Wiele osób marzy o podróżach w czasie. Niektórzy znaleźli sposób na to, by móc skontaktować się z ludźmi za... sześć tysięcy lat! Hermetyczna komora Crypt of civilization została zbudowana w 1940 r. Jej autorami byli naukowcy z Uniwersytetu Oglethorpe w Brookhaven w stanie Georgia. Obiektu nie można otworzyć do 8113 r.
Tradycyjnie w sierpniu pielgrzymi z całej Polski wybierają się na wędrówkę na Jasną Górę. Wierni przez wiele dni pokonują trudy tułaczki, by na własne oczy zobaczyć obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jeden z pielgrzymów zdradził, co dzieje się w trakcie wędrówki. 15 sierpnia wypada święto Matki Boskiej Zielnej. To właśnie wtedy wierni udają się na Jasną Górę, by poświęcić kwiaty i zioła.
W sobotę 12 sierpnia doszło do tragicznych wydarzeń pod Wrocławiem. Jeden z mężczyzn najprawdopodobniej doznał ataku paniki. Mimo podjętej resuscytacji, nie udało się go uratować. Do zdarzenia doszło ok. godz. 19.00 w sobotę.
W Polsce istnieje kilka miejsc określanych jako osady widmo. Kiedyś były to tętniące życiem miasta i wioski. Obecnie nikt w nich nie mieszka i z czasem popadają w coraz większe zniszczenie. Podobny los spotkał Osadę Czorsztyn. Jeszcze kilka lat temu ten obiekt świadczył usługi agroturystyczne.Jednocześnie Osada Czorsztyn jest związana z inną, tragiczną historią. Miała ona miejsce w latach 90. XX w.
W Polsce wiele regionów jest wartych odwiedzenia przez turystów. Jeden z nich jest o tyle wyjątkowy, że nie tylko gwarantuje odwiedzającym piękne widoki, co okazję do zwiedzania wspaniałych zabytków polskiej kultury. Znajduje się on w południowej części Polski, a jego znakiem charakterystycznym jest szlak z zamkowymi fortecami.Mowa tutaj o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wznoszącej się od 300 m n.p.m. w rejonie Częstochowy do 400-500 m n.p.m. niedaleko Krakowa. Na jej terenie znajduje się rozległa płyta górnojurajskich wapieni. Ten region stanowi świetny cel na zwiedzanie dla turystów. Oto kilka propozycji, gdzie warto się udać.
Po licznych burzach i zawieruchach w końcu nad Polską zaświeciło słońce. Drugi weekend sierpnia jest bardzo słoneczny. Z dobrej pogody postanowili skorzystać turyści, którzy tłumnie przybyli do Karpacza. Sprawdziliśmy sytuację na miejscu. W sobotę 12 sierpnia rano nasza redaktorka Klaudia Zawistowska wybrała się do Karpacza, w którym zaroiło się od turystów.
Natura jest najlepszą artystką. Malownicze góry, morza czy zachwycające zjawiska pogodowe to jej najpiękniejsze dzieła. W sobotę 12 sierpnia niebo nad Międzyzdrojami wprawiło w zachwyt wszystkich zgromadzonych.Wschody i zachody słońca zawsze są niezwykłe. Wiele osób specjalnie nastawia budziki, by móc na własne oczy ujrzeć, jak noc zamienia się w dzień.
Sanatoria cieszą się wśród Polaków bardzo dużą popularnością. Kuracjusze mają okazję do podreperowania zdrowia, a także poznania nowych znajomych i cieszenia się pięknymi, często naturalnymi widokami. Jak się okazuje, nie wszystkich będzie na to stać. Do sanatorium może zostać zakwalifikowany każdy, kto otrzyma od lekarza odpowiednie skierowanie. W 2024 r. w życie wejdzie zmiana mówiąca o tym, że to pacjent będzie mógł sam wybrać zakład leczniczy, w którym spędzi swój turnus.
Pogoda nad Bałtykiem dopisuje podczas drugiego weekendu sierpnia. Po ulewnych deszczach, sztormach i burzach w końcu wyszło słońce. Sprawdziliśmy, jak prezentuje się sytuacja na polskich plażach. Polacy szturmują polskie morze na weekend. Na najpopularniejszych plażach trudno znaleźć miejsce dla nowo przybyłych wczasowiczów.
W sobotę 12 sierpnia rano doszło do tragicznego wypadku polskiego minibusa. Zdarzenie miało miejsce na autostradzie A5 w pobliżu Gaweinstal w Austrii.Na miejscu pracują służby. Wyjaśniane są przyczyny wypadku.
W piątek 11 sierpnia ok. godz. 17.00 w jednym z gospodarstw agroturystycznych w miejscowości Ropa w woj. małopolskim czterolatek wpadł do oczka wodnego. Rodzice natychmiast ruszyli na pomoc. Z wody wyciągnięto nieprzytomnego chłopca.
Co prawda to sanktuarium nie ma za sobą długiej historii, lecz wielu pielgrzymów decyduje się je odwiedzić. Z roku na rok liczba pielgrzymujących stale wzrasta. Corocznie ponad milion osób przybywa do tej świątyni, która wielu Polakom kojarzy się z polskim papieżem Janem Pawłem II.To unikalne miejsce znajduje się w Zakopanym, na Krzeptówkach. Jest położone w pięknej lokalizacji, z której rozpościera się imponujący widok na Tatry.
W tegoroczne wakacje ceny zaskakują niejednego turystę. I to bez względu na to, w której części Polski akurat się znajduje. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze podczas wizyty w słynnym Karpaczu. Wysokie ceny szczególnie mogą dotknąć zmotoryzowanych turystów.Najbardziej zaskoczyły nas wysokie opłatny na parkingach prywatnych w centrum. W niektórych miejscach cennik zawierał wręcz astronomiczne sumy.
W piątek rano 11 sierpnia policjanci znaleźli rozbity samochód na plaży w Łebie. Kierowca uciekł z miejsca wypadku. O zdarzeniu poinformował dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Sebastian Kluska w swoich mediach społecznościowych.
Kościół św. Józefa w Krakowie już z oddali zachęca, by go podziwiać. Neogotycka architektura wielu turystom przywodzi na myśl słynny Disneyland. Zabytkowy kościół góruje nad Rynkiem Podgórskim w Krakowie. Wieża była zbudowana na kształt tej z Kościoła Mariackiego.
Od kilku lat firmy pracują nad rozwinięciem turystyki poza naszą planetą. M. in. firma Blue Origin, która jest własnością Jeffa Bezosa, zabierała turystów na skraj kosmosu. Do grona firm oferujących turystyczne loty dołączyła firma Virgin Galactic. W czwartek 10 sierpnia wysłała na orbitę pierwszą grupę płacących klientów.Na pokładzie znalazło się sześć osób, w tym Olimpijczyk oraz matka z córką. Wszyscy wzięli udział w pierwszym turystycznym locie kosmicznym, za który odpowiadała firma Virgin Galactic.
Jak podał portal Fly4free.pl, biuro podróży Itaka już zaczęło promować przyszłoroczne wyjazdy wakacyjne. Niektóre z nich są zaplanowane z najmłodszego lotniska w Polsce, Radomia. W ofercie Itaki pojawiły się pakiety turystyczne m.in. różnych wycieczek objazdowych.
10 sierpnia w Karkonoszach nigdy nie jest zwykłą datą. Tego dnia wszystkie drogi prowadzą na Śnieżkę. Nie ma to związku z pogodą, czy modą. Co rok obchodzone jest tam wyjątkowe święto.W czwartek 10 sierpnia na Śnieżce w uroczysty sposób obchodzono święto ratowników i przewodników górskich. To jedyny dzień w roku, kiedy na szczycie najwyższego szczytu Karkonoszy odprawiana jest msza.
Wypoczynek nad jeziorem jest świetną alternatywą dla osób, które nie mieszkają blisko Bałtyku. Zazwyczaj można znaleźć takie miejsca z wydzielonymi kąpieliskami oraz atrakcjami wodnymi. Dodatkowo niektóre z nich mogą znajdować się w pobliżu bardzo atrakcyjnych turystycznych lokacji, które mogą skusić do aktywnego zwiedzania.Na tego typu jeziora przykładowo można trafić na Dolnym Śląsku. Są to sąsiadujące ze sobą jeziora Złotnickie i Leśniańskie. Leżące w okolicy znanych i popularnych atrakcji.
Hawaje trwonią olbrzymie pożary. Na wyspie Maui przebywa obecnie grupa 14 Polaków, którzy nie mogą się z niej wydostać. Ponad 11 tys. osób zostało ewakuowanych. Bilans ofiar śmiertelnych jest tragiczny. W tamtejszych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla poparzonych i skarżących się na zatrucie dymem osób.
Polscy turyści są bardzo wymagający. W zagranicznych hotelach można spotkać się z opiniami, że jesteśmy roszczeniowi i bardzo dużo rzeczy nam nie pasuje. Narzędzie do monitorowania internetu SentiOne przeanalizowało 55 tys. recenzji obiektów hotelowych i na jej podstawie stworzyło ranking rzeczy, które najmniej podobają się Polakom na wakacjach.Z danych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ponad połowa Polaków w 2023 r. wybierze się na minimum dwudniowy wyjazd. Firma SentiOne opracowała zestawienie, które prezentuje, na co nasi rodacy zwracają uwagę podczas urlopów.
W tym roku 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego, wypada we wtorek. Z tego powodu wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, by móc cieszyć się czterodniowym długim weekendem.Portal Kiwi.com przeanalizował wakacyjne podróże Polaków. Wiadomo, dokąd wielu z nas się wybierze na długi weekend sierpniowy.
Polskie Koleje Państwowe poinformowały w swoich mediach społecznościowych na temat oszustwa, którego ofiarą padają niektórzy pasażerowie. Warto to wiedzieć. Oszuści robią wszystko, by włamać się na nasze konta, wyłudzić dane czy w inny sposób wzbogacić się naszym kosztem.
Sezon na grzybobranie właśnie się zaczyna. Choć smakowite kąski w lasach można znaleźć przez cały rok, to właśnie lato i jesień są najlepszym czasem na zbiory. Jednak podczas spaceru po lesie trzeba być bardzo uważnym.Sierpniowego grzybobrania nie będzie dobrze wspominała 66-latka z Podhala. Podczas szukania grzybów kobieta potknęła się i spadła ze stromego zbocza. Z pomocą ruszyło GOPR.
Sezon wakacyjny trwa, ale wiele osób już teraz wie, że nie będzie on należał do udanych. Podwyżki cen i wycofanie bonu turystycznego sprawiły, że wiele hoteli dosłownie świeci pustkami. W Świnoujściu mają jednak dodatkowy problem.Świnoujście od lat jest obok Międzyzdrojów i Kołobrzegu jednym z najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem. Tłumy turystów, również tych zagranicznych, ściągają tutaj najszersza piaszczysta plaża i niezwykłe zabytki. Te ostatnie zostały jednak odcięte od świata wraz z mieszkańcami i turystami. Wszystko z powodu zamknięcia ulicy Ku Morzu.
Zagraniczne media stale donoszą o tzw. walkach o leżaki w wakacyjnych kurortach. Turyści zazwyczaj rano wychodzą z hotelu, by na plaży lub przy basenie "zarezerwować" sobie miejsce. Ostatnimi czasy dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji z tym związanych. Najczęściej o leżaki kłócą się Hiszpanie, Brytyjczycy i Francuzi.
Dawna wiara w wampiry, czyli nieśmiertelne i niebezpieczne nadnaturalne istoty, istniała też na terenie Polski. Niedawne odkrycia naukowców na jednym z cmentarzy wyraźnie na to wskazują. Ich najbardziej charakterystycznym znakiem rozpoznawczym jest sposób, w jaki “polskie wampiry” zostały pochowane.Jednym z bardziej znanych odkryć jest grób nietypowo pochowanej kobiety w miejscowości Pień, niedaleko Dąbrowy Chełmińskiej. Dokonali go naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W mediach znalezisko okrzyknięto 'wampirką".
8 sierpnia we wtorek w Darłówku doszło do niebezpiecznych scen. Z powodu szalejącego sztormu wody zalały plaże i wdarły się na ląd, wyrządzając przy tym wiele szkód. W środę rano sprawdziliśmy na monitoringu na żywo, jak wygląda sytuacja nad morzem. We wtorek w niektórych częściach polskiego wybrzeża temperatury wynosiły zaledwie 6 st. C., ulewne deszcze nie ustępowały.