Arboretum Leśne na Dolnym Śląsku ponownie otworzyło swoje bramy dla zwiedzających. Warto się tam wybrać, by podziwiać m.in. kolekcję roślin chronionych, przejść się specjalnymi ścieżkami dla turystów wśród drzew i krzewów oraz pooddychać świeżym powietrzem. Mamy dobrą wiadomość dla osób lubiących obcowanie z naturą. Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców jest znów otwarte. Do października będzie można podziwiać tamtejsze zbiory, a także poznać historię i charakterystykę niektórych kwiatów, drzew i krzewów. To świetne miejsce na naładowanie baterii czy spędzenie czasu z rodziną z dala od miejskiego zgiełku.
Pasażerowie z Wrocławia nie mogli powiedzieć, że ich podróż pociągiem była udana. Ledwo opuścili Wrocław Główny i doszło do awarii, która na długo uniemożliwiła dalszą jazdę.Ostatnio PKP ma pecha i przytrafiają się mu awarie na trasach do Warszawy. W tym przypadku padło na połączenie z Wrocławia. W wyniku usterki pociąg stał w miejscu przez kilka godzin.
Pijani turyści to zmora wielu popularnych miast. Zwłaszcza w nocy, gdy okoliczni mieszkańcy woleliby spać, zwykle w centrum znajdzie się grupka podchmielonych imprezowiczów, którzy mącą ich spokój. Jeszcze gorzej, gdy towarzystwo zaczyna zachowywać się agresywnie, wówczas i policja ma pełne ręce roboty. Żeby położyć temu kres, jedno z miast postanowiło wprowadzić nocną prohibicję.Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy to coraz częstsze rozwiązanie w wielu turystycznych krajach tj. Hiszpania czy Portugalia. Również polskie miasta zaczynają iść tą drogą nakładając na mieszkańców i odwiedzających nocną prohibicję.
Nie każdy wędkarz może pochwalić się okazałą zdobyczą. A jak już mu się trafi, nie omieszka ukrywać swojego sukcesu przed światem. Tak było w przypadku wędkarza Jarosława i jego ryby giganta.Prawdopodobnie Jarosław nie spodziewał się, że tego dnia uda mu się natrafić na tak duży okaz w Jeziorze Sławskim. Jednak to był jego szczęśliwy dzień, a swoją zdobyczą mógł pochwalić się na Facebook’u.
Maj to dobry okres na planowanie letnich wypraw i wyjazdów. Choć oferty biur podróży kuszą atrakcyjnymi zagranicznymi kierunkami, wielu Polaków preferuje pozostanie w kraju i odkrywanie cudów rodzimej ziemi. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, gdzie wybrać się na tegoroczny urlop, polecamy waszej uwadze Kaszuby.Kaszuby to region kulturowy położony na Pomorzu Gdańskim na północy Polski. Mieszkańcy posługują się tam własnym językiem regionalnym, a turyści chętnie przyjeżdżają, by podziwiać kaszubskie cuda natury.
Nie żyje wybitny polski wspinacz Kacper Tekieli. Sportowiec całe życie związany był z górami. Na swoim koncie miał m.in. rekord Wielkiej Korony Tatr, który ustanowił w 2020 roku. Swoim wyczynem poprawił poprzedni wynik aż o 11 godzin. W czwartek rano media obiegła informacja o tragicznej śmierci Kacpra Tekieliego, który najprawdopodobniej zginął w lawinie w szwajcarskich alpach. We wtorek wspinacz opublikował w swoich mediach społecznościowych informację, że ma za sobą aż pięć czterotysięczników, tj.: Allalinhorn (4027 m), Strayhorn (4190 m), Rimpfishhorn (4199 m), Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m). 38-latek z górami związany był od zawsze.
Jak poinformował w swoich mediach społecznościowych Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia z Mikołowa na Śląsku, wśród podopiecznych ośrodkach znalazło się nowe, bardzo nietypowe zwierzę. Karolcia trafiła tam aż z Sochaczewa. Kilka dni temu myśliwi z Sochaczewa zostali poproszeni przez jednego z tamtejszych rolników o przyjazd na pole uprawne. Na miejscu mężczyźni spostrzegli samicę łosia z dwoma młodymi. Myśliwi odjechali z pola, aby nie spłoszyć dzikich zwierząt, jednak drugiego dnia ponownie udali się na miejsce, żeby sprawdzić, czy łosie faktycznie się oddaliły. Okazało się, że matko porzuciła jedno z młodych.
16 pokoi hotelowych z królewskim designem, rozpościerający się z okien widok na Góry Stołowe i oryginalne menu w restauracji - tym swoich gości kusi XVI-wieczny zamek położony na Dolnym Śląsku. W renowację budynku chciał zaangażować się sam król Karol III.Zamek Sarny położony jest w Ścinawce Górnej w Hrabstwie Kłodzkim nieopodal Gór Stołowych. Został wybudowany w XVI wieku i przekształcany przez kolejne lata.
Lato tuż za rogiem, więc Tatrzański Park Narodowy przyszykował niespodziankę dla miłośników górskich wycieczek. Ponownie turyści mogą zawitać na letnich szlakach.Sezon zimowy w Tatrach zbliża się ku końcowi. Z tej okazji Tatrzański Park Narodowy otwiera kolejne szlaki na lato.
Sanatoria od lat cieszą się bardzo dużą popularnością wśród Polaków. W trakcie turnusu można nie tylko podreperować zdrowie dzięki specjalistycznym zabiegom czy zajęciom rehabilitacyjnym, ale również odpocząć, poznać nowych znajomych i pooddychać świeżym powietrzem. Od maja wzrosły ceny pobytu w ośrodkach. Ile teraz należy zapłacić? Wyjaśniamy.Do sanatorium może pojechać każdy, kto boryka się z problemami zdrowotnymi i otrzyma odpowiednie skierowanie od lekarza. Wizyta w takim ośrodku jest przeznaczona przede wszystkim dla osób z chorobami przewlekłymi czy dla tych, którzy wymagają rehabilitacji poszpitalnej i poambulatoryjnej.
Nie tylko żmija zygzakowata jest zagrożeniem w polskich lasach. Pewien niepozorny owad może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka.Ma ponad trzy centymetry długości. W stanie zagrożenia wydziela silnie toksyczną substancję zwaną kantarydyną. Mowa tutaj o chrząszczu, który przy bliższym spotkaniu może zaszkodzić człowiekowi.
Pod koniec kwietnia w woj. małopolskim otwarto polską ścieżkę w koronach drzew. Atrakcja okazała się strzałem w dziesiątkę. Dowodem na to są statystyki, które niedawno udostępnili zarządzający obiektem.Chwilę przed majówką otwarto nową atrakcję na Podhalu. Brama w Gorce działa od paru tygodni i już może świętować swój pierwszy sukces.
Zoo w Poznaniu za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazało bardzo smutną wiadomość. Zmarła jedna z tamtejszych tygrysic. Historia tego zwierzęcia poruszyła wielu odwiedzających.Kolejny tygrys z poznańskiego zoo pobiegł za Tęczowy Most. Po roku pobytu w ogrodzie zmarła Kaja. W wyniku wojny na Ukrainie została ewakuowana i przewieziona do Polski.
Nie tylko słońce, piasek i woda mogą skusić tegorocznych plażowiczów do odwiedzenia Kołobrzegu. Niedawno na plaży pojawiła się nietypowa atrakcja, która zachwyciła internautów.Sezon na plażowanie startuje już za moment. Jednak osoby, które w minioną sobotę odwiedziły plażę w Kołobrzegu, mogły podziwiać niezwykłą konstrukcję. Na piasku wyrósł tam niezwykły zamek.
W lasach możemy natknąć się na różne zwierzęta. Jednak to jedno zdjęcie poddaje w wątpliwość naszą znajomość polskiej fauny. Jedni widzą na nim niedźwiedzia, inni wilka. Wyjaśnienie jest jednak znacznie bardziej zaskakujące.Niedawno opublikowane zdjęcie z Puszczy Knyszyńskiej zrodziło wiele pytań. Widnieje na nim tajemnicza postać, z którą ciężko utożsamić jakiekolwiek znane nam zwierzę. Co uchwycił fotograf w puszczy?
Nazwa Kraina Wygasłych Wulkanów bardziej kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi czy z wyspami tropikalnymi, gdzie obecność wulkanów nikogo nie dziwi. Jednak co jeśli powiemy wam, że aby udać się w to miejsce, wcale nie potrzebujecie wydać fortuny na bilet? Wystarczy samochód i wolny weekend na wyprawę na Dolny Śląsk.To właśnie tam mieści się urokliwy zamek na wzgórzu. Wzniesiono go na terenie, gdzie miliony lat temu znajdowały się wulkany, które od dawna nie są już aktywne. Jak trafić do Zamku Grodziec i dać się nim oczarować?
Kiedy przejdziecie wrocławski rynek wzdłuż i wszerz, to możecie pójść kawałek dalej do Bulwaru Józefa Zwierzyckiego, niedaleko Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Natraficie tam na atrakcję, która pozytywnie was zaskoczy.Na Bulwarze Zwierzyckiego pobyt, szczególnie w upalne dni, uatrakcyjni nie tylko zieleń i bliskość rzeki. Jeśli rozejrzycie się dobrze, to powinniście zauważyć dwa wielkie, czarne “głazy” w pobliżu. To właśnie między nimi dzieje się “magia”.
Od kilku dni pogoda zachęca do wychodzenia z domów i aktywności na świeżym powietrzu. Niestety wiele osób będzie musiało odmówić sobie przyjemności spaceru po lesie. Nadleśnictwa w całym kraju zamknęły bowiem wybrane lasy.Wiosna to czas, kiedy do życia budzi się przyroda, a na świat przychodzi wiele rodzajów zwierząt. Właśnie teraz rodzą się małe sarny, których pod żadnym pozorem nie wolno dotykać gołymi rękami. Niestety jest to również czas rozmnażania się niebezpiecznych szkodników.
Bocian uchodzi za polski symbol nastania wiosny. Mało kto pamięta, że nasz bocian biały ma mniej popularnego kuzyna.Nie tylko bocian biały zawitał w Polsce. Niedawno na terenie województwa śląskiego pojawił się drugi, mniej popularny gatunek tego długonogiego ptaka. Został uchwycony na wideo, które można zobaczyć na Facebooku.
Korzystając ze szlaków, możemy po drodze natknąć się na wiele zwierząt. Wśród nich znajdą się i gady, które w pierwszej chwili wzbudzą w nas strach. Na polskich szlakach nie brakuje zwierzyny. Nierzadkim widokiem są chociażby węże wygrzewające się na słońcu. Mogą wzbudzać w nas niepokój, bo nigdy nie wiadomo, kiedy na swojej drodze spotkamy jadowitą żmiję zygzakowatą. Jednak w przypadku tego gada obawy są bezpodstawne.
Lasy Państwowe przestrzegają w swoich mediach społecznościowych, by - w przypadku spotkania w lesie młodych saren - ich nie dotykać. Organizacja wskazała także szczególne warunki, kiedy można przenieść koźlę w bezpieczne miejsce.W maju i czerwcu przypada okres, kiedy na świat przychodzą młode sarny. W tym szczególnym okresie należy pamiętać o kilku niepisanych zasadach panujących w lesie tak, by nie skrzywdzić młodych koźląt.
Już wkrótce świętujemy Dzień Dziecka. To dobra okazja, aby spędzić więcej czasu ze swoją pociechą. W tym szczególnym dla rodzin dniu PKP wychodzi z ciekawą propozycją.Dnia Dziecka nie musicie spędzać w domu. Jeśli lubicie podróżować i zwiedzać nowe miejsca, to wystarczy, że tego dnia wsiądziecie do pociągu i wyruszycie na wycieczkę. PKP przyszykowało dla dzieci darmowe bilety.
Nie każdy pomysł na żart okazuje się trafionym. Gorzko przekonał się o tym pewien 43-letni mężczyzna, któremu postawiono zarzut wywołania fałszywego alarmu na lotnisku. Grożą mu za to poważne konsekwencje.13 kwietnia bieżącego roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie ujęli 43-letniego mężczyznę odpowiedzialnego za wywołanie fałszywego alarmu na lotnisku Kraków-Balice. Tego samego dnia usłyszał zarzuty od prokuratury.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni wzrasta ryzyko wybuchu pożaru w lasach. Te mogą doprowadzić do ogromnych zniszczeń i śmierci wielu zwierząt. Na szczęście niedawna szybka akcja służb ratunkowych zapobiegła rychłej tragedii w Puszczy Noteckiej.9 maja, w godzinach porannych, Nadleśnictwo Sieraków otrzymało zgłoszenie o widocznym zadymieniu w Puszczy Noteckiej. Na miejsce wysłano kilkanaście zastępów straży pożarnej i samoloty gaśnicze. Tylko dzięki szybkiej reakcji obyło się bez dalszych zniszczeń lasu.
Nie tylko turyści wiosną wykazują się aktywnością na górskich szlakach. W tym czasie łatwiej możemy natrafić na ślady okolicznych zwierząt. Dlatego trzeba bardzo uważać, aby nie zakłócać ich spokoju. I nie mamy tutaj na myśli tylko zwierząt większych gabarytowo.Spotkanie ze zwierzętami może dla nas skończyć się nieprzyjemnie, ale my również możemy nieumyślnie im zagrażać. W szczególności mniejszym okazom, które ciężej jest dostrzec. Pieniński Park Narodowy przypomina nam o nich na przykładzie intrygującego niebieskiego ślimaka bez muszli.
Włoska Toskania słynie z winnic. Wielu turystom kojarzy się również z sielankowymi widokami i spokojem. Namiastkę tego klimatu można odczuć na Dolnym Śląsku. Wystarczy odwiedzić Srebrną Górę.Srebrna Góra dziś jest wsią o małomiasteczkowej zabudowie, bowiem w latach 1536-1945 była pełnoprawnym miastem. Degradacja nastąpiła dopiero po II wojnie światowej i tak zostało do dziś. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z ciekawszych punktów na mapie Polski i Europy.
Dom jak z horroru. Tak chyba można opisać to, co funkcjonariusze z Sosnowca znaleźli w niepozornym budynku w willowej dzielnicy. Podczas majówki dokonali tam makabrycznego odkrycia.Do szczegółów sprawy udało dotrzeć się dziennikarzom "Faktu". Z ich ustaleń wynika, że na terenie jednej z prywatnych posesji 54-latek nielegalnie hodował krokodyle nilowe, jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. Mężczyźnie grożą teraz poważne konsekwencje.
Miłośnikom PRL-owskich seriali nie trzeba przedstawiać “Janosika” czy “Stawki większej niż życie”. Jednak czy wiecie, co łączy obie te produkcje? Odpowiedź jest prosta. Piękny zamek na wzgórzu, sąsiadujący z potężną Maczugą Herkulesa. To właśnie on był tłem wydarzeń rozgrywanych w obu serialach. Nie tylko fanom filmów i seriali zamek Pieskowa Skała wyda się interesujący. Jego bogata historia oraz sama obecność na terenie malowniczego Ojcowskiego Parku Narodowego to jedne z wielu powodów, aby odwiedzić to wyjątkowe miejsce.