Bardzo daleko od hałaśliwej cywilizacji, w samym środku Borów Tucholskich, nad cichą wodą, która rwie brzegi rzeki Wdy atrakcją turystyczną jest głusza. We Wdeckim Parku Krajobrazowym w województwie kujawsko-pomorskim można przejść pierwszą i na razie jedyną w Polsce ścieżką ciszy. Nawet szum laptopa jest głośniejszy od dźwięków, jakie można tam wyłowić.
Miliony lat temu na Dolnym Śląsku były czynne wulkany. Po historii, która dziś wydaje się nieprawdopodobna, zostały geologiczne pamiątki, a wśród nich: śląska Fudżijama, czyli Ostrzyca Proboszczowicka, średniowieczny Zamek Grodziec na szczycie wulkanu czy wykute w skale Organy Wielisławskie. Są wyjątkową, choć mało znaną atrakcją turystyczną południowo-zachodniej Polski. To pomysł na majówkę pełną przygód.
Znaleziona przez górników kula z pazurami i włosami na pierwszy rzut oka nie przypomina niczego, co znamy, a jednak, kiedy usłyszymy, że po latach naukowcy dostrzegli w niej ślady prehistorycznego zwierzęcia, chwilę się zastanowimy. Ostatecznie zapytamy nieśmiało: czy to może wiewiórka?
Gdyby stworzyć listę najbardziej niedocenianych przez turystów polskich miast, które łączą miłośników natury, zwolenników aktywnego wypoczynku i tych, którzy podczas urlopu wypatrują zabytków, Zwierzyniec byłby na szczycie. Warto tam zajrzeć, chociaż na długi weekend.
Od 64 lat w Niedzielę Palmową na rynku w Lipnicy Murowanej w Małopolsce rozgrywa się wyjątkowe widowisko. Mieszkańcy, także dzieci, przygotowują się do niego wiele dni wcześniej. Kleją, oplatają, zdobią. Tak powstają najwyższe palmy w Polsce.
Budząca się do życia przyroda motywuje, by Wielkanoc spędzić aktywnie. Warto ruszyć w Polskę na krótką, intensywną wycieczkę. Nie brakuje miejsc, gdzie można pójść na świetny spacer z bliskimi i odpocząć. Ruszamy na wyspę Wolin.
Gigantyczny wiklinowy kosz stanął w centrum Rudnika nad Sanem. Miasteczko na Podkarpaciu od pokoleń jest światową stolicą wikliniarstwa. Od 14 lat mieszkańcy dają temu wyraz, plotąc wyjątkowe ozdoby wielkanocne. Warto tam pojechać, by zobaczyć je na własne oczy.
Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, by odpoczywać przez pić dni. Jeśli dostaniemy trzy dni wolnego, przed nami aż dziewięć dni wiosennych wagarów. Wszystko dzięki kalendarzowi. 1 maja przypada w tym roku w poniedziałek, a 3 w środę. Polacy okupują portale rezerwacyjne. Wiemy, gdzie będą prawdziwe tłumy podczas majówki i ile taki wyjazd będzie kosztował.
255 zabytków tworzy wyjątkowy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wystarczy przejść kawałek, by natknąć się na malownicze kościoły, piękne cerkwie, strzeliste dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane willi i chaty czy skansen. Chwila zadumy w urokliwych kościółkach z drewna to idealny pomysł na wielkanocną wyprawę.
Największy w Polsce ogród zoologiczny ma nowych mieszkańców. Na świat przyszły dwa takiny złote. To wyjątkowe wydarzenie, bo to niezwykle rzadkie zwierzęta, nawet w zoo. Na świecie ich hodowlą zajmuje się tylko 13 ogrodów, w tym w Tokio i San Diego.
Manchester jako pierwsze miasto w Wielkiej Brytanii wprowadza podatek turystyczny. Każdy, kto przyjedzie tam wypocząć, będzie musiał zapłacić dodatkową opłatę za każdą noc. Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie i ile wyniesie nowa danina.
Turkusowa tafla, podwodna, kręta kładka spacerowa, atrakcje czynne przez całą dobę i to za darmo. To właśnie polskie Malediwy, bo tak turyści zwykli nazywać Arboretum Park Gródek w Jaworznie. Od tej strony Śląsk też zdecydowania warto poznać.
Tytuł World Airport Awards jest przyznawany co roku na podstawie opinii pasażerów. Tym razem rywali zdeklasowało lotnisko Changi. Jest tam tyle atrakcji, że turyści mogliby właściwie zostać na nim po przyjeździe na urlop do Siingapuru. Z pewnością nie narzekaliby na nudę.
Wstęp na najdłuższe molo nad Bałtykiem będzie płatny już w czasie majówki, a potem przez całe wakacje. W tym sezonie turystów w Sopocie może zaskoczyć cena. Wiemy, od kiedy dokładnie będą obowiązywały bilety i ile będzie kosztowała możliwość spaceru po morzu.
Budżet na podróż? Kilkaset złotych. Czas? Długi, majowy weekend. Cel? Zachwycić się tym, co nieoczywiste na Dolnym Śląsku. Wyzwanie? Dotrzeć suchą nogą do zamku na wodzie.
Turyści kochają grecką wyspę Zakynthos, ubóstwiają jedną z jej najsłynniejszych plaż - Navagio, otoczoną strzelistymi wapiennymi klifami. Niestety, w tym sezonie nie ma teraz szans na wypoczynek właśnie tam.
Na liście 10 najbardziej rozczarowujących atrakcji jest aż siedem z Azji, w tym indyjskie Tadż Mahal. Hollywoodzka Aleja Gwiazd w Los Angeles już drugi raz została okrzyknięta najgorszą atrakcją turystyczną świata. Za to Europa święci triumfy. Jakie znane miejsca z bliska nie zachwycają tak jak się spodziewamy? Które budzą podziw?
Kończy się już przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu. Niedługo znów będzie można zniknąć w podziemiach ratusza, by przejść piwnicami kamienic i fragmentami miejskiej kanalizacji, żeby poznać historię miasta od nietypowej strony.
W bydgoskim Exploseum będzie można zwiedzać ruiny. Od roku powstaje ekstremalna trasa idealna dla miłośników urbexu. Otwarcie już w kwietniu. Uwaga, można będzie ją przejść tylko w kasku!
Oko Kopernika stanęło właśnie w Toruniu. To najwyższe mobilne koło widokowe w Polsce. Znamy ceny biletów na nową atrakcję. Trzeba się jednak spieszyć, by z niej skorzystać.
Fenomen żywej szczecińskiej legendy opisują nawet zagraniczni dziennikarze. Ludzie z Polski i świata przyjeżdżają, żeby zobaczyć wyjątkową postać, która zbiera w sieci lepsze opinie turystów niż znane atrakcje miasta.
Rapa to mazurska wieś w powiecie gołdapskim. Głośno o niej w całej Europie. Ponad 200 lat temu rozsławił ją baron Friedrich von Fahrenheit. Był zafascynowany egipskimi piramidami i pragnął nieśmiertelności.
Afrykarium we wrocławskim ZOO robi wrażenie. W dwie godziny można tam odbyć niesamowitą podróż i poznać zwierzęta całego kontynentu. W jednej z części, w Kanale Mozambickim, żyją rekiny. Pracownicy ogrodu pokazali je na wyjątkowym nagraniu. Z kamerą poszli tam, gdzie zwiedzający nie mogą.
Tylko trzy tygodnie zostały na wykorzystanie bonu turystycznego. Drugiej szansy nie będzie, ale można znaleźć sposób, żeby zapłacić bonem za letnie wakacje.
46-letnia mieszkanka podkarpackiej wsi wędrowała po bieszczadzkim lesie w nadziei, że uda jej nieco zarobić na sprzedaży poroża jelenia. Szukając zrzutów, zaszła w okolice niedźwiedziej gawry w pobliżu Krywego, w okolicach przełęczy Szczycisko na granicy lasów Nadleśnictwa Cisna i Lutowisk.
Brazylia zachwyca podróżnych atrakcjami o typowo przyrodniczym charakterze, choć niektóre z nich, jak choćby jezioro Coca-Coli, nie należą do oczywistych tworów natury. Choć brunatna woda błyskawicznie nasuwa skojarzenie z gazowanym napojem, jednocześnie zradza dwa istotne pytania - czemu zawdzięcza swój kolor i czy bezpośredni kontakt cieczy z ludzką skórą jest w pełni bezpieczny?Brazylia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków poprzez turystów udających się do Ameryki Południowej. Kraj ten jest niewątpliwie pełen atrakcji, o których mówi się na całym świecie, a jedną z nich jest “Laguna Coca-Coli”, a dokładnie Jezioro Araraquara. Wszyscy, którzy widzieli jezioro na własne oczy zapewne nie mają najmniejszych wątpliwości, skąd wzięła się ta nazwa.
Świat oszalał na punkcie Hogwart's Legacy, gry akcji RPG osadzonej w czarodziejskim świecie znanym z serii o Harrym Potterze. Dla wielu fanów świata wykreowanego przez J.K. Rowling może to być duże zaskoczenie, ale w Polsce znajduje się zamek przypominający Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Imponująca budowla znajduje się w Mosznie w województwie opolskim. To obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla wszystkich potteromaniaków.Żaden podróżnik po Polsce nie zaprzeczy, że nasz kraj skrywa naprawdę wiele urokliwych miejsc. Jednym z nich jest Pałac w Mosznej, który swoim wyglądem przypomina miejsce znane wszystkim miłośnikom przygód, które wyszły spod pióra J.K. Rowling.
Pamiętasz scenę w „Pięknej i Bestii”, w której główna bohaterka filmu o imieniu Bella odkrywa, jak niezwykłą kolekcją książek dysponuje książę Adam zamieniony w Bestię? Okazuje się, że przedstawiona tam biblioteka istnieje naprawdę! By zobaczyć ją na własne oczy, wystarczy wybrać się do Admont w Austrii. Jesteśmy przekonani, że większość osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć raz w życiu oglądała bajkę "Piękna i Bestia". Prócz pięknej historii produkcja studia Walta Disneya ma do zaoferowania także zapierającą dech scenerię, która przykuwa wzrok i zapada w pamięć. Okazuje się, że twórcy czerpali inspirację z autentycznych budowli, a do przedstawienia czytelni w zamku księcia Adama zainspirowali się wnętrzem jednej z największych bibliotek świata.