Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Zabawa nad jeziorem zakończyła się odkryciem 1000-letniego skarbu. Do sieci trafiło nagranie
Dorota Witt
Dorota Witt 26.04.2023 14:11

Zabawa nad jeziorem zakończyła się odkryciem 1000-letniego skarbu. Do sieci trafiło nagranie

Karolina Północna
Fot. Canva

Nastolatkowie chcieli tylko, jak zwykle, pobawić się nad jeziorem. Brodząc w wodzie natrafili na coś, co leżało na płytkim w tym miejscu dnie, częściowo tuż pod prywatną przystanią. Archeologowie nie kryją radości, mówią, że odnalezienie tego skarbu to niemal cud.

Paczka przyjaciół bawiła się w jeziorze. Nie spodziewali się, co tam znajdą

Paczka nastolatków z USA wybrała się nad jezioro Waccamaw w Karolinie Północnej. Jeden z chłopaków zaczął brodzić w wodzie, w pewnym momencie potknął się. Myślał, że zawiniła leżąca na dnie kłoda, ale nastolatkowie wspólnie przyjrzeli się temu bliżej i doszli do wniosku, że trafili na niecodzienny przedmiot. Powiadomili rodziców i machina ruszyła.

 

Łódź zatonęła lata temu. Archeolodzy mówią, że jej odnalezienie to cud

Chłopcy wezwali pomoc, bo przedmiot był za ciężki dla nich. W akcję zaangażowało się m.in. Państwowe Biuro Architektoniczne z Karoliny Północnej. Okazało się, że nastolatkowie natrafili na prawdziwy skarb. To indiański kajak. Ma blisko 1000 lat. 

Artefakt na powierzchnię wydobyli wyspecjalizowani nurkowie dopiero teraz, dwa lata po odkryciu. Zabytkiem zajęli się badacze w laboratorium w Greenville. Osuszyli go, zakonserwowali. Wiadomo, że mierzy 8,53 metra długości. Wciąż trwają szczegółowe badania, które mają dostarczyć więcej informacji o nim. To ważne dla plemienia Waccamaw Siouan.

- Przez wiele lat zawsze byliśmy pytani o naszą historię, skąd pochodzimy i kim jesteśmy - powiedział Jacobs, członek rdzennego plemienia Waccamaw Siouan. - Teraz w końcu nasza historia została bezdyskusyjnie potwierdzona. Nie możemy się doczekać, aby to zbadać, przeprowadzić kilka testów, poznać historię naszych przodków - dodał.

Zabytkowy kajak na powierzchnie wydobyli profesjonalni nurkowie. Pokazali film z akcji

- Dołączyliśmy do Biura Archeologii Stanu Karoliny Północnej i plemienia Waccamaw Siouan, aby odzyskać około 930-letni kajak z jeziora Waccamaw. Poniższy film pokazuje moment, w którym kajak został ostatecznie podniesiony z dna jeziora i spod prywatnej przystani - napisali na Facebooku członkowie North Carolina American Indian Heritage Commission.
 

Źródło: Facebook/ North Carolina American Indian Heritage Commission, Native News Online