Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Kiedy zobaczył to na leśnej ścieżce, od razu złapał za telefon. Taki widok to niezwykła rzadkość
Dorota Witt
Dorota Witt 14.04.2023 13:07

Kiedy zobaczył to na leśnej ścieżce, od razu złapał za telefon. Taki widok to niezwykła rzadkość

Łaciata sarna
Fot. Flickr/Guilhem Vellut, Marek Celiński, Nadleśnictwo Spychowo

Zdarza się, że w polskich lasach udaje się zaobserwować jelenie i sarny o białym umaszczeniu. Są taką rzadkością, że zawsze budzą sensację, nawet w oczach doświadczonych leśników. Tym razem na Mazurach doszło do jeszcze bardziej wyjątkowego spotkania. Na dodatek oryginalna sarna pozwoliła się podziwiać z każdej strony. 

W mazurskim lesie żyje sarna, jakiej nikt nie widział gdzie indziej

Sarny zazwyczaj mają czerwonobrunatną sierść na całym ciele, białą na brzuchu. W polskich lasach to bardzo popularne zwierzęta. Są też wdzięcznym obiektem do fotografowania, bo łatwo je wypatrzeć wśród drzew czy na polach. 

O niebywałym szczęściu może mówić podleśniczy Marek Cieliński. Podczas obchodu po lesie zauważył wyjątkową sarnę. Nigdy wcześniej nie spotkał podobnej. Wzrok przykuwa jej oryginalne umaszczenie. 

- Takiej ozdoby lasów jeszcze u nas nie było - komentują leśnicy z Nadleśnictwa Spychowo w województwie warmińsko-mazurskim. 

 

Ten grzyb to marzenie każdego zbieracza. Rośnie wiosną i jest bardzo drogi Niedźwiedzie przyłapane na górskim szlaku i nie tylko. Teraz mogą być szczególnie niebezpieczne

W filmie nagranym w lesie wystąpiła zawadiacka sarna

- Podleśniczy Marek Celiński zaobserwował i w dodatku nagrał nietypowo ubarwionego kozła sarny. Nie wygląda ani na typowo umaszczoną sarnę, ani na całą białą, jak się czasami zdarza, tylko na łaciatą! Aż miło popatrzeć - komentują leśnicy z Nadleśnictwa Spychowo.

Krótki film z ciekawską, odważną i wyglądającą na zawadiacką sarną w roli głównej od razu podbił serca internautów. - Ale cudak! - komentują niektórzy.

Gdzie żyją sarny, czym się żywią?

  • Sarny żyją w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 80 do 140 cm i wysokość w kłębie od 50 do 80 cm. 
  • Samce mają rozwidlone poroże, które jest zrzucane co roku w okresie jesienno-zimowym.
  • Żywią się liśćmi, pędami, korą i owocami różnych drzew i krzewów. 
  • Głównie są samotnikami, chociaż czasami spotykane są w grupach rodzinnych lub większych stadach w okresie żerowania. 
  • Sarny są aktywne przede wszystkim w ciągu dnia.