Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Osada widmo w polskich górach. Niewielu pamięta o jej tragicznej historii
Magda Antoł
Magda Antoł 13.08.2023 09:35

Osada widmo w polskich górach. Niewielu pamięta o jej tragicznej historii

Jezioro Czorsztyńskie
Fot. Canva/VisitMalopolska

W Polsce istnieje kilka miejsc określanych jako osady widmo. Kiedyś były to tętniące życiem miasta i wioski. Obecnie nikt w nich nie mieszka i z czasem popadają w coraz większe zniszczenie. Podobny los spotkał Osadę Czorsztyn. Jeszcze kilka lat temu ten obiekt świadczył usługi agroturystyczne.

Jednocześnie Osada Czorsztyn jest związana z inną, tragiczną historią. Miała ona miejsce w latach 90. XX w.

Osada związana jest z historią Stare Maniowy

Wiejskie chałupy, budynki gospodarcze i kamienne piwniczki znajdujące się w Osadzie Czorsztyn zostały przeniesione z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna. Jedną z tych miejscowości nazywa się potocznie Stare Maniowy. Była to małopolska wieś, o której pierwsze wzmianki pojawiły się w 1320 r. Jednak w wyniku budowy zapory, mieszkańcy musieli przenieść się do nowej wsi ulokowanej nieco wyżej na północ. Wcześniej wymienione budynki zostały przeniesione tuż przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego. Obecnie pozostałości po Starych Maniowach spoczywają na dnie jeziora. Do tej pory starsi mieszkańcy nie mogą pogodzić się ze stratą.

Kiedyś Osada Czorsztyn była chętnie odwiedzana przez turystów

Kiedyś Osada Czorsztyn była skansenowo-turystycznym kompleksem 31 budynków przeniesionych z innych wsi. Znajduje się na półwyspie Stylchyn, na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Na powierzchni 17 hektarów umieszczono skansen etnograficzny oraz część hotelową i restauracyjną.

W skansenie turyści mogli zobaczyć 11 chałup wiejskich i budynków gospodarczych oraz 11 kamiennych piwniczek. Budynki datowane są na XIX i XX w. Jednocześnie posiadają niezwykłą wartość historyczną i etnograficzną. W części hotelowej i restauracyjnej znajdują się liczne wille, dawniej oferujące pokoje hotelowe dla gości oraz posiłki w restauracjach. Jednymi z najbardziej charakterystycznych obiektów są wille Teofila Sanoka, Leopolda Szperlinga oraz Józefa Galoty.

Co się stało z Osadą Czorsztyn?

Na koncie instagramowym @życiepopracy pojawił się film ukazujący obecny stan Osady Czorsztyn. Niestety w wyniku zaniedbania drewniane wille i pensjonaty zaczęły niszczeć. W lepszym stanie były wiejskie chałupy i kamienne piwniczki. Jak pisze w poście autor filmu, jeszcze parę lat temu działały w osadzie restauracja oraz wille z pokojami hotelowymi. Dlaczego to miejsce stało się osadą widmo?

W komentarzach pojawiły się wyjaśnienia ze strony innych użytkowników. Wielu z nich pisało, że obecny właściciel Osady Czorsztyn nie zamierza sprzedać obiektu. Planuje go wyremontować, lecz na te działania nie pozwala mu konserwator zabytków. Bez odpowiednich pozwoleń nie jest możliwa ingerencja w obecny wygląd osady.