Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Ten polski region łączy bogatą historię z kulturą. Kryje w sobie unikalne, mniej znane turystom miejsca
Magda Antoł
Magda Antoł 13.08.2023 08:35

Ten polski region łączy bogatą historię z kulturą. Kryje w sobie unikalne, mniej znane turystom miejsca

Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Fot. Pixabay/Shutterstock/DyziO/Sergey Dzyuba

W Polsce wiele regionów jest wartych odwiedzenia przez turystów. Jeden z nich jest o tyle wyjątkowy, że nie tylko gwarantuje odwiedzającym piękne widoki, co okazję do zwiedzania wspaniałych zabytków polskiej kultury. Znajduje się on w południowej części Polski, a jego znakiem charakterystycznym jest szlak z zamkowymi fortecami.

Mowa tutaj o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wznoszącej się od 300 m n.p.m. w rejonie Częstochowy do 400-500 m n.p.m. niedaleko Krakowa. Na jej terenie znajduje się rozległa płyta górnojurajskich wapieni. Ten region stanowi świetny cel na zwiedzanie dla turystów. Oto kilka propozycji, gdzie warto się udać.

Szlak Orlich Gniazd

Pierwsze próby wyznaczenia Szlaku Orlich Gniazd podjęto w 1930 r. Pomimo malowniczych widoków, zapomniano o nim. Głównie z powodu zaniedbania. Kolejna próba nastała w 1948 r. za sprawą Kazimierza Sosnowskiego, znanego polskiego krajoznawcy. Dwa lata później turystyczny szlak pieszy został wyznaczony i biegł od Krakowa po Częstochowę. Swoją nazwę zawdzięcza ruinom i zamkom wznoszonym pośród trudno dostępnych skał wapiennych. W podobnych sposób swoje gniazda zakładają orły.

Na szlaku można spotkać wiele pozostałości po średniowiecznych fortecach, których zadaniem była obrona szlaku kupieckiego. Jednym z najbardziej znanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd jest ten zlokalizowany w Pieskowej Skale, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Szczególnie miłośnicy filmów i seriali mogą rozpoznać w tym miejscu siedzibę margrabii z Janosika.

Podobną popularność zyskał również zamek Ogrodzieniec. Znacznie przybrała ona na sile dzięki scenie w netflixowym Wiedźminie. To właśnie w nim została zrealizowana scena bitwy pod Sodden. Dodatkową atrakcją w tym miejscu jest możliwość zobaczenia zrekonstruowanej osady piastowskiej na górze Birów.

Złoty Potok na Górnym Śląsku

Szczególnym miejscem na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest miejscowość Złoty Potok. Znajduje się na Górnym Śląsku, w górnym odcinku doliny Wiercicy. Jest to wyjątkowe miejsce o dużym znaczeniu kulturowym. Jego najbardziej charakterystycznymi zabytkami są Pałac Raczyńskich oraz Dwór Krasińskich.

Pierwszy z nich to klasycystyczny pałac leżący w Parku Zabytkowym. Należy on do Skarbu Państwa, gdyż wszyscy bezpośredni właściciele obiektu nie żyją. Niestety nie jest możliwe zwiedzanie go od środka., ponieważ znajduje się w złym stanie technicznym. Natomiast w drugim mieszkał słynny polski poeta Zygmunt Krasiński. Po śmierci swojej najmłodszej córki 4-letniej Elżbiety opuścił tę miejscowość i nigdy do niej nie wrócił. Obecnie dworek jest siedzibą Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego.

Równie atrakcyjnym miejscem jest Rezerwat Parkowe. Znajdują się w nim czyste źródła oraz ostańce skalne, tj.: Brama Twardowskiego czy Diableskie Mosty. Są to wyizolowane formy terenu, które prawdopodobnie były częścią większego masywu skalnego.

Pustynia Siedlecka

To niezwykłe miejsce znajduje się w obrębie miejscowości Siedlec, w powiecie częstochowskim. Jest to 25-hektarowy piaszczysty obszar, który zalesiono sosnami. Do lat 60. XX w. wybierano stamtąd piasek. Według legendy pustynia powstała za sprawą diabła, który wypalił ją podczas pogoni za uciekającym na kogucie Panem Twardowskim. To miejsce przyciąga głównie miłośników sportów motorowych. Na Pustyni Siedleckiej odbywają się też biegi pustynne. Poza tym turyści mają okazję przyjrzeć się z bliska typowym roślinom pustynnym, tj.; szczotlicha siwa, kocanki piaskowe czy czerwiec roczny.