Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Największy w Polsce ogród zoologiczny ma nowych mieszkańców. Na świat przyszły dwa takiny złote. To wyjątkowe wydarzenie, bo to niezwykle rzadkie zwierzęta, nawet w zoo. Na świecie ich hodowlą zajmuje się tylko 13 ogrodów, w tym w Tokio i San Diego.
Prezydent miasta: mamy nowych wrocławian!
Tym, że we wrocławskim zoo przyszły na świat zwierzęta rzadkiego gatunku pochwalił się na Facebooku Jacek Sutryk, prezydent miasta.
- Mamy nowych wrocławian! Maluchy już dokazują! - napisał Sutryk w poście.
Pracownicy zoo też bardzo cieszą się z tych narodzin. Oficjalnie poinformowali o nich, gdy młode mogły już wyjść na wybieg pod opieką matek. Samica takina złotego na świat przyszła 23 lutego, a samiec - 12 marca.
- Takie narodziny cieszą podwójnie! Takiny są niezwykle rzadkim gatunkiem, nawet w ogrodach zoologicznych. Jego hodowlę prowadzi zaledwie 13 zoo na całym świecie - piszą na Facebooku.
Fot. ZOO Wrocław/Facebook
Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń To, co jadły, wiło się i ruszało mackami. Turystki nie przewidziały co stanie się późniejTakiny złote pochodzą z Himalajów. Gdzie można zobaczyć je w Polsce
Samca urodziła Zhaoze, samicę Wanju.
Zwykle jest tak, żemłode takiny z Wrocławia po miesiącu są włączane do stada, dostają wcześniej imię na cześć rodziców, kojarzące się z Chinami. Później trafiają do innych ogrodów zoologicznych, by w przyszłości zasilić hodowlę.
Pracownicy wrocławskiego ogrodu pokazali film, na którym widać, jak młode takiny zachowują się na pierwszych spacerach u boku troskliwych mam.
We Wrocławiu urodziło się już osiem takinów złotych. Gdzie jeszcze można je zobaczyć w Poslce?
Wrocławskie stado powstało w 2017 r. Od tego czasu na świat przyszło już osiem maluchów. To wielki wkład w hodowlę zachowawczą tego zagrożonego wyginięciem gatunku.
Takin złoty jest ssakiem z rodziny wołowatych. Na wolności żyje we wschodnich Himalajach i Wyżynie Tybetańskiej. Najlepiej czuje się na wysokościach od 2500 do 4250 m n.p.m.
W Polsce takiny złote można zobaczyć także w ogrodach zoologicznych w Krakowie i Gdańsku. Takina tybetańskiego zobaczymy w Warszawie i w Poznaniu, gdzie prezentowane jest także stado takinów złocistych.
Co zagraża takinom złotym w naturze?
Co zagraża takinom złotym?
- Przez człowieka (wzmożona hodowla zwierząt i uprawa roślin) zmniejszają się tereny, na których w naturze mogą żyć takiny.
- Nie sprzyja im też wylesianie.
Liczba takinów żyjących na wolności ciągle maleje.
W Tybecie głównym zagrożeniem dla tych zwierząt jest polowanie na nie oraz niszczenie ich siedlisk. W Birmie lokalna ludność poluje na takiny dla mięsa, używając pułapek i kusz. Lokalna ludność poluje też na takiny dla futer i by pozyskać ich rogi.