Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > W tym miejscu Bałtyk to “toń umarłych”. Wiążę się z nim tragiczna historia
Magda Antoł
Magda Antoł 31.07.2023 15:05

W tym miejscu Bałtyk to “toń umarłych”. Wiążę się z nim tragiczna historia

Trzęsacz
Fot. Shutterstock/Ewe100pa

Z tą miejscowością wiążę się pewna tragiczna historia. Według podania bogini morza Zielenica została uwięziona przez proboszcza w lokalnym kościele. Jej tęsknota za Bałtykiem sprawiła, że bogini zmarła, a jej ciało pochowano na cmentarzu. Od tamtej pory jej ojciec wysyłał w kierunku kościoła olbrzymie fale, które miały przenieść ciało córki z powrotem do morza. 

Ta lokalna legenda jest związana z miejscowością Trzęsacz i jego dawnym kościołem. Znajduje się na Pomorzu Zachodnim i sąsiaduje z popularnym Rewalem. Oprócz oglądania unikalnego zabytku, to miejsce oferuje turystom piękne widoki na Bałtyk oraz czystą, piaszczystą plażę.

Co tak naprawdę stało się z kościołem św. Mikołaja?

Ta tragiczna historia jedynie częściowo pokrywa się z prawdą. Rzeczywiście ta budowla uległa zniszczeniu, lecz nie za sprawą zemsty Bałtyku. Powstała ona w XIII w. i pierwotnie znajdowała się dwa kilometry od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Dopiero w XV w. przebudowano go z drewnianego w murowany. Niestety w przeciągu kilkuset lat postępowała erozja brzegowa. W jej wyniku odległość kościoła od morza znacznie się zmniejszyła, co groziło całkowitym zniszczeniem budynku. 

W drugiej połowie XVIII w. pierwszą ofiarą erozji padł przykościelny cmentarz. To wydarzenie sprawiło, że mieszkańcy zaczęli nazywać Bałtyk tonią umarłych. W kolejnych latach sytuacja kościoła nie poprawiła się. Ostatnią mszę odprawiono w 1874 r. Do 2001 r. przetrwała jedynie południowa ściana kościoła. Lokalnym władzom udało się zatrzymać postępującą erozję i zachować chociaż część znanego w Polsce i Europie zabytku.

Platforma widokowa na plaży

Jednak nie tylko ruiny gotyckiego kościoła zasługują na szczególną uwagę. W 2009 r. obok ruin wybudowano platformę widokową. Wykonano ją ze stali i żelbetu. Została postawiona w miejscu drewnianych schodów prowadzących na plażę. Sam taras widokowy znajduje się na wysokości 20 m n.p.m. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Trzęsaczu. Turyści mogą z niego podziwiać piękne widoki na Bałtyk oraz wcześniej wspomniane ruiny kościoła.

Plaża w Trzęsaczu zdobyła Błękitną Flagę

Trzęsacz może też się pochwalić szczególnym wyróżnieniem. W tym roku jego plaża otrzymała Błękitną Flagę. To oznacza, że teren 200-metrowego kąpieliska jest utrzymywany w czystości przez lokalne władze. Turyści mają do dyspozycji zadbaną plażę oraz morze. Natomiast w sezonie letnim kąpielisko jest regularnie strzeżone przez ratowników. Dodatkowym walorem tego miejsca jest brak tłumu plażowiczów. Turyści nie spotkają też królów parawaningu.