Ocalona z bestialskiego cyrku pobiegła za Tęczowy Most. Poznańskie zoo żegna wyjątkowego mieszkańca
Zoo w Poznaniu za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazało bardzo smutną wiadomość. Zmarła jedna z tamtejszych tygrysic. Historia tego zwierzęcia poruszyła wielu odwiedzających.
Kolejny tygrys z poznańskiego zoo pobiegł za Tęczowy Most. Po roku pobytu w ogrodzie zmarła Kaja. W wyniku wojny na Ukrainie została ewakuowana i przewieziona do Polski.
Nie żyje tygrysica Kaja z zoo w Poznaniu
15 maja, w godzinach wieczornych, zoo w Poznaniu opublikowało na Facebooku smutną wiadomość. Nie udało się uratować słabnącej z dnia na dzień tygrysicy Kai.
“Tygrysica Kaja pobiegła za Tęczowy Most do Gogha. W spokoju. Pełna kociego majestatu” - poinformowało zoo. Kilka dni wcześniej leczono ją farmakologicznie, aby odzyskała pełnię sił. Niestety nie udało się jej ocalić. Tygrysica zmarła w wieku 20 lat.
Tragiczna historia Kai
Kaja była jedną z ocalonych zwierząt na Ukrainie. Większość swojego życia spędziła w cyrku. Została uratowana przez Natalię Popową już podczas trwania wojny. Siedziała w ciasnej klatce, trzymana przez cyrkowców w koszmarnych warunkach.
“Całe swoje życie spędziła w małej, cyrkowej klatce. Natalia Popowa i wojna przyniosły ocalenie i możliwość dotknięcia łapami ziemi” - przypomniało poznańskie zoo. Była niewidoma, lecz zoo zadbało o to, aby żyła w komfortowych warunkach. Spędzała czas w towarzystwie innych tygrysów, z dala od ludzkiego gwaru.
“Znakomicie sobie radziła, była pogodna i przemiła wobec opiekunów. Ma aż 20 lat, gdy tygrysy biegną za Tęczowy Most z reguły w wieku 15. Jeszcze mamy nadzieję, że po lekach odzyska radość życia” - pisano kilka dni przed śmiercią Kai.
Ważny przekaz od poznańskiego zoo
“Jeśli nie będziemy przyzwalać na okrucieństwo wobec zwierząt, nie będą one cierpieć, a my ocalimy istotę naszego człowieczeństwa: szacunek do życia w każdej jego postaci. Tygrysów w naturze została garstka, w niewoli - ciągle stają się zabawkami, są wykorzystywane w cyrkach, sprzedawane na części ciała czy zabijane dla trofeów. Walczmy o ich ochronę” - zaapelowało na Facebooku zoo w Poznaniu.
Obecnie tygrysy należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Według informacji podanych przez National Geographic, na początku XX w. na świecie żyło ponad 100 tys. tygrysów. Do 2010 r. liczba ta drastycznie spadła do 3200 osobników. Natomiast w ubiegłym wieku wyginęły trzy podgatunki tego majestatycznego drapieżnika.