Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Jedyny taki w Polsce rzymski akwedukt. Jedna rzeka płynie dołem, druga górą
Dorota Witt
Dorota Witt 21.04.2023 15:37

Jedyny taki w Polsce rzymski akwedukt. Jedna rzeka płynie dołem, druga górą

Akwedukt w Fojutowie
Fot. Canva/Tucholski Park Krajobrazowy

Krzyżujące się rzeki to gratka dla miłośników przyrody i turystycznych ciekawostek. Tam, gdzie spotykają się Wielki Kanał Brdy i Czerska Struga, coś dla siebie znajdą jednak nie tylko oni, ale i miłośnicy zabytków oraz pasjonaci historii, a nawet amatorzy sportów wodnych. Drugiej takiej budowli i drugiego takiego miejsca w Polsce nie ma. 

Najdłuższy w Polsce akwedukt jest w Borach Tucholskich

Fojutowo to ani miasto, ani wieś. To wyjątkowa osada, kolonia borowiacka w województwie kujawsko-pomorskim. Leży na południowym skraju Borów Tucholskich w obrębie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie tam krzyżują się rzeki. Widok to niesamowity, a wrażenie potęgują okoliczne, nieprzebrane lasy, na które można spojrzeć z wieży widokowej. 

Wielki Kanał Brdy płynie tam nasypem i przechodzi nad Czerską Strugą największym w Polsce akweduktem. 

- Zbudowany został w latach 1845 – 1849 na wzór rzymskich akweduktów w celu przeprowadzenia rzek - czytamy na stronie portalu turystycznego województwa pomorskiego. - Ten jeden z najciekawszych zabytków hydrotechniki na Pomorzu liczy 75 m długości i jest najdłuższym akweduktem w kraju. Pod tą ciekawą budowlą można przejść kładką lub przepłynąć kajakiem.

 

Jedyne w Europie Muzeum Mydła i Historii Brudu znajdziesz w Polsce. Atrakcja dla całej rodziny za mniej niż 100 złotych Nowa atrakcja w jedynym takim muzeum w Europie. Idealna dla miłośników urbexu

Po co budowano Wielki Kanał Brdy w Borach Tucholskich?

Akwedukt powstał, kiedy na terenie Borów Tucholskich budowano Wielki Kanał Brdy, by nawodnić pola i łąki w okolicy Czerska. Na piętnastym kilometrze planowanej trasy kanału napotkano ciek, Czerską Strugę. Konstruktorzy musieli wymyślić, jak ominąć tę naturalną przeszkodę. Sięgnęli po rysunki przedstawiające antyczne budowle. Tak powstał plan budowy akweduktu. Dzięki niemu woda z kanału nie odpływała Czerską Strugą.

A po co powstał Wielki Kanał Brdy?

- Wszystko za sprawą władz pruskich, które wybudowały trzydziestokilometrowy system nawadniający Wielkiego i Małego Kanału Brdy w latach 1842-1847, którego częścią jest akwedukt w Fojutowie - czytamy na stronie województwa kujawsko-pomorskiego. - Inwestycja miała na celu doprowadzenie wody do ubogich łąk czerskich, zwanych Rezlonkami (między Czerskiem a Woziwodą), z których pozyskiwano siano do wykarmienia koni armii pruskiej. Ciekawostką jest, że tzw. słodką trawę wożono aż do Puszczy Białowieskiej jako paszę dla żubrów. 

 

Jak zwiedzać akwedukt w Fojutowie?

Akwedukt w Fojutowie ma dwa poziomy. Niższy to tunel. Płynie nim Czerska Struga. Na wyższym poziomem płynie Wielki Kanał Brdy. Różnica wysokości poziomów wynosi 9 m. Można go zwiedzać po wyznaczonej trasie, spacerując górą wzdłuż kanału, a następnie przekraczając drewnianym mostkiem. Dołem można przejść wzdłuż Czerskiej Strugi, bo pod sklepieniem tunelu biegnie kładka.

Wielki Kanał Brdy to jedna z najatrakcyjniejszych rzek w tym rejonie. Idealnie nadaje się do spływów kajakowych. Tuż przy akwedukcie działa zresztą wypożyczalnie sprzętów wodnych. W słoneczne weekendy jest oblegana.

  • Akwedukt można zwiedzać bezpłatnie przez cały rok. 
  • Biletowane jest wejście na 18-meytrową drewnianą wieżę z tarasem widokowym (wstęp: 2 zł). Parking przy akwedukcie jest płatny – 10 złotych za samochód osobowy.
  • Zabytek jest 80 km od Bydgoszczy i 110 km od Trójmiasta. Od strony Tucholi i Czerska prowadzi tam droga numer 237.