Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Kolejny cios w turystów w Egipcie! Najpier wielbłądy, teraz zamknięcie największej atrakcji
Dorota Witt
Dorota Witt 11.04.2023 09:39

Kolejny cios w turystów w Egipcie! Najpier wielbłądy, teraz zamknięcie największej atrakcji

Piramidy w Gizie
Fot. Canva

Turyści wybierający się w tym sezonie do Egiptu mogą się rozczarować. Władze zapowiedziały, że zamkną piramidę Cheopsa. Wiadomo od kiedy, nie wiadomo na jak długo. Władze Egiptu proponują jednak coś w zamian.

Piramida Cheopsa będzie zamknięta dla turystów

Piramida Cheopsa zostanie tymczasowo zamknięta dla turystów i to już od czerwca. Szlaban na zwiedzanie wydała Rada Dyrektorów Najwyższej Rady Starożytności w Egipcie. Latem mają tam być prowadzone prace konserwacyjne. Nie wiadomo, jak długo potrwają, dlatego nie jest pewne, kiedy największa atrakcja Egiptu znów będzie udostępniona turystom.

Projekt bez tytułu - 2023-04-11T090302.352.png

Fot. Canva

To była ulubiona atrakcja turystów w Egipcie. Koniec z nią, bo dla zwierząt oznaczała męki Turystka poprosiła, żeby zaklinacz w Marrakeszu nagrał dla niej kobrę. Więcej na pewno tego nie zrobi

Od grudnia 2023 roku ceny biletów za zwiedzanie egipskich atrakcji będą wyższe

Władze Egiptu informują, że pracy przy remoncie będzie sporo. Konserwatorzy odrestaurują wewnętrzne ściany piramidy. To ich główne, ale nie jedyne zadanie, bo w planach są też mniejsze prace wewnątrz piramidy. To kosztowne zadanie. Już jest jasne, kto za to zapłaci. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności ogłosiło, że od grudnia 2023 roku w górę pójdą ceny biletów za zwiedzanie muzeów i głównych stanowisk archeologicznych.

Projekt bez tytułu - 2023-04-11T090326.574.png

Fot. Canva

Władze Egiptu otwierają dla turystów najmniejszą piramidę w Gizie

Turyści, którzy wybiorą się latem w okolice piramid w Gizie nie odejdą z kwitkiem. W czasie, kiedy największa w zespole starożytnych budowli będzie modernizowana, otwarta dla zwiedzających zostanie Piramidy Mykerinosa. To najmniejsza i najniższa spośród trzech zlokalizowanych w archeologicznym kompleksie w Gizie (trzecią jego składową jest piramida Chefrena).

W piramidzie Mykerinosa jest co oglądać. 

  • Rzeźby zachowane w dolnej świątyni przedstawiają króla wraz z boginią Hathor.
  • Triady Mykerinosa to najstarsze zachowane w Egipcie kompozycje trzech postaci. 
  • W grobowcu znaleziono także posąg Mykerinosa z jego małżonką, wyróżniający się nietypowym jak na kanon egipski przedstawieniem postaci. Artysta zrównał wzrostem króla i królową. Obie postaci ukazane są w lekkim wykroku, czyli w postawie zastrzeżonej dla posągów - mężczyzn. Rzeźbę można podziwiać w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie.
     

Źródło: portal Fly4free