Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Na Podkarpaciu plotą niesamowite rzeczy. Powstała największa w Polsce święconka
Dorota Witt
Dorota Witt 04.04.2023 15:59

Na Podkarpaciu plotą niesamowite rzeczy. Powstała największa w Polsce święconka

Największy w Polsce kosz wiklinowy w Rudniku nad Sanem
Fot. Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem

Gigantyczny wiklinowy kosz stanął w centrum Rudnika nad Sanem. Miasteczko na Podkarpaciu od pokoleń jest światową stolicą wikliniarstwa. Od 14 lat mieszkańcy dają temu wyraz, plotąc wyjątkowe ozdoby wielkanocne. Warto tam pojechać, by zobaczyć je na własne oczy.

Rudnik nad Sanem to światowa stolica wikliniarstwa

Już po raz czternasty największy w Polsce wiklinowy kosz wielkanocny zdobi centrum Rudnika nad Sanem. To ważna miejscowa tradycja, rozsławiająca miasto na cały kraj. W świecie znane jest z wikliniarstwa.

Święconka dodaje kolorytu podkarpackiemu miasteczku i uroku wiosennym spacerom, dlatego warto zobaczyć ją na własne oczy.

  • W olbrzymim koszu zmieścił się wiklinowy baran i pisanki.
  • Obok ustawiono wiklinowe donice, rosną w nich bratki. 
  • Kosz zdobią kolorowe wstążki ułożone na kształt krokusów, tulipanów, przebiśniegów, sasanek, forsycji i bazi.  
  • Dekoracja wielkanocna ozdobiona jest bukszpanem i gałązkami wierzby mandżurskiej.

 

 

Polka pokazała rajską plażę. Nie tego spodziewają się turyści Hiszpanie drżą przed katastrofą. Susza odsłania to, co przez lata skrywała woda

Na Podkarpaciu stoi największy wiklinowy kosz w Polsce

Nietypowa święconka ma cztery metry długości i trzy wysokości. W jej tworzenie zaangażowali się mieszkańcy, także najmłodsi, ale i lokalne władze. 

- Kosz i trzy pisanki wyplatał nieżyjący już Kazimierz Zygmunt. Baranka, kwiaty i napis wykonał Eugeniusz Waliłko. Utworzenie dekoracji zainicjował burmistrz Waldemar Grochowski dla podkreślenia wagi Świąt Wielkanocnych i kunsztu wikliniarskiego. Dekorację zaprojektowała sekretarz gminy Lucyna Zygmunt - czytamy na stronie miasta. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-04T144904.542.png

Fot. Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem

W Rudniku nad Sanem można za darmo zwiedzić Centrum Wikliniarstwa

Wyplatane w Rudniku kosze i inne produkty z wikliny charakteryzuje jakość i wyjątkowy design. Mieszkańcy trudnią się tym rzemiosłem od 150 lat. Działa tam też Centrum Wikliniarstwa.

- Jeśli fascynuje cię wiklinowe rękodzieło, a dodatkowo lubisz mieć w swoim otoczeniu unikalne wyroby z ekologicznych surowców, powinieneś koniecznie odwiedzić nasze miasteczko - zapraszają pracownicy centrum. - Doświadczysz tu tradycji o długiej i bogatej historii. Spotkasz znanych wikliniarzy, którzy potrafią wypleść prawdziwe cuda – od koszy w różnych kształtach i rozmiarach po meble i rzeźby - dodają.

Można tam oglądać wystawy poświęcone wikliniarstwu. Turystom, którzy wolą aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, miasto też ma sporo do zaoferowania. 

Powstał Szlak wiklinowych rzeźb. W przestrzeni publicznej jest ich już ponad 20. Zaprojektowali je artyści z kraju i zagranicy, a wykonali miejscowi mistrzowie plecionkarstwa. 

Wiklinowy smok, tańczące Eurydyki, ptaki, wiklinowy jeż, mrówka, pufy, fotele bujane, stoły czy inne meble wykonane w bardzo fantazyjnych kształtach wyglądają ciekawie i oryginalnie. 

Trasa rozpoczyna się na rynku w Rudniku, pod pomnikiem hrabiego Ferdynanda Hompescha, twórcy rudnickiego koszykarstwa. Rzeźby wiklinowe możemy spotkać w okolicach plant, w pobliżu rudnickiego młyna, a także na dziedzińcu Centrum Wikliniarstwa.

Centrum Wikliniarstwa mieści się przy ul. Adama Mickiewicza 41 w Rudniku nad Sanem

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek: 8 – 16
  • wtorek- piątek: 8 – 18
  • sobota: nieczynne
  • niedziela: 14 – 18

Wstęp wolny.

Projekt bez tytułu - 2023-04-04T145002.528.png

Fot. Centrum Wikliniarstwa