Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Nadleśnictwa lada dzień zamknął lasy. Tego nie da się już uniknąć
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 05.05.2023 13:01

Nadleśnictwa lada dzień zamknął lasy. Tego nie da się już uniknąć

Las
Fot. Flickr/Anders Woje Ellingsen

Majowa pogoda, a także budząca się do życia przyroda zachęcają do wychodzenia z domów. Jednym z najczęstszych kierunków wędrówek stają się w tym okresie lasy. Niestety wejście do kilku z nich prawie przez cały maj będzie niemożliwe. 

Wiele osób wraca teraz do aktywności po zimowej przerwie, dlatego leśne ścieżki są pełne biegaczy, czy rowerzystów. Niestety w tym czasie do życia budzą się również groźne szkodniki, które są zagrożeniem dla drzew. 

Polskie lasy będą zamknięte. Leśnicy mają ważny powód

Niemiła niespodzianka czeka osoby, które w dniach 9-31 maja planowały udać się na leśne spacery. W Nadleśnictwach Sobibór (leśnictwo Stulno i Uhrusk), a także w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski (leśnictwo Borowe i Feliksówka) zaplanowano w tym terminie oprysk chemiczny.

Leśnicy będą z samolotów zrzucać Mospilan 20 SP i Ikar 95 EC. Dzięki tym środkom planują zwalczyć chrabąszcze, które są realnym zagrożeniem dla trwałości lasu.

Samoloty będą kursowały nad lasami

Opryskiem będą objęte bardzo duże obszary leśnictw. W przypadku Nadleśnictwa Sobibór działania obejmą 750 ha. W regionie Radzynia Podlaskiego będzie to natomiast 1425 ha.

Ponieważ rozpylenie środków nad tak dużym obszarem nie jest łatwe, do akcji zaangażowano samoloty. To właśnie z nich zrzucana będzie chemia. Dokładna data przelotów nie jest jeszcze znana, ponieważ wszystko uzależnione jest od warunków meteorologicznych.

Fatalna wiadomość dla grzybiarzy

Z zamknięcia lasów niezadowoleni będą zarówno spacerowicze, rowerzyści, jak i grzybiarze. Warto bowiem dodać, że przez 14 dni od zakończenia oprysków nie będzie można zbierać owoców runa leśnego. Oznacza to, że grzybiarze poszukujący m.in. okazów uszaka bzowego, będą musieli obejść się smakiem.

Tagi: Turystyka