Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > W tym miejscu Bałtyk to “toń umarłych”. Wiążę się z nim tragiczna historia
Magda Antoł
Magda Antoł 31.07.2023 15:05

W tym miejscu Bałtyk to “toń umarłych”. Wiążę się z nim tragiczna historia

Trzęsacz
Fot. Shutterstock/Ewe100pa

Z tą miejscowością wiążę się pewna tragiczna historia. Według podania bogini morza Zielenica została uwięziona przez proboszcza w lokalnym kościele. Jej tęsknota za Bałtykiem sprawiła, że bogini zmarła, a jej ciało pochowano na cmentarzu. Od tamtej pory jej ojciec wysyłał w kierunku kościoła olbrzymie fale, które miały przenieść ciało córki z powrotem do morza. 

Ta lokalna legenda jest związana z miejscowością Trzęsacz i jego dawnym kościołem. Znajduje się na Pomorzu Zachodnim i sąsiaduje z popularnym Rewalem. Oprócz oglądania unikalnego zabytku, to miejsce oferuje turystom piękne widoki na Bałtyk oraz czystą, piaszczystą plażę.

Co tak naprawdę stało się z kościołem św. Mikołaja?

Ta tragiczna historia jedynie częściowo pokrywa się z prawdą. Rzeczywiście ta budowla uległa zniszczeniu, lecz nie za sprawą zemsty Bałtyku. Powstała ona w XIII w. i pierwotnie znajdowała się dwa kilometry od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Dopiero w XV w. przebudowano go z drewnianego w murowany. Niestety w przeciągu kilkuset lat postępowała erozja brzegowa. W jej wyniku odległość kościoła od morza znacznie się zmniejszyła, co groziło całkowitym zniszczeniem budynku. 

W drugiej połowie XVIII w. pierwszą ofiarą erozji padł przykościelny cmentarz. To wydarzenie sprawiło, że mieszkańcy zaczęli nazywać Bałtyk tonią umarłych. W kolejnych latach sytuacja kościoła nie poprawiła się. Ostatnią mszę odprawiono w 1874 r. Do 2001 r. przetrwała jedynie południowa ściana kościoła. Lokalnym władzom udało się zatrzymać postępującą erozję i zachować chociaż część znanego w Polsce i Europie zabytku.

Platforma widokowa na plaży

Jednak nie tylko ruiny gotyckiego kościoła zasługują na szczególną uwagę. W 2009 r. obok ruin wybudowano platformę widokową. Wykonano ją ze stali i żelbetu. Została postawiona w miejscu drewnianych schodów prowadzących na plażę. Sam taras widokowy znajduje się na wysokości 20 m n.p.m. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Trzęsaczu. Turyści mogą z niego podziwiać piękne widoki na Bałtyk oraz wcześniej wspomniane ruiny kościoła.

Plaża w Trzęsaczu zdobyła Błękitną Flagę

Trzęsacz może też się pochwalić szczególnym wyróżnieniem. W tym roku jego plaża otrzymała Błękitną Flagę. To oznacza, że teren 200-metrowego kąpieliska jest utrzymywany w czystości przez lokalne władze. Turyści mają do dyspozycji zadbaną plażę oraz morze. Natomiast w sezonie letnim kąpielisko jest regularnie strzeżone przez ratowników. Dodatkowym walorem tego miejsca jest brak tłumu plażowiczów. Turyści nie spotkają też królów parawaningu.

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
ludzie, las
Rewolucja w sanatoriach od 1 lipca. Szykuje się duże ułatwienie dla kuracjuszy, wielu na to czekało