Tegoroczna majówka niestety będzie miała tragiczny bilans. W jednym z wypadków zginął znany polski podróżnik Adam Zagalski. Internauci mogą znać go głównie z profilu "Podróż na cztery łapy", który prowadził na Facebooku.Zagalski pasję do podróżowania łączył z chęcią niesienia pomocy zwierzętom. Na łamach "Podróży na cztery łapy" dzielił się opowieściami o zwierzętach, które przewoził do ich nowych domów. Podróżnik zginął podczas majówkowego wyjazdu.
Wrocławskie zoo ma powody do dumy. W grudniu na świat przyszedł tam młody myszojeleń. Pracownicy ogrodu do końca trzymali za niego kciuki, ponieważ od płci młodego osobnika w dużej mierze zależała przyszłość gatunku.Kanczyle filipińskie, powszechnie znane jako myszojelenie, to wyjątkowe małe zwierzęta, które są zagrożone wyginięciem. Przetrwania gatunku nie ułatwia fakt, że w ogrodach zoologicznych na całym świecie jest tylko kilkanaście okazów tych zwierząt, z czego większość to samice.
Pełnia Księżyca od lat budzi wiele emocji. Wyrosło wokół niej wiele legend i wierzeń. Nie sposób jednak ukryć, że wpływa ona w wyjątkowy sposób na otaczający nas świat. Ta majowa nosi na dodatek specyficzną nazwę.Pełnia Księżyca to jedno z najbardziej przewidywalnych zjawisk. Pełną krasę ziemskiego satelity możemy podziwiać dokładnie co 29,5 dnia. Wyjątkowym miesiącem pod względem pełni będzie sierpień. Czekają nas wówczas aż dwie pełnie w ciągu jednego miesiąca. Zanim jednak na niebie zagości tzw. niebieski Księżyc, na niebie zagości Pełnia Kwiatowego Księżyca.
Wypalanie traw i łąk to prawdziwa wiosenna plaga. Tymczasem okazuje się, że leśnicy praktykują wypalanie wrzosowisk. Jednak różnica między amatorskim a profesjonalnym wypalaniem jest znacząca.Ogień i kłęby dymu w pobliżu lasu z reguły nie oznaczają niczego dobrego. W przypadku Nadleśnictwa Tuchola było jednak inaczej. Ogień pod pełną kontrolą leśników i strażaków pojawił się na starym wrzosowisku w jasno określonym celu.
Wiosna tylko z pozoru może wydawać się nie najlepszym czasem na grzybobranie. Doświadczeni zbieracze wiedzą, że to właśnie teraz można znaleźć wyjątkowy okaz, który zachwyca smakiem.Żeby wybrać się na wiosenne grzybobranie, tak jak latem czy jesienią, trzeba wiedzieć, jakich okazów szukać. Kwiecień to czas, kiedy w wielu miejscach można znaleźć smardze. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, żeby w koszyku zamiast pysznego grzyba znalazł się śmiertelnie niebezpieczny okaz.
Pora zapomnieć o smutnym skojarzeniu z Pszczyną. Słysząc tę nazwę nie możemy rozpamiętywać w kółko ortograficznego koszmaru przeżywanego w podstawówce. W końcu było o niej tez na lekcjach historii. Pszczyna to perła województwa śląskiego. Zdecydowanie zasługuje na to miano. Jest tam jedna z najcenniejszych rezydencji magnackich w Polsce.
Spacer po lesie to świetny pomysł nie tylko na majówkę. Lepiej się jednak do niego przygotować, by po wszystkim mieć miłe wspomnienia z wyprawy, a nie traumatyczne doświadczenia związane z gorączkowym poszukiwaniem drogi powrotnej. Naładowany telefon i butelka wody to podstawowy ekwipunek. Warto dorzucić do tego kilka łatwych do zapamiętania informacji. Na przykład taką, że uratować nas mogą betonowe słupki.
Bony turystyczne miały pomóc branży podnieść się po pandemii, ale i umożliwić wyjazd na wakacje dzieciom z rodzin, których bez wsparcia na taki odpoczynek nie byłoby stać. Miesiąc temu straciły ważność. Nie milkną głosy nawołujące do reaktywacji programu, tyle że w zmienionej formule. Być może to się uda.
Młodzi mężczyźni zachowywali się podejrzanie już przy stanowiskach biletowych na terminalu gdańskiego lotniska. Pracownicy lotniska wezwali na pomoc strażników granicznych, bo nie mogli poradzić sobie z agresją pasażerów i nie godzili się na wulgaryzmy, które tamci rzucali w ich stronę.
Kierowcy potrzebowali chwili, by zorientować się, jakie właściwie zwierzę widzą w lesie. Zaraz potem chwycili za telefony. Na nagraniach widać bardzo jasnego, niemal białego łosia. To niezwykła rzadkość w Europie.
Wiosna to idealny czas na wypoczynek na świeżym powietrzu. Podczas leśnych spacerów warto uważnie się rozglądać, żeby zauważyć wiele ciekawostek. Jedną z nich mogą być kryjące się w ściółce "babie uszy".Choć wiosna niewielu osobom kojarzy się z grzybobraniem, to właśnie w kwietniu i maju można trafić na wiele wyjątkowych okazów. Grzybem, o którym marzy niejeden zbieracz w tym okresie, jest niezwykle smaczny i drogi smardz. Łatwo go jednak pomylić.
Turysta jak gdyby nigdy nic zgłosił się do odprawy paszportowej. Za chwilę miał wylecieć do Hurghady nad Morzem Czerwonym. Służby zareagowały natychmiast. Wakacje w Egipcie nie były mu pisane. Czekała na niego cela w areszcie.
Na terenie naszego kraju zachowało się wiele średniowiecznych zamków. Najsłynniejszy jest oczywiście ten w Malborku, który niegdyś zajmowali Krzyżacy, jednak wiele popularnych budowli zachowało się również na południu kraju. Do oburzającej sytuacji doszło w Zamku Kamieniec w woj. podkarpackim.Kamieniec to wyjątkowa warownia obronna z XIV wieku znajdująca się w Korczynie-Odrzykoniu. Jej ruiny położone są w malowniczym miejscu, co sprawia, że zamek jest celem wędrówek wielu osób. Niestety w gronie turystów znalazła się wyjątkowo nieuczciwa osoba.
Krokusowa gorączka w Tatrach trwa. Turyści wciąż oblegają polany, zwłaszcza w Dolinie Chochołowskiej. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przestrzegają, jak się zachować, żeby spacer nie skończył się małym lub większym dramatem.
Niegocin zajmuje trzecie pod względem powierzchni miejsce w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Wypoczynek nad jego wodami to niekwestionowana atrakcja Giżycka w Warmińsko-mazurskiem. Niebawem zrobi się tam jeszcze ciekawiej, bo na piękne okolice będzie można spojrzeć z wysokości.
Tę roślinę można spotkać w całej Polsce, głównie w lasach pobliżu rzek i jezior, ale nie tylko. Latem i jesienią pnie się po drzewach, krzewach, nawet murach, ale teraz młode pędy dopiero wychodzą z ziemi. Depczemy je podczas wiosennych spacerów, a ludzie za granicą płacą nawet 1 tys. euro za kilogram. Smakuje trochę jak młode, dzikie szparagi i ma mnóstwo witamin oraz minerałów.
Kwiecień był wyjątkowo udanym miesiącem dla miłośników astronomii. Kiedy wydawało się, że lista niespodzianek się kończy, do Polski dotarła ogromna fala wiatru słonecznego, która sprawiła, że zorzę polarną było widać nawet daleko na południu naszego kraju.Ostatnie dni pełne były wyjątkowych zjawisk. Najpierw można było śledzić niezwykle rzadkie hybrydowe zaćmienie Słońca. Weekend, a dokładnie noc z soboty na niedzielę upłynęła pod znakiem roju Lirydów. Już kolejnej nocy w zasadzie nad całą Polską można było śledzić zorzę polarną.
Wyspa w centrum miasta, turystyczne rejsy po rzece gęsto poprzecinanej uroczymi mostkami obwieszonymi kłódkami zakochanych, a do tego kamienice, których schody niemal sięgają wody. A w nich kawiarenki i lodziarnie. To nie opis miasta na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim. Mamy w Polsce swoją Wenecję Bydgoską.
Pogoda podczas przedostatniego weekendu w kwietniu rozpieszcza miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Powody do zadowolenia będą mieli również obserwatorzy nocnego nieba. Już w nocy z soboty na niedzielę będzie można podziwiać niezwykłe zjawisko.Kilka dni temu miłośnicy astronomii z zapartym tchem śledzili hybrydowe zaćmienie Słońca, a lada moment czeka ich kolejny spektakl. “Noc spadających gwiazd” nie dostarcza może tak wielu emocji, jak zaćmienie, ale i tak warto poświęcić czas na obserwację roju Lirydów.
Wiosenna aura w końcu zachęca do długich wędrówek. Uważny spacer po lesie może dostarczyć niesamowitych wrażeń. Na spotkania ze zwierzętami liczyć mogą zwłaszcza ci, którzy z domu wyjdą o świcie, ale czasem udaje się też przyłapać mieszkańców lasu podczas poobiedniej drzemki. Dużo szczęścia miał mieszkaniec Wielkopolski. Uchwycił aparatem wyjątkowe zwierzę. Właśnie odpoczywało w cieniu drzew.
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzie się do życia po zimowym śnie. W tym czasie warto skorzystać z uroków pogody i wybrać się na spacer do lasu. Podczas takiego szybkiego spaceru niezwykłego odkrycia dokonał jeden z grzybiarzy.Choć kwiecień nie do końca kojarzy się z grzybobraniem, to na leśnych ścieżkach można w tym czasie znaleźć wiele wyjątkowych okazów. Królem wiosennego grzybobrania bez wątpienia jest smardz. Leśnicy udowadniają jednak, że czujni zbieracze mogą znaleźć również “masło czarownicy” lub “judaszowe uszy”.
Rozpoznajesz osoby ze zdjęć opublikowanych przez policjantów z Zakopanego? Szukają ich, bo mogą coś wiedzieć o wypadku, w którym poważnie ucierpiała mała dziewczynka. Wciąż nie jest jasne, jak do niego doszło.
Wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau wywiera ogromne wrażenie na odwiedzających z całego świata. Nie wszyscy jednak czują, że w tym miejscu należy zachować powagę i oddać szacunek zamordowanym tam ludziom. Brytyjską dziennikarką wstrząsnęło zachowanie przypadkowych turystów. Sprawę komentują pracownicy Muzeum Auschwitz.
Na tę atrakcję turyści czekali kilka lat. Budowa trwała dłużej niż zakładano, ale wreszcie jest pewne: Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce otworzy się w maju. To nie koniec dobrych wieści. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, spacerować w koronach drzew będzie można już podczas majówki. To najdłuższa taka trasa w kraju, a niespodzianek czeka tam znacznie więcej.
Podróże samolotami bywają bardzo stresujące. Niestety nie każdy pasażer potrafi sobie z tym poradzić. Dwóch mężczyzn doprowadziło do awantury na pokładzie maszyny, które miała polecieć do USA. Będą tego długo żałować.Podróż do USA to marzenie wielu osób. Swoją szansę na realizację “american dream” miało dwóch braci. Obaj byli już na pokładzie samolotu, który miał zabrać ich do Chicago. Jednak przed startem maszyny doszło do awantury, a samolot wystartował bez obu turystów.
Bociany czarne bardzo trudno jest spotkać w polskich lasach, a na dodatek prowadzą skryty tryb życia. Jest jednak sposób, by przyjrzeć im się z bliska. To możliwe dzięki kamerze umieszczonej 17 m nad ziemią, na dębię w województwie łódzkim.
Pierwsi pasażerowie wsiedli do pendolino w Warszawie. Skład miał ich dowieźć do Krakowa. Na stacji w Kozłowie maszynista musiał go jednak zatrzymać awaryjnie. W pociągu rozgrywały się dantejskie sceny. Na pomoc podróżnym ruszyli funkcjonariusze straży ochrony kolei i policjanci.
Wiosna raczej rzadko kojarzy się z grzybobraniem. Jednak prawdziwi miłośnicy wiedzą, że w kwietniu, czy maju na leśnych ścieżkach można znaleźć wiele wyjątkowych okazów. Kilka z nich wypatrzyli leśnicy z Ustrzyk Dolnych.Prawdziwym królem wiosennego grzybobrania można okrzyknąć smardza. Ten chroniony grzyb to marzenie wielu zbieraczy. Choć jest on pod ochroną, to w niektórych przypadkach, np. kiedy wyrośnie na terenie prywatnym, jego zrywanie jest dozwolone. Jednak nie jest to jedyny okaz, który mogą znaleźć uważni grzybiarze.