Turysci.pl > Polska > Ponad 650 hektarów wypełnionych roślinami. Arboretum Leśne ponownie otwarte
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 20.05.2023 18:36

Ponad 650 hektarów wypełnionych roślinami. Arboretum Leśne ponownie otwarte

Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka, Nadleśnictwo Syców
fot. Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka, Nadleśnictwo Syców

Arboretum Leśne na Dolnym Śląsku ponownie otworzyło swoje bramy dla zwiedzających. Warto się tam wybrać, by podziwiać m.in. kolekcję roślin chronionych, przejść się specjalnymi ścieżkami dla turystów wśród drzew i krzewów oraz pooddychać świeżym powietrzem. 

Mamy dobrą wiadomość dla osób lubiących obcowanie z naturą. Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców jest znów otwarte. Do października będzie można podziwiać tamtejsze zbiory, a także poznać historię i charakterystykę niektórych kwiatów, drzew i krzewów. To świetne miejsce na naładowanie baterii czy spędzenie czasu z rodziną z dala od miejskiego zgiełku. 

Jeden z największych ogrodów dendrologicznych w Polsce

Arboretum Leśne powstało w 1990 roku i początkowo miało charakter specjalistycznej szkółki leśnej. Dopiero cztery lata później obszar ten oficjalnie przekształcono w arboretum, czyli ogród dendrologiczny, gdzie kolekcjonuje i bada się się drzewa, krzewy i kwiaty. 

Obecnie Arboretum Leśne zajmuje ok. 650 ha powierzchni, z czego na ok. 85 ha znajdują się ekspozycje - m.in. kolekcje roślin chronionych. W centrum zostało zagospodarowane turystycznie, dzięki czemu zwiedzający mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat podziwianych roślin i przejść się specjalnie wytyczoną do tego trasą. W zbiorze arboretum znajduje się ok. 1500 taksonów drzew i krzewów, a także kilkaset roślin ozdobnych. 

Jak czytamy na stronie obiektu, “Arboretum nadano imię Profesora Stefana Białoboka (1909-1992), wybitnego specjalisty i jednego z czołowych polskich dendrologów, pracownika Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego”. 

Jak przygotować się do zwiedzania Arboretum Leśnego?

Na stronie internetowej Arboretum Leśnego podano cenne wskazówki mówiące o tym, jak przygotować się do takiej wizyty. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie. Na zwiedzających czekają ścieżki gruntowe, kamieniste i trawiaste. Ubierz się odpowiednio do panującej pogody, nie zapomnij o butelce wody. Obiekt jest mocno nasłoneczniony, stąd też - zwłaszcza w okresie letnim - należy pamiętać o nakryciu głowy, kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. 

Niestety, twój pupil nie będzie mógł wejść na teren Arboretum. Będą na niego czekały kojce w zacienionym miejscu. W Punkcie Sprzedaży Roślin będziesz mógł nabyć interesującą cię roślinę do twojego ogrodu lub domowej doniczki, jak i również skorzystać z automatów samoobsługowych z napojami i przekąskami. Nie zapomnij o aparacie fotograficznym. Warto zabrać też ze sobą lornetkę. 

Arboretum Leśne - bilety, godziny otwarcia i dojazd

Arboretum otwarte jest od 1 kwietnia do 31 października przez wszystkie dni w tygodniu (również w święta) od 9:00 do 17:00. Posiadacze ważnego biletu mogą cieszyć się wizytą do zmierzchu. Bilety normalne są w cenie 10 zł, ulgowe 8 zł, rodzinne 2+1 20 zł, a rodzinne 2+2 25 zł. 

Arboretum oferuje też dodatkowe usługi tj. sesje fotograficzne i firmowe (do 4 godzin) w cenie 150 zł oraz wynajem paleniska na ognisko od 75 zł. Co więcej, można wynająć salę administracyjno-edukacyjną na potrzeby przeprowadzenia warsztatów. 

Adres obiektu to ul. Leśna 6, Stradomia Dolna, 56-504 Dziadowa Kłoda.