Turysci.pl > Polska > Zamykają lasy w całej Polsce. Leśnictwa nie miały innego wyjścia
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 12.05.2023 16:07

Zamykają lasy w całej Polsce. Leśnictwa nie miały innego wyjścia

Zakaz wstępu do lasu
Fot. Flickr - B A Bowen Photography/Lasy Państwowe

Od kilku dni pogoda zachęca do wychodzenia z domów i aktywności na świeżym powietrzu. Niestety wiele osób będzie musiało odmówić sobie przyjemności spaceru po lesie. Nadleśnictwa w całym kraju zamknęły bowiem wybrane lasy.

Wiosna to czas, kiedy do życia budzi się przyroda, a na świat przychodzi wiele rodzajów zwierząt. Właśnie teraz rodzą się małe sarny, których pod żadnym pozorem nie wolno dotykać gołymi rękami. Niestety jest to również czas rozmnażania się niebezpiecznych szkodników.

Nadleśnictwa zamykają lasy w całej Polsce. Wszystko przez chrabąszczowate

W lasach na terenie całego kraju trwa właśnie walka z chrabąszczowatymi, które zagrażają drzewostanom. Już jakiś czas temu informowaliśmy o zamknięciu kilku lasów z powodu oprysków. Jak się okazuje, skala działań jest znacznie większa, a z użytkowania wyłączane są poszczególne lasy w niemalże wszystkich województwach.

W rozmowie z Turyści.pl o zagrożeniu, jakim są chrabąszczowate opowiedział Rafał Zubkowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej Lasów Państwowych.

- Chrabąszcze pojawiają się w ostatnich latach w znacznych ilościach, na co wpływają warunki klimatyczne i porzucanie znacznych areałów gruntów rolnych. Regularna uprawa, orka, eliminuje pędraki z gleby. Jej brak oraz wyższa temperatura gruntów w efekcie nasłonecznienia to czynniki sprzyjające gradacyjnemu (masowemu) pojawianiu się owadów. Zagrożeniem są zwłaszcza larwy, które zjadają korzenie drzew. W przypadku młodych drzew oznacza to obumieranie - wyjaśnił.

Lista zamkniętych lasów jest naprawdę długa

Na stronie "Banku Danych o Lasach" dostępna jest interaktywna mapa, na której można znaleźć wszystkie lasy, które są obecnie objęte zakazem wstępu. Kolorem fioletowym oznaczono miejsca, w których zakaz związany jest z zabiegami ochronnymi.

W woj. pomorskim od 24 kwietnia obowiązuje zakaz wstępu do lasów na terenie leśnictw Laska, Bukówki i Parzyn. W woj. kujawsko-pomorskim niepocieszeni będą spacerowicze z leśnictw: Zimne Zdroje, Wypalanki, Jeziorno, Zielonka, Woziwoda, Kiełpiński Most, Szczuczanek, Rudzki Most, Skrajna i Sarnówek. 

Na zachodzie kraju zamknięto lasy w woj. lubuskim, wielkopolskim i dolnośląski. Zakaz wstępu do lasów obowiązuje w leśnictwach: Chrobotek, Ołobok, Międzylesie, Borek, Drzeńsk, Dębowiec, Kaniów, Strużka, Gozdno, Łozy, Kowalice, Przychodzko, Międzyborze, Grodziec, Borowiec, Lipe, Zbiersk, Kazala, Orla Góra, Dziewiętlin, Lasowice, Skoroszów, Krępnica.

Z chrabąszczowatymi walczą również leśnictwa na południu kraju. Na Śląsku zakaz wstępu do lasów obowiązuje na terenie leśnictw: Dąbrowa, Kamienna Góra, Dziadówki i Konstantynów. W świętokrzyskim zakaz wprowadzono w leśnictwach: Niestachów, Sieraków, Smerdyna, Staszów, Wiśniówka, Szczeka i Strużki. 

Leśnictwa Lipina, Sucha Wola, Lubliniec, Huta Różaniecka, Maziarnia, Płazów, Kadłubiska, Wola Wielka, Potoki, Siedliska i Złomy zamknęły lasy w woj. podkarpackim.  Zdecydowanie najwięcej, bo aż 17 lasów zamknięto w woj. lubelskim. Zakaz wstępu obowiązuje na terenie leśnictw: Tomaszów, Potoki, Święcie, Bełżec, Ulów, Pańsków, Werechanie, Skrzypny, Ostrów, Grodysławice, Uhrusk, Stulno, Turno, Borek, Sosnowica, Feliksówka i Borowe. 

Jak prowadzony jest oprysk i czy jest on niebezpieczny dla ludzi?

Jak wyjaśnia nam Rafał Zubkowicz, Leśnictwa mają prawny obowiązek zamknąć lasy, kiedy prowadzone są działania ochronne. 

- Preparaty są rozpylane w minimalnych stężeniach pod postacią mgiełki, w godzinach późnowieczornych lub około świtu. Drobnokroplisty roztwór trafia niemal wyłącznie w korony drzew, gdzie żerują owady (m.in. imago chrabąszczowatych), do dna lasu praktycznie się nie przedostaje. W ogromnej większości przypadków taki zabieg jest wykonywany tylko raz - wyjaśnił.