Jeziora są cztery: żółte, niebieskie, zielone i purpurowe. Góra jedna, za to wielka - Wielka Kopa wznosząca się 871 m n.p.m. To wyjątkowe miejsce na Dolnym Śląsku nie powstało naturalnie, ale przyroda przez lata odzyskiwała je dla siebie. Dziś jest częścią Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Turyści je pokochali i nazywają polskimi Malediwami.
Krzyżujące się rzeki to gratka dla miłośników przyrody i turystycznych ciekawostek. Tam, gdzie spotykają się Wielki Kanał Brdy i Czerska Struga, coś dla siebie znajdą jednak nie tylko oni, ale i miłośnicy zabytków oraz pasjonaci historii, a nawet amatorzy sportów wodnych. Drugiej takiej budowli i drugiego takiego miejsca w Polsce nie ma.
Wieże widokowe to gratka dla turystów. Właśnie oddana do użytku stalowo-drewniana konstrukcja w Beskidzie Wyspowym stanęła na szczycie Skiełku. Trzeba wspiąć się na górę, by móc wejść jeszcze wyżej. Widoki wynagradzają każdą kroplę potu.
Na tę atrakcję turyści czekali kilka lat. Budowa trwała dłużej niż zakładano, ale wreszcie jest pewne: Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce otworzy się w maju. To nie koniec dobrych wieści. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, spacerować w koronach drzew będzie można już podczas majówki. To najdłuższa taka trasa w kraju, a niespodzianek czeka tam znacznie więcej.
Brukowany rynek z drewnianą studnią na środku otoczoną wyjątkowymi kamienicami, klimatyczne ruiny zamku, zabytkowe kościoły, a nad tym wszystkim Wzgórze Trzech Krzyży. Kazimierz Dolny można zwiedzić w kilka godzin, tylko po co? O wiele przyjemniej jest robić to powoli i w skupieniu.
Tras na niewysokie, ale jedyne w swoim rodzaju szczyty nie oblegają turyści. Ci, którzy przemierzą je bezszelestnie, mogą spotkać zwierzęta, jakich w Polsce gdzie indziej nie ma. Ciekawe jest też to, co Góry Sowie kryją pod powierzchnią. Wybudowanie tego kosztowało życie tysięcy ludzi.
11 stycznia dwie osiemdziesięciojednoletnie przyjaciółki wyruszyły w podróż dookoła świata. Dały sobie 80 dni na zwiedzenie 18 krajów na siedmiu kontynentach. Tyle wystarczyło na wyprawę życia.
Krzywy Las na Pomorzu rozbudza wyobraźnię. Ludzie od dziesięcioleci opowiadają legendy o tym, jak mógł powstać. Okazuje się, że powód był prozaiczny, ale powykrzywiane fantazyjnie sosny wciąż tak samo zachwycają i zdumiewają. Warto tam pospacerować, by poczuć magię miejsca.
Polacy, którzy spędzają majówkę w kraju najchętniej decydują się na city break w Toruniu. To historyczne miasto w północnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, wyprzedza takie turystyczne potęgi jak Kraków i Zakopane. Urzeka zabytkami i pachnie piernikami. Wciąż wiele tu do odkrycia.
Augustów to jedno z dwóch uzdrowiskowych miast na Podlasiu. Otaczają je malownicze jeziora i nieprzebrane lasy Puszczy Augustowskiej. Jako letni kurort funkcjonowało już w międzywojniu. Wszystko piękne, ale to miejsce wyróżnia co innego. Takiego kanału jak tu nie ma nigdzie indziej.
Turyści wybierający się w tym sezonie do Egiptu mogą się rozczarować. Władze zapowiedziały, że zamkną piramidę Cheopsa. Wiadomo od kiedy, nie wiadomo na jak długo. Władze Egiptu proponują jednak coś w zamian.
Bardzo daleko od hałaśliwej cywilizacji, w samym środku Borów Tucholskich, nad cichą wodą, która rwie brzegi rzeki Wdy atrakcją turystyczną jest głusza. We Wdeckim Parku Krajobrazowym w województwie kujawsko-pomorskim można przejść pierwszą i na razie jedyną w Polsce ścieżką ciszy. Nawet szum laptopa jest głośniejszy od dźwięków, jakie można tam wyłowić.
Miliony lat temu na Dolnym Śląsku były czynne wulkany. Po historii, która dziś wydaje się nieprawdopodobna, zostały geologiczne pamiątki, a wśród nich: śląska Fudżijama, czyli Ostrzyca Proboszczowicka, średniowieczny Zamek Grodziec na szczycie wulkanu czy wykute w skale Organy Wielisławskie. Są wyjątkową, choć mało znaną atrakcją turystyczną południowo-zachodniej Polski. To pomysł na majówkę pełną przygód.
Znaleziona przez górników kula z pazurami i włosami na pierwszy rzut oka nie przypomina niczego, co znamy, a jednak, kiedy usłyszymy, że po latach naukowcy dostrzegli w niej ślady prehistorycznego zwierzęcia, chwilę się zastanowimy. Ostatecznie zapytamy nieśmiało: czy to może wiewiórka?
Gdyby stworzyć listę najbardziej niedocenianych przez turystów polskich miast, które łączą miłośników natury, zwolenników aktywnego wypoczynku i tych, którzy podczas urlopu wypatrują zabytków, Zwierzyniec byłby na szczycie. Warto tam zajrzeć, chociaż na długi weekend.
Od 64 lat w Niedzielę Palmową na rynku w Lipnicy Murowanej w Małopolsce rozgrywa się wyjątkowe widowisko. Mieszkańcy, także dzieci, przygotowują się do niego wiele dni wcześniej. Kleją, oplatają, zdobią. Tak powstają najwyższe palmy w Polsce.
Budząca się do życia przyroda motywuje, by Wielkanoc spędzić aktywnie. Warto ruszyć w Polskę na krótką, intensywną wycieczkę. Nie brakuje miejsc, gdzie można pójść na świetny spacer z bliskimi i odpocząć. Ruszamy na wyspę Wolin.
Gigantyczny wiklinowy kosz stanął w centrum Rudnika nad Sanem. Miasteczko na Podkarpaciu od pokoleń jest światową stolicą wikliniarstwa. Od 14 lat mieszkańcy dają temu wyraz, plotąc wyjątkowe ozdoby wielkanocne. Warto tam pojechać, by zobaczyć je na własne oczy.
Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, by odpoczywać przez pić dni. Jeśli dostaniemy trzy dni wolnego, przed nami aż dziewięć dni wiosennych wagarów. Wszystko dzięki kalendarzowi. 1 maja przypada w tym roku w poniedziałek, a 3 w środę. Polacy okupują portale rezerwacyjne. Wiemy, gdzie będą prawdziwe tłumy podczas majówki i ile taki wyjazd będzie kosztował.
255 zabytków tworzy wyjątkowy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wystarczy przejść kawałek, by natknąć się na malownicze kościoły, piękne cerkwie, strzeliste dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane willi i chaty czy skansen. Chwila zadumy w urokliwych kościółkach z drewna to idealny pomysł na wielkanocną wyprawę.
Największy w Polsce ogród zoologiczny ma nowych mieszkańców. Na świat przyszły dwa takiny złote. To wyjątkowe wydarzenie, bo to niezwykle rzadkie zwierzęta, nawet w zoo. Na świecie ich hodowlą zajmuje się tylko 13 ogrodów, w tym w Tokio i San Diego.
Manchester jako pierwsze miasto w Wielkiej Brytanii wprowadza podatek turystyczny. Każdy, kto przyjedzie tam wypocząć, będzie musiał zapłacić dodatkową opłatę za każdą noc. Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie i ile wyniesie nowa danina.
Turkusowa tafla, podwodna, kręta kładka spacerowa, atrakcje czynne przez całą dobę i to za darmo. To właśnie polskie Malediwy, bo tak turyści zwykli nazywać Arboretum Park Gródek w Jaworznie. Od tej strony Śląsk też zdecydowania warto poznać.
Tytuł World Airport Awards jest przyznawany co roku na podstawie opinii pasażerów. Tym razem rywali zdeklasowało lotnisko Changi. Jest tam tyle atrakcji, że turyści mogliby właściwie zostać na nim po przyjeździe na urlop do Siingapuru. Z pewnością nie narzekaliby na nudę.
Wstęp na najdłuższe molo nad Bałtykiem będzie płatny już w czasie majówki, a potem przez całe wakacje. W tym sezonie turystów w Sopocie może zaskoczyć cena. Wiemy, od kiedy dokładnie będą obowiązywały bilety i ile będzie kosztowała możliwość spaceru po morzu.
Budżet na podróż? Kilkaset złotych. Czas? Długi, majowy weekend. Cel? Zachwycić się tym, co nieoczywiste na Dolnym Śląsku. Wyzwanie? Dotrzeć suchą nogą do zamku na wodzie.
Turyści kochają grecką wyspę Zakynthos, ubóstwiają jedną z jej najsłynniejszych plaż - Navagio, otoczoną strzelistymi wapiennymi klifami. Niestety, w tym sezonie nie ma teraz szans na wypoczynek właśnie tam.
Na liście 10 najbardziej rozczarowujących atrakcji jest aż siedem z Azji, w tym indyjskie Tadż Mahal. Hollywoodzka Aleja Gwiazd w Los Angeles już drugi raz została okrzyknięta najgorszą atrakcją turystyczną świata. Za to Europa święci triumfy. Jakie znane miejsca z bliska nie zachwycają tak jak się spodziewamy? Które budzą podziw?