Turysci.pl > Europa > Kosmiczne krajobrazy i skalne metropolie. To wymarzony kierunek na jesień z Polski
Natalia Księżak
Natalia Księżak 23.09.2023 18:16

Kosmiczne krajobrazy i skalne metropolie. To wymarzony kierunek na jesień z Polski

kapadocja jesien
Fot.N.Księżak

Ze swoim księżycowym krajobrazem, pojawia się na „liście miejsc do zobaczenia” wszystkich podróżników odwiedzających Turcję. Unikalne formacje skalne, wspaniałe podziemne miasta , domy wykute w skałach, kościoły, klasztory i wyjątkowe przeżycia, takie jak lot balonem… To wszystko sprawia, że temu miejscu nie sposób się oprzeć. 

Choć temperatury maleją i z nadejściem jesieni przyroda przybiera odcienie brązu, ta kraina wita gości w swoim najlepszym wydaniu. Dodatkowo wcale nie tak trudno można się tu dostać z Polski.

Jesienny wyjazd do Turcji z Polski to strzał w dziesiątkę

 Kształtowane przez tysiące lat baśniowe kominy to pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl, gdy mowa o Kapadocji. Przez miliony lat deszcz i wiatr formowały miękkie warstwy powstałe z lawy i popiołu wyrzuconego przez pobliskie wulkany, takie jak Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ, tworząc dzisiejsze kominy wróżek.  

Wprawdzie region ten jest zachwycający przez cały rok, jednak najlepszym okresem na wizytę i podziwianie tego malowniczego krajobrazu jest wrzesień i październik. Jesienna pogoda w Kapadocji sprawi, że podróż będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. Dodatkowo z Polski do Turcji można się już dostać kilkoma liniami w tym tanimi Corendon Airlines czy Pegasus. Jak wygląda lista „obowiązkowych atrakcji” w Kapadocji, które pozwolą nacieszyć się urokami ciepłej, jesiennej aury?

Kosmiczne krajobrazy, podziemne miasta i hotele w skałach

Park Narodowy Göreme, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1985 roku, jest jedną z najważniejszych atrakcji regionu. Göreme wyróżnia się wczesnochrześcijańskimi klasztorami i kościołami wykutymi w skałach, ozdobionymi freskami przedstawiającymi świętych. 

Podziemne miasta z VII-VIII w. p.n.e. to jedna z najwspanialszych atrakcji Kapadocji, pozwalająca odwiedzającym jednocześnie doświadczyć magii natury, historii i architektonicznego kunsztu starożytnych mieszkańców regionu. W tych podziemnych metropoliach mieszkać i żyć mogły dziesiątki tysięcy ludzi. 

Projekt bez nazwy (91).jpg

Hotele wykute w skałach w Kapadocji doskonale komponują się z zapierającą dech w piersiach scenerią regionu. W obiektach tych, które zostały przekształcone w hotele z nowoczesnymi udogodnieniami, panuje mistyczny wystrój i relaksująca atmosfera. Nocleg w skałach może być naprawdę na każdą kieszeń. Doskonałym sposobem na spędzenie czasu w chłodniejszym, jesiennym okresie jest cieszenie się widokiem zachodzącego słońca i wypicie kieliszka lokalnego wina…

Lokalne smaki Kapadocji podbijają serca

Kapadocja to region o tradycji winiarskiej sięgającej tysiące lat wstecz. Na miejscu koniecznie trzeba spróbować tutejszych, wyśmienitych win. Swoją niepowtarzalną kompozycję zawdzięczają tufom wulkanicznym, które wzbogacają smak.

Unikalną potrawą Kapadocji, znanej z ceramiki, jest kebab w glinianym garnku (testi kebabı). Przygotowuje się go gotując mięso, warzywa i soczewicę na wolnym ogniu w szczelnie zamkniętym glinianym garnku w tradycyjnym piecu. Kucharz z reguły rozcina go na twoich oczach.

Projekt bez nazwy (92).jpg
 

Inne regionalne dania, których trzeba spróbować, to Nevşehir mantısı – rodzaj małych pierożków podobnych do ravioli, Köftür – turecki przysmak z soku winogronowego z winogron uprawianych w okolicy, Kuru Kaymak –suszona śmietanka, która jest zwykle podawana z organicznym miodem oraz Tereyağlı un helvası – chałwa z mąki i masła.