Turysci.pl > Polska > Zuchwała kradzież w polskim zamku. Przedstawiciele grzmią i grożą złodziejowi
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 25.04.2023 11:11

Zuchwała kradzież w polskim zamku. Przedstawiciele grzmią i grożą złodziejowi

Zamek Kamieniec
Fot. Facebook/Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu

Na terenie naszego kraju zachowało się wiele średniowiecznych zamków. Najsłynniejszy jest oczywiście ten w Malborku, który niegdyś zajmowali Krzyżacy, jednak wiele popularnych budowli zachowało się również na południu kraju. Do oburzającej sytuacji doszło w Zamku Kamieniec w woj. podkarpackim.

Kamieniec to wyjątkowa warownia obronna z XIV wieku znajdująca się w Korczynie-Odrzykoniu. Jej ruiny położone są w malowniczym miejscu, co sprawia, że zamek jest celem wędrówek wielu osób. Niestety w gronie turystów znalazła się wyjątkowo nieuczciwa osoba.

Okradł Zamek Kamieniec

Zamek Kamieniec znajduje się na skraju Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego w woj. podkarpackim. Choć po XIV-wiecznej warowni pozostały już tylko ruiny, to w jej murach nadal mieści się Muzeum Zamkowe, sala tortur i pracownia ceramiki zamkowej.

Niestety zbiory muzeum zostały ostatnio uszczuplone o jeden z ciekawszych eksponatów. W ręce złodzieja wpadła bowiem charakterystyczna maska hańby. W przeszłości do jej noszenia zmuszani byli kłamcy i plotkarze. 

Muzeum grzmi i przypomina o monitoringu

O całym zajściu przedstawiciele muzeum poinformowali w czwartek 20 kwietnia za pośrednictwem mediów społecznościowych. Oprócz zdjęcia skradzionej maski do wpisu dołączono również apel skierowany do złodzieja eksponatu.

We wpisie przypomniano, że na terenie obiektu znajduje się monitoring, a całe zajście zostało nagrane. "Złodzieju zwróć, a nie opublikuję twojego wizerunku! Może nie zauważyłeś, ale kamery działają. Możesz odesłać, przerzuć przez siatkę. Ale już nigdy nas nie odwiedzaj. Jak wrócisz, poznasz się na zdjęciu" - napisali przedstawiciele muzeum.

Zamek Kamieniec ciekawą propozycją na majówkę

Pozostaje mieć nadzieję, że po założeniu maski hańby złodzieja ruszy sumienie i zwróci zamkowi jego własność. Jednak niezależnie od tego, czy tak się stanie, muzeum pozostaje ciekawym miejscem, które z pewnością warto odwiedzić podczas zbliżającej się majówki.

Zamek otwarty jest codziennie w godzinach 10-17, a ceny biletów są bardzo przystępne. Dorośli za wejście do ruin i interaktywnej sali tortur zapłacą 12 zł. Bilety dla uczniów i emerytów dostępne są w cenie 10 zł. Grupy mogą liczyć również na zorganizowanie ogniska lub warsztatów ceramicznych.