Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Częstochowa Północy". Niewielu pielgrzymów zna tajemniczą legendę tego miejsca
Magda Antoł
Magda Antoł 30.07.2023 16:16

"Częstochowa Północy". Niewielu pielgrzymów zna tajemniczą legendę tego miejsca

Sanktuarium Święta Lipka
Fot. Shutterstock/Krzysztof Gach

Już w średniowieczu pielgrzymi licznie odwiedzali to sanktuarium na północy Polski. Opowieści o cudownych uzdrowieniach krążyły wśród okolicznych mieszkańców wiosek. Do cudownej drewnianej figurki Matki Boskiej przybywali pielgrzymi z różnych zakątków dawnej Europy. Dzisiaj to miejsce nadal jest jednym z najsławniejszych celów pielgrzymek w Polsce.

Nie bez przyczyny sanktuarium w Świętej Lipce nazywane jest Częstochową Północy. Co roku to miejsce odwiedza ponad 100 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Legenda o powstaniu sanktuarium

O początkach sanktuarium w Świętej Lipce mówi pewna legenda. Skazaniec oczekiwał w lochach zamku na wyrok, gdy nagle objawiła mu się Matka Boska. Poprosiła go o wykonanie figurki Maryi z Dzieciątkiem. Pomimo tego, że nie potrafił rzeźbić, postanowił spełnić prośbę. Dzieło zachwyciło sędziów i uznali je za znak prosto od Boga. Postanowili ułaskawić więźnia. Ucieszony mężczyzna umieścił rzeźbę na lipie, blisko drogi. Po pewnym czasie w tym miejscu dochodziło do licznych uzdrowień i cudów. Wobec tego mieszkańcy pobliskiego Kętrzyna zdecydowali, że obok lipy powstanie kaplica.

To miejsce nazywane jest Częstochową Północy

Za sprawą zakazu wyznawania religii katolickiej, kaplica została zburzona. Natomiast słynną rzeźbę Matki Boskiej spalono. Niemal 100 lat później miejscowość Święta Lipka została wykupiona i przekazana jezuitom. W 1693 r. zbudowali kościół, który w przyszłości stał się symbolem polskości na ziemiach pruskich. Podobnie jak Częstochowa chroniąca wiernych przed najazdem Szwedów. Na kilka wieków ruch pielgrzymkowy zamarł. Narodził się na nowo po II wojnie światowej.

Sanktuarium jest nazywane nie tylko Częstochową Północy. Określa się ją jako perłę baroku. Szczególną sławą cieszą się umieszczone w niej barokowe organy z ruchomymi figurkami. Poza bogatym wnętrzem, sanktuarium składa się z trzech budowli: kościoła, krużganku i klasztoru. Niedaleko bazyliki można znaleźć zabytkowe muzeum z eksponatami opisującymi historię Świętej Lipki.

Zwiedzanie sanktuarium

Turyści, jak i pielgrzymi, mogą zwiedzać sanktuarium w Świętej Lipce przez cały rok. Należy pamiętać, że w niektórych godzinach odprawiane są msze święte. Wtedy zwiedzanie jest niemożliwe. Do września sanktuarium jest otwarte w godzinach 7:00-20:00. Dodatkowo o wcześniej wyznaczonych godzinach odbywa się prezentacja organów. Odwiedzający mogą posłuchać ich brzmienia podczas kilkunastominutowego koncertu.