Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Kopalnia atrakcji dla najmłodszych. Nietypowy kierunek turystyczny na Dolnym Śląsku
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 21.05.2023 17:52

Kopalnia atrakcji dla najmłodszych. Nietypowy kierunek turystyczny na Dolnym Śląsku

Zoo Lubin
Fot. Marlena Kaczmarek

Park linowy dla najmłodszych, zoo w centrum miasta czy bogata oferta aktywności sportowych na świeżym powietrzu - tym mieszkańców Dolnego Śląska i okolic kusi stolica polskiej miedzi, Lubin. Miasto oferuje wiele darmowych atrakcji dla rodzin z dziećmi, dlatego warto wybrać się w ten rejon w sezonie wakacyjnym. 

Lubin to położone na północny-zachód od Wrocławia miasto, które słynie na całym świecie z produkcji miedzi oraz srebra. Poza górniczym dorobkiem, miejscowość ta oferuje lokalnym mieszkańcom i przyjezdnym wiele atrakcji turystycznych. 

Ogród zoologiczny w centrum miasta

Zoo Lubin to punkt obowiązkowy na mapie miasta. Odwiedzający mają do wyboru trzy ścieżki tematyczne: szlak zwierząt wiejskich z alpakami, kozami, kucami szetlandzkimi czy owcami i osłami, szlak ptaków, gdzie bez problemu można napotkać spacerujące pośród ludzi pawie, a także witające gości z licznych wolier żurawie mandżurskie, orły, sowy, a nawet papugi. Dużą popularnością w parku cieszy się szlak zwierząt wymarłych. To właśnie tam można natrafić na ogromne figury dinozaurów wraz ze szczegółowym opisem każdego z nich. 

Zoo LubinZoo Lubin

W swojej kolekcji Zoo Lubin posiada m.in. tyranozaura, cearadaktyla, brachiozaura czy blisko 30-metrowego diplodoka. Dla najmłodszych przygotowano również bardzo duży plac zabaw, który pomieści jednocześnie nawet 150 dzieci. Wstęp do parku jest darmowy.

Zoo LubinZoo Lubin

Park militarny z wystawami historycznymi

Tuż na skraju lasu znajduje się przerobiony z dawnej strzelnicy park militarny oferujący liczne wystawy historyczne. To nie tylko tabliczki z opisem ważnych wydarzeń w historii Polski i Europy. Między drzewami można podziwiać rekonstrukcje dawnych maszyn, strojów, broni, ścieżek wojskowych oraz licznych map. W okresie wiosenno-letnim odbywają się tam cykliczne wydarzenia tj. plenery rzemieślnicze, festiwal kwiatów, a nawet zlot samochodów zabytkowych. 

Park Linowy w Lubinie

Niedaleko wystaw znajduje się nowoczesny park linowy. Trasa podzielona jest na dwa odcinki i aby ją pokonać, należy zmierzyć się z przeszkodami m.in. drabinkami, krzesłami, tunelem czy szczudłami na długości 260 metrów. W parku można zorganizować piknik lub zjeść obiad w pobliskich restauracjach. Wstęp do parku jest darmowy. 

Park Linowy w LubiniePark Linowy w Lubinie

Lubin dla aktywnych

Przez całe miasto wiodą liczne ścieżki rowerowe, którymi można dojechać do pobliskich lasów czy okolicznych jezior. W lecie lubińskie Regionalne Centrum Sportowe oferuje nowoczesne baseny zewnętrzne z plażą, strzelnicę czy otwarte i zamknięte korty tenisowe. Obecnie trwają plany budowy najnowocześniejszego w okolicy aquaparku.