Takich palm wielkanocnych nie ma nigdzie indziej. Małopolska tradycja przyciąga tłumy turystów
Od 64 lat w Niedzielę Palmową na rynku w Lipnicy Murowanej w Małopolsce rozgrywa się wyjątkowe widowisko. Mieszkańcy, także dzieci, przygotowują się do niego wiele dni wcześniej. Kleją, oplatają, zdobią. Tak powstają najwyższe palmy w Polsce.
Konkurs Palm Wielkanocnych w Małopolsce. Rekord nie został pobity
Konkurs Palm Wielkanocnych to tradycja kultywowana od 1958 roku w Lipnicy Murowanej. Najwyższa palma postawiona w minioną niedzielę na lipnickim rynku ma 27 metrów i 63 centymetry. Zrobił ją Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej. To zwycięzca ubiegłorocznego konkursu. Do niego należy też rekord z 2019 r. Wtedy stworzył wielkanocną ozdobę wysoką na 37,78 m.
Widowisko co roku przyciąga tłumy turystów. Mimo to na rynku zawsze w pewnej chwili zapada niemal zupełna cisza. To moment, kiedy palmy stawiane są do pionu, by można było je zaprezentować w pełnej krasie. Towarzyszy temu zawsze pewien niepokój, ale tym razem obyło się bez katastrof.
Fot. UMWM
Na Podkarpaciu plotą niesamowite rzeczy. Powstała największa w Polsce święconka Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiemTradycja z której słynie Małopolska wieś przechodzi z ojca na syna
- Tradycja konkurowania długością palm w tych okolicach jest jeszcze starsza niż sam konkurs - czytamy na blogu Pora na wycieczkę. - Należą one do najwyższych w kraju, ale muszą być wykonane tradycyjnymi metodami. Tworzenie palm jest często przekazywane z ojców na synów. Palmy muszą również być stawiane bez użycia dźwigów czy wyciągarek, wyłącznie za pomocą ludzkich mięśni - wyjaśniają podróżnicy na swoim profilu na Instagramie.
Najwyższe palmy są przywiązywane do drzew, a niższe są mocowane obok pomnika św. Szymona z Lipnicy. Górują nad miejscowością zwiastując nie tylko nadejście Wielkanocy, ale i wyczekiwanej wiosny.
- Ten konkurs jest wizytówką Małopolski. Wszystkim zwycięzcom dziękuję i gratuluję. To ogrom pracy, wielki wysiłek, ale także satysfakcja - mówił na rynku w Lipnicy Murowanej marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Fot. UMWM
Lipnica na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce
Lipnica zwraca uwagę turystów przez cały rok. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Jest tam m.in. kościół pw. św. Leonarda z XV w. To jedna z najcenniejszych gotyckich, drewnianych świątyń w Polsce. Jest otwarta dla zwiedzających od wiosny do jesieni. W Lipnicy jest też sanktuarium św. Szymona w niewielkim kościele.
Fot. Wikipedia, Jakub Hałun, kościół pw. św. Leonarda