Turysci.pl > Polska > Krzywy Las na Pomorzu intryguje turystów z całego świata. Naukowcy rozwikłali jego zagadkę
Dorota Witt
Dorota Witt 16.04.2023 18:07

Krzywy Las na Pomorzu intryguje turystów z całego świata. Naukowcy rozwikłali jego zagadkę

Krzywy Las pod Gryfinem
Fot. Canva

Krzywy Las na Pomorzu rozbudza wyobraźnię. Ludzie od dziesięcioleci opowiadają legendy o tym, jak mógł powstać. Okazuje się, że powód był prozaiczny, ale powykrzywiane fantazyjnie sosny wciąż tak samo zachwycają i zdumiewają. Warto tam pospacerować, by poczuć magię miejsca.

Krzywy Las na Pomorzu to pomnik przyrody

Krzywy Las to pomnik przyrody, w którym są nieregularne i powykrzywiane sosny. Tworzą niecodzienny widok, który zastanawia naukowców, leśników i turystów z całego siata.

Niepowtarzalny las rośnie w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino, w pobliżu Doliny Dolnej Odry i Elektrowni „Dolna Odra”. Jego gospodarzem są Lasy Państwowe.

Do Gryfina stamtąd jest 7 km, 35 km od Szczecna. Z północy i południa kraju można dotrzeć tam trasą ekspresową S3.

  • Krzywy Las nie jest duży. 
  • Mieści się na obszarze zaledwie 0,3 ha. Kiedyś charakterystycznie uformowanych sosen było znacznie więcej, dziś jest ich ok. 50. 
  • Nadal to na tyle wyjątkowe i osobliwe zjawisko, że warto je zobaczyć.

 

 

Luksusowe all inclusive i rekordowe zainteresowanie. Tak w kraju i zagranicą spędzimy majówkę Kiedy zobaczył to na leśnej ścieżce, od razu złapał za telefon. Taki widok to niezwykła rzadkość

Krzywy Las rozsławił Gryfino na cały świat

W filmie promującym walory Krzywego Lasu Jakub Sieradzki z Biblioteki Miejskiej w Gryfinie opowiada, jak powstał.

- Gdy w 1945 r. pojawili na tych terenach pierwsi polscy osadnicy, zobaczyli coś, czego nigdy dotąd nie widzieli - mówi Sieradzki. - Był to rząd jednakowo wygiętych sosen. Od razu pojawiły się różne teorie na temat genezy tego zjawiska. Do obecnych czasów przetrwały tylko dwie. Jedna z nich głosi, że przyczyną są zmutowane ziarna. Do tej pory weryfikują ją leśnicy. Druga jest o wiele bardziej prawdopodobna. Mówi, że to wynik celowej działalności człowieka związanej z przemysłem meblowym. Tak wygięte pnie drzewa służyły kiedyś do wyrobu mebli, a konkretnie ich części giętych. Hodowcy obcinali pień i gałęzie, pozostawiając jedną rosnącą najpierw na bok, a potem zastępującą pień i rosnącą do góry - dodaje.

Tak powstał Krzywy Las, najprawdopodobniej w 1934 roku. Rozsławił Gryfino na cały świat. Informacje o nim są dziś w każdym przewodniku. 

Krzywy Las jest rewitalizowany

Sosny są naprawdę wyjątkowe. Tuż nad ziemią ich pnie skręcają pod kątem prostym i wyginają się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie są wygięte w kierunku północnym. 

Dookoła tego miejsca rosną proste sosny, co dowodzi, że ktoś kiedyś musiał się przyczynić do pokrzywienia konkretnych drzew. Specjaliści nie mają wątpliwości, że krzywizny powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń.

  • Sosny pomimo swojego wieku są stosunkowo niskie, nie wyższe niż 15 metrów. 
  • Oglądając pnie drzew, można zauważyć, że na początku zgięcia znajdują się stare sęki, a więc młode drzewka prawdopodobnie były nacinane przy bocznych gałązkach. 
  • Liczba słojów w sękach mówi, że zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich.

W ramach porozumienia Gminy Gryfino, Polskiej Grupy Energetycznej i Lasów Państwowych, Krzywy Las jest rewitalizowany. Obok powstają dwa nowe z nasion wykrzywionych sosen. 

W 2021 r. Nadleśnictwo Gryfino nasadziło tysiąc młodych drzewek. Część będzie mechanicznie krzywiona. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-14T141917.957.png

Fot. Canva