Pełnia Kwiatowego Księżyca już niebawem rozjaśni niebo. To wyjątkowe zjawisko
Pełnia Księżyca od lat budzi wiele emocji. Wyrosło wokół niej wiele legend i wierzeń. Nie sposób jednak ukryć, że wpływa ona w wyjątkowy sposób na otaczający nas świat. Ta majowa nosi na dodatek specyficzną nazwę.
Pełnia Księżyca to jedno z najbardziej przewidywalnych zjawisk. Pełną krasę ziemskiego satelity możemy podziwiać dokładnie co 29,5 dnia. Wyjątkowym miesiącem pod względem pełni będzie sierpień. Czekają nas wówczas aż dwie pełnie w ciągu jednego miesiąca. Zanim jednak na niebie zagości tzw. niebieski Księżyc, na niebie zagości Pełnia Kwiatowego Księżyca.
Pełnia Kwiatowego Księżyca już 5 maja
Możliwość obserwacji pełni Księżyca to zawsze niesamowite doświadczenie. Nasz satelita w tej fazie znajduje się idealnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Właśnie dlatego może on w pełni odbijać promienie słoneczne.
Najbliższa pełnia będzie miała miejsce w piątek 5 maja. Jej maksimum prognozowane jest ok. 19:36, dzięki czemu może być bardzo dobrze widoczna z terenu naszego kraju, o ile widoków nie przysłonią chmury.
Co ciekawe, ludzie w różny sposób reagują na pełnię. Jedni cieszą się widokami, inni narzekają na problemy ze snem, czy koncentracją. Pełnia bywa kłopotliwa również dla zawodowych astronomów.
Dlaczego Pełnia Kwiatowego Księżyca?
W przeszłości pełnie Księżyca pozwalały określić czas i wskazywały rdzennym mieszkańcom, kiedy jest pora na sianie, zbiory, albo rozpoczęcie przygotowań do nadchodzącej zimy. Stąd Pełnia Śnieżnego Księżyca (luty), Pełnia Robaczego Księżyca (marzec), czy Pełnia Księżyca Żniwiarzy (sierpień).
Nie inaczej jest również z Pełnią Kwiatowego Księżyca. To zwyczajowa nazwa na pełnię, w okolicach której przyroda budzi się do życia, a wiosna zachwyca kwiatami i coraz wyższymi temperaturami. Inne nazwy pełni przypadającej w maju to Mleczna Pełnia Księżyca, Pełnia Zajęcza, czy Pełnia Sadzenia Kukurydzy.
Kto zobaczy majową pełnię Księżyca?
Dobra wiadomość jest taka, że do obserwacji pełni Księżyca nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Odbijane przez niego światło nie jest groźne dla ludzkiego wzroku. Chętni mogą zabrać lornetki, teleskopy lub lunety, aby dokładniej przyjrzeć się jego powierzchni.
Pełnię można również z powodzeniem śledzić zarówno z balkonu w dużym mieście, jak i z leśnej polany. Warto jednak pamiętać, że im dalej od dużych i jasnych miast, tym widok będzie lepszy.
Aktualne prognozy dotyczące zachmurzenia nie napawają optymizmem. Jak wskazują modele udostępniane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego, bezchmurnie będzie wyłącznie w regionie Warszawy, a także w południowej części woj. podlaskiego i północnej woj. lubelskiego. Mniejszego zachmurzenia można spodziewać się również w centralnej Polsce i w górach.