Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nowa atrakcja w jedynym takim muzeum w Europie. Idealna dla miłośników urbexu
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 15.03.2023 16:05

Nowa atrakcja w jedynym takim muzeum w Europie. Idealna dla miłośników urbexu

Eksploseum w Bydgoszczy
Fot. Canva/Facebook, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

W bydgoskim Exploseum będzie można zwiedzać ruiny. Od roku powstaje ekstremalna trasa idealna dla miłośników urbexu. Otwarcie już w kwietniu. Uwaga, można będzie ją przejść tylko w kasku!

W Bydgoszczy można zwiedza dawna DAG Fabrik Bromberg. Działa tam Eksploseum

Bydgoskie muzeum wyróżnia się w skali kraju i Europy. Eksploseum powstało w budynkach po dawnej niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych DAG Fabrik Bromberg. 

  • Fabryka zlokalizowana i zamaskowana w Puszczy Bydgoskiej działała w latach 1939–1945. 
  • Produkowano w niej miotające i kruszące materiały wybuchowe oraz wypełniano nimi skorup pocisków i łusek amunicji wojskowej.

Dziś ta unikatowa atrakcja turystyczna pełni rolę skansenu architektury przemysłowej, ale nie tylko. Gości fascynuje podziemna trasa oraz Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG Fabryk na terenie tzw. NGL-Betrieb – strefy produkcji nitrogliceryny. 

Dowiadują się tu, jak wyglądało życie Alfreda Nobla, jak rozwijał się koncern DAG, ale też, jak tworzono broń od starożytności aż po współczesność i bombę atomowa. 

Ważnym przystankiem na trasie zwiedzania są wystawy poświęcone pracy przymusowej i konspiracji w zakładach w DAG Fabrik Bromberg.

Od lat turyści przemierzają wnętrza muzeum wyznaczonymi korytarzami oraz tunelami i poznają wyjątkową historię tego miejsca. Od lat też dopominają się o więcej, bo tuż obok stoją zrujnowane budynki. Kuszą przede wszystkim miłośników urbexu. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-15T143556.419.png

Fot. Facebook, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Z muzeum w Krakowie śmieje się cały internet. "Wystawa tak zła, że musisz ją zobaczyć" Nowa atrakcja w Toruniu. W Polsce nie ma wyższej

Zwiedzanie nowej trasy w Exploseum tylko w kasku i z latarką

Od roku trwają przygotowania do otwarcia nowej trasy w Eksploseum (to oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy). Ma prowadzić właśnie przez ruiny. Muzealnicy zapowiadają, że będzie ekstremalna.

Śmiałkowie będą rozpoczynać wyprawę w strefie magazynowej (dotąd była niedostępna dla zwiedzających). Będzie trzeba wdrapać się na najwyższy budynek, a potem schodzić niżej i niżej, tunelami, aż do obiektów znajdujących się w kompletnej ruinie. 

Nie zabraknie miejsc, w których trzeba się będzie mocno pochylić, przecisnąć, wciągnąć brzuch. Uczestnicy zobaczą miejsce, gdzie produkowano nitroglicerynę, przejdą przez drzwi, których nikt nie otwierał przez 30 lat (zrobili to testowo muzealnicy, przygotowując ścieżkę - jest bezpiecznie).

 

Kiedy otwarcie ekstremalnej trasy w Eksploseum w Bydgoszczy?

Nowa ekstremalna trasa w Exploseum w Bydgoszczy

  • Jej przejście zajmie ok. 2 godzin. 
  • Będzie możliwe tylko pod okiem przewodnika.
  • Zwiedzający będą musieli założyć kaski z latarkami czołowymi.  
  • Jednorazowo na trasie może być pięć osób.
  • Bilety wstępu będą kosztować 50 zł.
  • Otwarcie trasy zaplanowano na kwiecień 2023.  

Na terenie kompleksu wciąż są stare, zrujnowane budynki i obszary leśne, gdzie turyści nie zaglądają. Muzealnicy nie wykluczają, że podobnych tras do tej ekstremalnej w przyszłości powstanie więcej. Wiadomo już jednak, że nie wszędzie będzie można wpuścić gości z uwagi na względy bezpieczeństwa i nietoperze, które wybrały sobie do życia to wyjątkowe miejsce.

Wstęp do muzeum: bilet normalny 20 zł, ulgowy 17 zł, rodzinny 60 zł, grupowy 15 zł, szkolny 16 zł
 

Źródło: Eksploseum