Dom do góry nogami, sosnowe lasy i krzyżackie budowle. Warto się tu wybrać na urlop
Maj to dobry okres na planowanie letnich wypraw i wyjazdów. Choć oferty biur podróży kuszą atrakcyjnymi zagranicznymi kierunkami, wielu Polaków preferuje pozostanie w kraju i odkrywanie cudów rodzimej ziemi. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, gdzie wybrać się na tegoroczny urlop, polecamy waszej uwadze Kaszuby.
Kaszuby to region kulturowy położony na Pomorzu Gdańskim na północy Polski. Mieszkańcy posługują się tam własnym językiem regionalnym, a turyści chętnie przyjeżdżają, by podziwiać kaszubskie cuda natury.
Chojnice - pozostałości po czasach krzyżackich
Poza bardzo popularnymi miastami tj. Gdańsk, Gdynia, Sopot, w regionie znajduje się wiele miejscowości, które mają dużo do zaoferowania dla nowo przybyłych turystów. Chojnice są jednym z nich. To miasto zostało założone ok. X w., a na początku XIV w. znalazło się pod władaniem Krzyżaków, czego dowody zachowały się do dziś.
W Chojnicach warto wybrać się do Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego, gdzie można odkryć sekrety Kaszub, poznać przeszłość Chojnic czy podziwiać dzieła tamtejszych artystów. Warto wybrać się na spacer po starym rynku, przejść się wokół ratusza, wstąpić do Bazyliki Ścięcia św. Jana Chrzciciela oraz wypocząć w parku tysiąclecia. Dla fanów historii na szczególną uwagę zasługują baszty Wronia, Szewska i Więzienna, Brama Człuchowska oraz mury miejskie z czasów krzyżackich.
Bory Tucholskie - unikalny w skali Europy park narodowy
Dla osób, które kochają naturę punktem obowiązkowym na liście atrakcji na Kaszubach powinien być Park Narodowy Bory Tucholskie położony w dorzeczu rzek Brdy i Wdy. Teren ten otrzymał miano parku narodowego w 1996 r., a wiedzie przez niego ok. 76 km szlaków. Charakterystycznym drzewem występującym w Borach Tucholskich jest sosna i zewsząd rozpościera się sandrowo-pojezierny typ krajobrazu.
Jak czytamy na stronie parku, “priorytetowym zadaniem w ochronie przyrody jest zachowanie naturalnej specyfiki biocenotycznej jezior, zwłaszcza lobeliowych, torfowisk i borów sosnowych”, a także “zachowanie naturalnych procesów i struktur geologicznych, geomorfologicznych, hydrologicznych i glebowych oraz renaturalizacja systemu hydrologicznego”.
Spacerując po Borach Tucholskich warto wybrać się na wieżę widokową Trzebciny, z której widać skalę zniszczeń spowodowanych przez tornado w 2012 roku. Przed tragicznymi sił natury, rósł tam piękny sosnowy las. Obecnie można podziwiać wzbijające się w górę młode drzewa.
Atrakcje Szymbarku
Wieś Szymbark mimo swych rozmiarów przyciąga co roku tysiące turystów. Wszystko za sprawą nietypowych atrakcji. Jedną z nich jest Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa, czyli placówka muzealna, gdzie można podziwiać budownictwo ludowe z tamtejszego obszaru gorlickiego.
Jedną z największych atrakcji turystycznych Szymbarku jest… dom postawiony do góry nogami. To prawdziwy budynek, w którym znajdują się meble i wszelkie potrzebne przedmioty użytkowe. Według pomysłodawców, atrakcja ma przywodzić na myśl czasy PRL-u, kiedy to wiele rzeczy było postawionych na głowie. Jest to ciekawe doświadczenie dla zmysłów, ponieważ wszystko jest odwrócone i to, do czego dotychczas przyzwyczailiśmy nasze oczy jest sprzeczne z tym, w jakiej pozycji względem tych przedmiotów się znajdujemy.