Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > To jedyne takie miejsce w Polsce! Nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo może zaskoczyć
Dorota Witt
Dorota Witt 09.04.2023 16:02

To jedyne takie miejsce w Polsce! Nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo może zaskoczyć

Bory Tucholskie
Fot. Canva

Bardzo daleko od hałaśliwej cywilizacji, w samym środku Borów Tucholskich, nad cichą wodą, która rwie brzegi rzeki Wdy atrakcją turystyczną jest głusza. We Wdeckim Parku Krajobrazowym w województwie kujawsko-pomorskim można przejść pierwszą i na razie jedyną w Polsce ścieżką ciszy. Nawet szum laptopa jest głośniejszy od dźwięków, jakie można tam wyłowić.

Ścieżka ciszy w Borach Tucholskich. Jedyna taka atrakcja turystyczna w Polsce

Cisza to produkt deficytowy. Brakuje nam jej już nie tylko w dużych miastach, bo wyczerpujący i frustrujących hałas zanieczyszcza także peryferia. Po święty spokój wyjeżdżamy coraz dalej w las. Na szczęście już nie trzeba ruszać w ciemno.

Cisza jako atrakcja turystyczna to pomysł unikatowy w skali kraju. We Wdeckim Parku Krajobrazowym w województwie kujawsko-pomorskim powstała ścieżka ciszy.

Choć niedawno narodził się pomysł na urządzeniu parku ciszy na dawnym stadionie im. Szyca w Poznaniu, a podobny powstał już w Londynie, ścieżka ciszy w Borach Tucholskich jest pierwszą i ciągle jedną taką atrakcją w kraju.

Projekt bez tytułu - 2023-04-03T084935.509.png

Fot. Canva, Bory Tucholskie

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda Całkiem nowa plaża nad Bałtykiem będzie gotowa jeszcze przed wakacjami. Polacy już zacierają ręce

11-kilometrowa ścieżka ciszy w Borach Tucholskich. Nie docierają tam dźwięki cywilizacji

Pomysł jest zaczerpnięty z Finlandii. W Polsce w życie zaczął go wcielać samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w ramach pilotażowego projektu „Obszary ciszy jako atrakcja turystyczna”.

- Projekt osadza się na jednym z najważniejszych zanieczyszczeń środowiska naturalnego, jakim jest hałas - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Chcemy z nim walczyć, dlatego promujemy piękne miejsca w naszym regionie, w których jest cicho i w których można dobrze odpocząć - dodaje.

Ścieżka ciszy biegnie przez las w północnej części Wdeckiego Parku Krajobrazowego, na zachodnim brzegu Wdy, gdzie nie ma żadnych domów ani dróg czy torów kolejowych.

Jedenastokilometrowa piesza trasa łączy rzekę Wdę i rezerwat Jeziora Piaseczno, przebiega po obu stronach doliny rzeki Czyściewnicy. 

Ścieżka prowadzi leśnymi duktami i drogami pożarowymi, częściowo wykorzystując znakowane szlaki turystyczne (m.in. szlak czerwony „Stu z nieba”). Początek znajduje się w starej Rzece przy przystani kajakowej i starej szkole. Następnie trasa prowadzi do ujścia Czyściewnicy (agroturystyka „U Basi”) i stamtąd drogami leśnymi na obu brzegach Czyściewnicy do Jeziora Piaseczno. 

Do szlaku można dojechać samochodem od strony zachodniej, zostawiając auto na parkingu leśnym nieopodal Rezerwatu Piaseczno.

Wstęp jest bezpłatny.

Projekt bez tytułu - 2023-04-03T085239.251.png

Fot. Canva, Bory Tucholskie

 

Na ścieżce ciszy jest tylko 35 db, nawet laptop szumi głośniej

Teraz podczas spacerów po ścieżce ciszy można zabawić się w szukanie wiosny, jesienią ten teren obfituje w grzyby i leśne owoce. 

- To teren porośnięty drzewostanem sosnowym, ale są tu też fragmenty ciekawe przyrodniczo - mówi nadleśniczy Piotr Kasprzyk z Nadleśnictwa Trzebciny. - Ścieżka przebiega przez rezerwat przyrody Jezioro Piaseczno, gdzie jest woda o pierwszej klasie czystości i nad nad Wdą. Naprawdę daleko stąd do cywilizacji. Pomiary potwierdziły, że panuje tu niezmącona cisza - dodaj.

Na pierwsze spacery w terenie specjaliści zabrali sprzęt. Na ekranie decybelomierza odczytywali raz po raz wartości poniżej 35 dB (40 dB to poziom szumu komputera). 

Skąd te delikatne dźwięki?

To odgłosy natury w najczystszej postaci. 

- Zasoby przyrodnicze zgromadzone wokół ścieżki ciszy są tym elementem, którym chcielibyśmy zwabić do nas kolejne rzesze młodzieży i dorosłych i pokazać im, że Wdecki Park Krajobrazowy to miejsce, gdzie można usłyszeć żurawia, dzięcioła zielonego, ale również przytulić się do drzewa, spojrzeć w niebo, posłuchać szumu drzew i odpocząć - mówi Daniel Siewert, dyrektor WPK.

Cisza wyostrza słuch, dzięki temu spacerując po lesie, odkrywamy, jak dźwięczna jest przyroda. Wystarczy chwila skupienia, by usłyszeć, jak brzmi wiatr, liście, a nawet mech i zauważyć ciągły, choć wcale nie monotonny podkład dźwiękowy tworzony przez licznie tam żyjące ptaki i owady. 

Doświadczenie ciszy wyostrza też inne zmysły. Kiedy nie tylko otworzymy uszy, ale i zasłonimy oczy, na plan pierwszy wysunie się dotyk. Właśnie w takiej chwili warto przytulić się do drzewa, dotknąć mchu, przyłożyć liść do policzka, żeby poczuć las całym sobą. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-03T085050.020.png

Fot. Canva, Bory Tucholskie

W Jeziorze Piaseczno na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego jest krystalicznie czysta woda

Czym wyróżnia się ścieżka ciszy we Wdeckim Parku Krajobrazowym?

  • Ścieżka przebiega przez obszar NATURA 2000 - Specjalny Obszar Ochrony Sandr Wdy, który jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Borów Tucholskich. 
  • Obszar położony jest na równinie sandrowej, w którą głęboko wcina się Wda i jej dopływy. 
  • W rynnach polodowcowych i zagłębieniach wytopiskowych położone są różnego typu cenne ekosystemy wodne i bagienne. 
  • Obszar obejmuje rdzeniowe części Wdeckiego Parku Krajobrazowego i jest reprezentatywny dla przyrody Borów Tucholskich. 
  • Położone nieopodal ścieżki Jezioro Piaseczno, znajdujące się na terenie rezerwatu przyrody, jest niezwykle czystym jeziorem polodowcowym typu rynnowego, bezodpływowego, zasilanym przez wody podziemne i opady atmosferyczne. 
  • Woda jeziora zaliczana jest do I klasy czystości. Zlewnia bezpośrednia jeziora porośnięta jest zwartym kompleksem leśnym dochodzącym do linii brzegowej.

Projekt bez tytułu - 2023-04-03T085153.512.png

Fot. Canva, Bory Tucholskie

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu