Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niedźwiedzie przyłapane na górskim szlaku i nie tylko. Teraz mogą być szczególnie niebezpieczne
Dorota Witt
Dorota Witt 11.04.2023 13:37

Niedźwiedzie przyłapane na górskim szlaku i nie tylko. Teraz mogą być szczególnie niebezpieczne

Tropy niedźwiedzia brunatnego
Fot. Canva/GP GOPR Sekcja Szczawnica

W górach wciąż leży śnieg, dlatego łatwiej jest wypatrzeć tropy niedźwiedzi. Ostatnio zelektryzowały turystów i górali w Pieninach i Bieszczadach. Nie opłaca się przeszkadzać im w wędrówce, nawet jeśli kusi, by pójść ich śladami.

Niedźwiedzie wyszły z gawr i wędrują także wzdłuż szlaków

Wczesna wiosna to ten moment, kiedy niedźwiedzie budzą się z zimowego snu, wychodzą z gawr i ruszają na poszukiwania jedzenia. Są aktywne, bo muszą szybko uzupełnić zapasy tłuszczu. Wchodzenie im w drogę to zły pomysł, bo mogą stać się agresywne. 

W górach wciąż leży śnieg, a dzięki temu łatwiej jest wypatrzeć ślady, jakie zostawiają te zwierzęta. Nawet gdy kusi, by pójść ich śladami, bo biegną tuż przy szlaku, najlepiej wybrać inną drogę, a majestat zwierząt podziwiać na fotografiach.

Niesamowite odkrycie naukowców. W kuli z pazurami dostrzegli coś, czego się nie spodziewali Ten nos to postrach przemytników. Odniósł sukces na Lotnisku Chopina

Tropy niedźwiedzia ratownicy zauważyli w Pieninach

Ratownicy z grupy GP GOPR Sekcja Szczawnica zauważyli tropy niedźwiedzia na śniegu 8 kwietnia. Wypatrzyli je w Małych Pieninach nad Orlicą i w okolicach Wysokiego Wierchu. To okolice lubianych przez turystów szlaków. 

Po publikacji zdjęć na Facebooku, internauci od razu zareagowali. Pokazali swoje fotografie tropów - jedni natknęli się na nie na Szafranówce, inni na Groniu. 


 

Leśnicy podglądają niedźwiedzia w Bieszczadach. Na filmie widać, jak tańczy na śniegu

Ślady niedźwiedzich łap w głębokim śniegu 6 kwietnia zauważyli też leśnicy z Nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-11T101208.940.png

Fot. Fot Damian Stemulak, Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

Można powiedzieć, że leśnicy tropią znajomego. Regularnie publikują na facebookowym profilu nagrania z fotopułapek, na których widać, co porabia niedźwiedź, żyjący w tamtym rejonie. Filmy stają się hitami internetu, bo popisy zwierzęcia są intrygujące. Czasem wydaje się, że tańczy na śniegu. 

Leśnicy nazywają go strażnikiem grubych jodeł.

 

Co robić, gdy spotkasz w lesie niedźwiedzia?

- Niedźwiedź brunatny nie traktuje człowieka jako potencjalnej ofiary: nie będzie chciał cię zjeść. Osobniki przyzwyczajone do obecności człowieka mogą być niebezpieczne i zbliżać się celowo, aby zdobyć pożywienie. Takie przypadki są jednak w Polsce dużą rzadkością. Zdecydowana większość ataków jest reakcją defensywną. Oznacza to, że niedźwiedź reaguje w samoobronie, ponieważ poczuł się zagrożony. Gdy zwierzę zostanie niespodziewanie zaskoczone, będzie broniło swojego żeru, a samica swojego potomstwa. Podczas okresu godowego (maj-czerwiec) niedźwiedzie są bardzo aktywne także w ciągu dnia, pokonują wówczas duże odległości w poszukiwaniu partnera. Młode osobniki, które odłączyły się od matki, mogą być ciekawskie i nie bać się ludzi - czytamy na stronie projektu naukowo-badawczego Carpathian brown bear.

Co robić, gdy spotkamy w lesie niedźwiedzia?

  1. Zachowaj spokój. Nie ulegaj panice i postaraj zorientować się w sytuacji. W żadnym wypadku nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.
  2. Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.
    Jeśli niedźwiedź już cię zauważył, zachowaj spokój i pozostań na swoim miejscu. Nie biegnij, to może sprowokować pogoń! Niedźwiedź stojąc na tylnych łapach, bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Pokaż mu, że ma do czynienia z człowiekiem. Wyprostuj się, daj mu znać o swojej obecności, mówiąc niskim, stanowczym głosem i wolno wymachuj rękoma ponad głową. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś – nigdy nie uciekaj! Nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans, wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.
  3. Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot. Kiedy to nie pomoże, połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się tak biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie.