W środę 2 sierpnia w godzinach popołudniowych Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o śmiertelnym wypadku, do jakiego doszło na Rysach. Trwa akcja w górach. Do tragicznego wypadku doszło w środę w najwyższej części Tatr.
We wtorek 1 sierpnia ok. godz. 23.00 32-latek miał wskoczyć do rzeki Wieprz na oczach kolegi. Mężczyzna dotychczas nie wypłynął z wody. Trwa akcja poszukiwawcza. Policja, strażacy, wyszkoleni nurkowie i drony przeczesują koryto rzeki oraz okolice w poszukiwaniu zaginionego 32-latka.
Nie cichną echa decyzji Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które po blisku 60 latach postanowiło zmienić właścicieli schroniska "Samotnia" w Karkonoszach. Media wskazują głównego kandydata, który ubiega się o zarządzanie obiektem. Przedsiębiorca próbował przejąć budynek już 10 lat temu. Rodzina Siemaszków zarządza schroniskiem "Samotnia" od 57 lat. Obecna umowa kończy się 13 września i najprawdopodobniej nie zostanie przedłużona. Co za tym idzie, obiekt zmieni zarządcę.
Ważą się losy jednego z najpiękniej położonych schronisk górskich w Polsce. Od kilku dni turyści i sympatycy "Samotni" dyskutują o decyzji PTTK, które postanowiło nie przedłużać umowy dzierżawy z obecnymi gospodarzami. Co zatem czeka schronisko?W ostatni weekend lipca na oficjalnym profilu "Samotni" w mediach społecznościowych pojawił się wpis, który poruszył wielu miłośników górskich wędrówek. Fani "Samotni" błyskawicznie zjednoczyli się w celu ratowania obecnych zarządców. Jednak sytuacja nie jest łatwa.
Sezon wakacyjny trwa, a nad polskim morzem nie brakuje turystów. Mimo tego widać wyraźnie, że jest ich znacznie mniej niż przed rokiem. Potwierdza to Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej.Z danych przekazanych przez Mojsiuk wynika, że turystów nad Bałtykiem jest znacznie mniej niż w latach 2020-2021, kiedy to podróże zagraniczne były ograniczane przez pandemię koronawirusa. Niestety statystyki są gorsze również od tych z ubiegłego roku. Dodatkowo Polaków interesują tylko dwa rodzaje hoteli.
29-letni mężczyzna był poszukiwany listem gończym od półtora roku m.in. za przestępstwa narkotykowe. Na co dzień ukrywał się za granicą. Do czasu, gdy wybrał się nad Morze Bałtyckie. Mężczyzna podczas zabawy w wesołym miasteczku nie spodziewał się, że policja depcze mu po piętach.
Sopot jest jednym z najpopularniejszych miejsc nad Morzem Bałtyckim. Tamtejsze plaże i molo przyciągają turystów nie tylko z Polski. Jak się okazuje, za pobyt w jednym ze słynnych hoteli trzeba słono zapłacić.Sopot położony jest nad Zatoką Gdańską, między Gdańskiem a Gdynią. Miasto słynie z pięknych widoków, reprezentacyjnej ulicy Bohaterów Monte Cassino, przy której znajduje się m.in. Krzywy Domek oraz z amfiteatru Opera Leśna, gdzie odbywają się koncerty i konkursy muzyczne. W drugiej połowie sierpnia w mieście odbywa się popularny w Polsce Top of the Top Sopot Festival. Przyciąga on wielu turystów i największe krajowe gwiazdy.
Cztery lata i 110 mln złotych - tyle pochłonął remont jednego z najpiękniejszych polskich dworców PKP. Początkowo renowacja była planowana na dwa lata. Podróżni wybierający się do Gdańska mogą odetchnąć z ulgą. 31 lipca oficjalnie otwarto dworzec Gdańsk Główny. Budynek swoim wyglądem przypomina oryginalny obiekt, który został wzniesiony w 1900 roku. Budynek ponownie może gościć podróżnych przybywających do Trójmiasta.
To jeden z najbardziej znanych przysmaków Podhala. Oscypek dominuje na zakopiańskich Krupówkach. Prosto ze stoisk turyści mają okazję kupować i próbować tego słynnego polskiego sera. Wkrótce może się to zmienić. Jak się okazuje, przez wiele lat oscypki mogły stanowić zagrożenie dla kupujących.Na Krupówkach mogą nadejść poważne zmiany. Wszystko za sprawą stoisk z oscypkami, które nie przestrzegają przepisów sanitarnych. Przez wiele lat władze Zakopanego nie potrafiły rozwiązać tego problemu.
Od kilku dni w Internecie wrze za sprawą karkonoskiego schroniska "Samotnia". Po blisko 60 latach zarządzająca obiektem rodzina Siemaszków za sprawą decyzji PTTK jest zmuszona opuścić budynek. W Internecie ruszyła zbiórka podpisów w celu pozostania rodziny Siemaszków w schronisku "Samotnia". Nie cichną jednak echa drugiej strony sporu.
Sezon na grzybobranie najczęściej trwa od września do października. Jednak już latem na leśnych ścieżkach pojawiają się zbieracze. Na najwytrwalszych czekają wspaniałe okazy.Latem grzybiarze powinni rozglądać się za przynajmniej kilkoma rodzajami grzybów. Jednak tymi najbardziej pożądanymi są kurki. Choć łatwo je pomylić z trującą lisówką, amatorów ich zbierania nie brakuje.
Od weekendu turyści i sympatycy karkonoskiego schroniska łączą się, aby "uratować" jego obecnych dzierżawców. Rodzina Siemaszków od blisko 60 lat opiekowała się "Samotnią", jednak z powodu decyzji PTTK może zostać zmuszona do opuszczenia budynku.Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajonzawcze jest właścicielem schronisk górskich na terenie całej Polski. To właśnie ta instytucja decyduje, kto prowadzi działalność w należących do niej obiektach. Po zamieszaniu związanym z "Samotnią", PTTK postanowiło wydać oficjalne oświadczenie.
30 lipca w niedzielę zginął słynny francuski wspinacz Remi "Enigma" Lucidi. Sportowiec spadł z 68. piętra wieżowca Tregunter Tower w Hongkongu. Pod budynkiem znaleziono kamerę należącą do 30-latka. Enigma zasłynął w świecie swoimi ekstremalnymi wspinaczka bez zabezpieczeń. Relacjonował zdobywanie kolejnych obiektów i publikował nagrania ze swych wyczynów w sieci.
W turystycznym mieście takim jak Zakopane nietrudno o klienta. Jednak, gdy w grę wchodzą poważne pieniądze, niektórzy zrobią wszystko, aby z ich usług skorzystało jak najwięcej turystów. Wykorzystają nawet nielegalne praktyki, byle tylko czerpali z nich finansowe korzyści. W Zakopanem jest to nagminne zjawisko, z którym postanowili walczyć strażnicy miejscy.Kierowcy podjeżdżają na przystanek autobusowy. Twierdzą, że autobusy miejskie nie kursują, a oni zostali wysłani w zastępstwie. W ten sposób zabierają ze sobą niczego nieświadomych pasażerów. Nie zdają sobie sprawy z tego, że zostali wprowadzeni w błąd.
Internauci bardzo żywo zareagowali na doniesienia ws. schroniska "Samotnia" w Karkonoszach. Obiekt od 57 lat jest prowadzony przez rodzinę Siemaszko, teraz ma się to zmienić. W Internecie ruszyła oficjalna petycja dot. schroniska.Spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK nie przedłużyła umowy najmu rodzinie Siemaszko. Turyści i "ludzie gór" chcą uratować kultowe schronisko przed komercjalizacją.
Największy hotel w Polsce niebawem otworzy swoje drzwi dla pierwszych turystów. Inwestycja, która trwa od 2018 roku nad Morzem Bałtyckim powoli dobiega końca. Mowa o hotelu Gołębiewskim w Pobierowie, który znajduje się zaledwie ok. 60 km od granicy z Niemcami.To będzie największy i najbardziej luksusowy tego typu obiekt w Polsce. Ostatnia inwestycja zmarłego Tadeusza Gołębiewskiego od lat budzi spore kontrowersje.
Z tą miejscowością wiążę się pewna tragiczna historia. Według podania bogini morza Zielenica została uwięziona przez proboszcza w lokalnym kościele. Jej tęsknota za Bałtykiem sprawiła, że bogini zmarła, a jej ciało pochowano na cmentarzu. Od tamtej pory jej ojciec wysyłał w kierunku kościoła olbrzymie fale, które miały przenieść ciało córki z powrotem do morza. Ta lokalna legenda jest związana z miejscowością Trzęsacz i jego dawnym kościołem. Znajduje się na Pomorzu Zachodnim i sąsiaduje z popularnym Rewalem. Oprócz oglądania unikalnego zabytku, to miejsce oferuje turystom piękne widoki na Bałtyk oraz czystą, piaszczystą plażę.
W sobotę 29 lipca rozpoczęły się poszukiwania na Bałtyku 50-latka i jego 12-letniego syna, którzy weszli do wody i ślad po nich zaginął. W poniedziałek rano policja zakończyła swoje działania. Poszukiwania prowadzone były na szeroką skalę. W sobotę wieczorem pracownicy wypożyczalni sprzętu w gdańskim Jelitkowie zaalarmowali służby.
Kąpiele w morzu to jeden z najlepszych sposobów na ochłodę w upalne dni. Jednak turyści, którzy postanowili popływać na Majorce padli ofiarami agresywnych ryb.Majorka pozostaje bardzo popularnym kierunkiem wśród polskich turystów. Jednak wczasowicze, którzy decydują się tam na morskie kąpiele, muszą mieć się na baczności. Wszystko przez niewielkie 30-centymetrowe rybki.
Wczasowicze nie mają lekko w wakacje. Przekonała się o tym pewna turystka, wypoczywająca w jednym z hoteli. Nie mogła cieszyć się w pełni urlopem przez czynność, którą nagminnie wykonywali goście hotelowi. Ostatniego dnia wakacji postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.Ta jedna rzecz, którą robią nad basenami turyści, sprawia największy problem innym wczasowiczom. Turystka miała tego dosyć i postanowiła pokonać “konkurencję” ich własną bronią.
Wakacje to idealny czas na spędzenie urlopu nad wodą. Wiele osób wybiera Bałtyk, ale nie brakuje turystów, którzy wybierają rzeki, czy jeziora. Niestety dla 54-latka z woj. świętokrzyskiego aktywne wakacje na Wiśle zakończyły się tragicznie.Spływy kajakowe w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Widać wyraźnie nową modę na aktywne spędzanie wolnego czasu. Niestety podczas jednej z takich imprez doszło do tragedii.
Już w średniowieczu pielgrzymi licznie odwiedzali to sanktuarium na północy Polski. Opowieści o cudownych uzdrowieniach krążyły wśród okolicznych mieszkańców wiosek. Do cudownej drewnianej figurki Matki Boskiej przybywali pielgrzymi z różnych zakątków dawnej Europy. Dzisiaj to miejsce nadal jest jednym z najsławniejszych celów pielgrzymek w Polsce.Nie bez przyczyny sanktuarium w Świętej Lipce nazywane jest Częstochową Północy. Co roku to miejsce odwiedza ponad 100 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.
W Polsce turyści znajdą wiele pięknych gór, w które warto się wybrać na kilkugodzinną wycieczkę. Jednak niewielu decyduje się na odwiedzanie tych mniej popularniejszych miejsc. A szkoda, gdyż to właśnie w nich turyści znajdą ciszę i spokój, bez wielkich tłumów na szlakach.Tego typu miejsce można znaleźć niedaleko słynnego Sandomierza. Jest uznawane za najstarsze w Polsce, a występująca w nim flora to ewenement na skalę europejską.
Co roku magazyn National Geographic Traveler organizuje wakacyjny plebiscyt. W ciągu miesiąca głosujący mają za zadanie wybrać cuda Polski. W tym roku o zwycięstwo walczyło aż 48 miejsc. Jedną z laureatek została niepozorna miejscowość na wschodzie kraju. Nic dziwnego, gdyż historia i różnorodność kulturowa są sławnym symbolem tego miasta. National Geographic Traveler ogłosił zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023. Głosujący wybrali najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w każdym województwie. Jednym z tegorocznych laureatów zostało tzw. Miasto Trzech Kultur.
Konduktor, który sprawdzał bilety w pociągu jadącego w stronę Wrocławia w sobotę 29 lipca przecierał oczy ze zdziwienia. Jedna z pasażerek przygotowała bardzo nietypowy dokument potwierdzający przejazd.Podróżując PKP nie ma obowiązku drukowania biletu, można okazać go np. na telefonie. Z tej opcji jednak nie skorzystała jedna z pasażerek.
Sierpień zbliża się dużymi krokami. Wiele osób nadal nie wykupiło tegorocznych wakacji i zastanawia się, dokąd pojechać. Jak się okazuje, w rankingu na najtańsze all inclusive wyłania się nowy lider. Tanie all inclusive zazwyczaj kojarzy się nam z wczasami w Bułgarii, Turcji czy Albanii. Nic bardziej mylnego.
Nieoczekiwanie Warszawa straciła pozycję lidera w rankingu największych miast w Polsce. Obecnie już nie jest największa pod względem powierzchniowym. W wyniku zmiany w przepisach inne polskie miasto prześcignęło stolicę o ponad 100 km2.Nowe przepisy wydłużyły granice nadmorskich miast. W rezultacie ich powierzchnie znacznie się zwiększyły w porównaniu do reszty miejscowości. Wprowadzanie zmian w przepisach zaczęło się od mola.
Jedni spędzają wakacje skromnie w rodzinnych stronach i w towarzystwie najbliższych. Z kolei drudzy wykorzystują w pełni swój czas wolny, podróżując w ciekawe, egzotyczne miejsca. Prawdopodobnie niewiele osób sądzi, że urlopy duchownych nie różnią się niczym od urlopów reszty turystów.Gazeta Wyborcza postanowiła porozmawiać z duchownymi o tym, w jaki sposób spędzają wakacje. Niektórzy podróżują do odległych, egzotycznych krajów. Przy okazji wydając na ten cel niemałe pieniądze.