Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Ten niezwykły obiekt zostanie otwarty dopiero w 8113 r. Ma bardzo nietypowe zastosowanie
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 13.08.2023 14:48

Ten niezwykły obiekt zostanie otwarty dopiero w 8113 r. Ma bardzo nietypowe zastosowanie

Uniwersytet w Oglethorpe
fot. oglethorpe.edu

Wiele osób marzy o podróżach w czasie. Niektórzy znaleźli sposób na to, by móc skontaktować się z ludźmi za... sześć tysięcy lat!  

Hermetyczna komora Crypt of civilization została zbudowana w 1940 r. Jej autorami byli naukowcy z Uniwersytetu Oglethorpe w Brookhaven w stanie Georgia. Obiektu nie można otworzyć do 8113 r. 

Crypt of civilization

Obiekt  jest całkiem spory, gdyż ma obojętność 57 m. sześciennych. Nieprzepuszczalna hermetyczna komora znajduje się w Atlancie. Budowano ją w latach 1937-40 i - według projektantów - może ona zostać otwarta dopiero w 8113 r.  

Dlaczego akurat wtedy? Autor krypty Thornwell Jacobs wymarzył sobie tego typu obiekt w 1936 r. Wówczas minęło dokładnie 6177 lat od stworzenia kalendarza egipskiego. Uczony wpadł na pomysł, że moment zamknięcia kapsuły będzie symbolicznym środkiem - od powstania kalendarza do otwarcia Crypt of Civilization. Komora znajduje się obecnie w piwnicy Uniwersytetu Oglethorpe w Brookhaven.

Skąd pomysł na kapsułę czasu

Jacobs zebrał przedmioty codziennego użytku z lat 30. XX wieku i chciał, aby przyszli beneficjenci kapsuły mieli dostęp do spuścizny człowieka sprzed pierwszych 6 tys. lat od powstania egipskiego kalendarza. Co zainspirowało uczonego? Brak dokładnych informacji na temat starożytnego Egipu. Jacobs ubolewał, że informacje na temat tak wielkiej cywilizacji nie zostały odpowiednio zachowane. Dziś możemy się jedynie domyślać wielu rzeczy poprzez badanie słynnych piramid i tamtejszej sztuki. 

Stąd też pomysł, aby zachować codzienne życie naszych przodków tak, by przyszłe pokolenia mogły z tego czerpać informacje. 

Co znajduje się w Crypt of Civilization?

Jak czytamy w serwisie Focus.pl, " środku znalazły się na przykład nagrania klarnecisty Artiego Shawa, filmy przedstawiające fotografowane wydarzenia od 1898 roku oraz 100 książek uwiecznionych na mikrofilmach". 

Crypt of Civilization ma pełnić funkcję grobowca faraona - zostały w niej zamknięte najważniejsze wówczas przedmioty codziennego użytku. W środku nie ma żadnych kosztowności tj. złota czy klejnotów, natomiast znalazło się miejsce dla małej figurki Kaczora Donalda.