Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ta niepozorna miejscowość została Cudem Polski 2023. Nazywana jest Miastem Trzech Kultur
Magda Antoł
Magda Antoł 30.07.2023 09:01

Ta niepozorna miejscowość została Cudem Polski 2023. Nazywana jest Miastem Trzech Kultur

włodawa cud polski 2023
Fot. Flickr/Maurizio Cinquegrani

Co roku magazyn National Geographic Traveler organizuje wakacyjny plebiscyt. W ciągu miesiąca głosujący mają za zadanie wybrać cuda Polski. W tym roku o zwycięstwo walczyło aż 48 miejsc. Jedną z laureatek została niepozorna miejscowość na wschodzie kraju. Nic dziwnego, gdyż historia i różnorodność kulturowa są sławnym symbolem tego miasta. 

National Geographic Traveler ogłosił zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023. Głosujący wybrali najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w każdym województwie. Jednym z tegorocznych laureatów zostało tzw. Miasto Trzech Kultur.

Włodawa wygrała w plebiscycie Cuda Polski 2023

W każdym województwie głosujący wybierali Cuda Polski 2023. W lubelskim zwyciężyło miasto Włodawa. Leży nad rzeką Bug, tuż przy granicy z Białorusią. Średniowieczna historia miasta nie jest dobrze znana. Wiemy jedynie, że istniało ono już w XIII w. i było jednym z grodów księstwa halicko-wołyńskiego (dawnego Królestwa Rusi).

Nie bez przyczyny jest nazywane Miastem Trzech Kultur. Już w XVI w. do Włodawy sprowadzali się Niemcy, Ormianie, Czesi czy Żydzi. Do II wojny światowej Żydzi stanowili aż 60 proc. ludności tego miasta. Tradycja wielokulturowości jest pielęgnowana dzięki corocznemu Festiwalowi Trzech Kultur.

Zabytki w Mieście Trzech Kultur

Do odwiedzenia Włodawy może zachęcić nie tylko jego wygrana w plebiscycie Cuda Polski 2023. Na swoim profilu miasto również wymienia powody, dla których warto je odwiedzić. Przede wszystkim turystom polecono przejście się Szlakiem Trzech Kultur. W trakcie spaceru zwiedzający mają okazję przekonać się o słuszności potocznej nazwy Włodawy.

Zaczynając wycieczkę od centrum miasta, turyści mogą zobaczyć unikalny w Polsce zespół zabytków pożydowskich. W ich skład wchodzą: Wielka i Mała Synagoga z XVIII w. oraz Dom Pokahalny z lat 20. XX w. Pierwszy z zabytków jest szczególnie interesujący. Jest to jedna z nielicznych barokowych synagog, która przetrwała do czasów współczesnych.

W dalszej części zwiedzania warto wstąpić do cerkwi prawosławnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIX w. i pobliskiego kościoła pw. św. Ludwika z XVIII w. Pierwsza budowla została wykonana w stylu bizantyjsko-klasycystycznym. W jej wnętrzu znajduje się zabytkowy ikonostas. Jest to pokryta ikonami przegroda, leżąca między miejscem ołtarzowym a nawą dla wiernych. Natomiast druga budowla posiada wystrój w stylu rokoko. Widoczne w środku polichromie zostały wykonane przez polskich malarzy oraz zakonników z Jasnej Góry.

Czym jest plebiscyt Cuda Polski 2023?

Plebiscyt Cuda Polski 2023 jest corocznie organizowany przez magazyn National Geographic Traveler. W głosowaniu czytelnicy mają za zadanie wyłonić najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w polskich województwach spośród grona proponowanych kandydatów. W ten sposób przyczyniają się też do promowania lokalnej turystyki. Na Cuda Polski 2023 głosowało ponad 123 tys. osób.