Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Jedna wieża i widok na cztery różne pasma górskie. Turyści już nie mogą się doczekać
Dorota Witt
Dorota Witt 20.04.2023 15:38

Jedna wieża i widok na cztery różne pasma górskie. Turyści już nie mogą się doczekać

Wieża widokowa na Skiełku
Fot. Gmina Łukowica

Wieże widokowe to gratka dla turystów. Właśnie oddana do użytku stalowo-drewniana konstrukcja w Beskidzie Wyspowym stanęła na szczycie Skiełku. Trzeba wspiąć się na górę, by móc wejść jeszcze wyżej. Widoki wynagradzają każdą kroplę potu.

Nowa wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym. Stanęła na szczycie góry

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich. Jest położony pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Jest tu sporo pojedynczych szczytów. Stąd właśnie wzięła się nazwa: wyglądają z góry jak samotne wyspy. Prawdziwa magia dzieje się o poranku, kiedy spowija je mgła.

Ta wyjątkowa część województwa małopolskiego właśnie zyskała dodatkową atrakcję. Turyści mogą tu teraz przyjeżdżać nie tylko po to, by zdobywać góry (najwyższa, Mogielica, ma 1170 m), ale też podziwiać panoramę Tatr, Pienin oraz Beskidów Sądeckiego i Wyspowego. To dzięki nowej wieży widokowej. Stanęła na szczycie Skiełku, który wznosi się 755 m n.p.m.

Ta trasa wije się niczym żmija. Najbardziej kręta droga w Polsce prowadzi do niezwykłego miejsca Lament górali w Zakopanem. Nie mają wątpliwości i przyznają: Zbliżają się ciężkie czasy

Skiełek jest porośnięty wyjątkowym lasem

Skiełek leży w granicach aż czterech miejscowości: Łukowica, Jastrzębie, Młyńczyska i Roztoka. To szczyt Beskidu Wyspowego położony najbliżej Nowego Sącza. Na górę można dojść w ok. 30 minut. Wiedzie przez nią tylko jeden znakowany szlak turystyczny, zielony. Prowadzi zza Przełęczy pod Ostrą w kierunku Limanowej.

- Wzniesienie porasta las, a na jego stokach znajduje się jedno z najliczniejszych w Polsce stanowisk tzw. brzozy ojcowskiej, mieszańca brzozy brodawkowatej z brzozą Szafera - opisuje małopolski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. - Na samym szczycie znajduje się znak triangulacyjny oraz metalowy krzyż upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu w czerwcu 1999 r. Ustawiono również ławeczki dla turystów, a także przygotowano miejsce na ognisko. Z polan poniżej wierzchołka rozciągają się widoki na pobliskie szczyty Beskidu Wyspowego, a przy dobrej widoczności nawet na Pieniny i Tatry - czytamy.

Nazwa wzniesienia wzięła się od gwarowego określenia skowytu wilków, a konkretnie: skiauczenia. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-20T123247.490.png

Fot. Gmina Łukowica

Stalowo-drewniana wieża w Beskidzie Wyspowym kosztowała ponad 1,5 mln zł

- Zachęcam do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca - mówił podczas uroczystego otwarcia, 17 kwietnia, wójt Łukowicy, Bogdan Łuczkowski. - Zapewniamy wspaniałe widoki, łatwe podejście i miejsce na odpoczynek - dodał.

Okazji do przyjazdu będzie wiele, wyjątkowa trafi się 30 lipca. Wtedy na Skiełku odbędzie się złaz turystyczny „Odkryj Beskid Wyspowy”. Każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu.

Wieża mierzy 28 m. Na wysokości 23 m jest taras widokowy. 

  • Budowa pochłonęła ponad 1,5 mln zł. 
  • Z kiesy gminy poszło na to ok. 13 tys. zł.
  • Reszta to pieniądze przekazane przez rząd w ramach tarczy dla Gmin Górskich na infrastrukturę turystyczną.