Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Spacerował po lesie, kiedy zobaczył niezwykłe zwierzę. Od razu wyjął telefon i to uwiecznił
Dorota Witt
Dorota Witt 21.04.2023 10:28

Spacerował po lesie, kiedy zobaczył niezwykłe zwierzę. Od razu wyjął telefon i to uwiecznił

Las
Fot. Canva

Wiosenna aura w końcu zachęca do długich wędrówek. Uważny spacer po lesie może dostarczyć niesamowitych wrażeń. Na spotkania ze zwierzętami liczyć mogą zwłaszcza ci, którzy z domu wyjdą o świcie, ale czasem udaje się też przyłapać mieszkańców lasu podczas poobiedniej drzemki. Dużo szczęścia miał mieszkaniec Wielkopolski. Uchwycił aparatem wyjątkowe zwierzę. Właśnie odpoczywało w cieniu drzew.

Wyjątkowe zwierzęta ludzie spotykają w polskich lasach

O takich zwierzętach, jak uchwycony na fotografii daniel, nawet leśnicy mówią w kategoriach sensacji. W marcu stado jeleni szlachetnych, wśród których był zupełnie biały osobnik, nagrał Konrad Bród. Jechał drogą z Brzózy Królewskiej do wsi Wydrze koło Leżajska (województwo podkarpackie). Zwierzęta zauważył z jakichś 50 m.

 - Często bywa tak, że białe osobniki są wykluczane z grupy, ten wybraniec jednak cieszy się towarzystwem. Niezwykła rzadkość - komentował leśniczy z Leżajska.

Z równie wyjątkową sytuacją spotkał się niedawno podleśniczy Marek Cieliński z Nadleśnictwa Spychowo w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas obchodu po lesie zauważył łaciatą sarnę. 

Tym razem internet obiegło zdjęcie daniela zrobione w lasach województwa wielkopolskiego. Internauci komentują jednym słowem: piękny.

Tatrzański Park Narodowy zamyka słynny szlak. Powód jest bardzo ważny Niesamowite grzybobranie. Ten grzyb nie powinien pojawić się w kwietniu

Biały daniel jest piękny, co ciekawe nie zdarza się tak rzadko jak biały jeleń czy sarna

Daniel nie jest w Polsce rodzimym gatunkiem. Po raz pierwszy sprowadzono go na Nizinę Śląską w XII w. Pochodzi z rodziny jeleniowatych, wywodzi się z Azji Mniejszej. 

Najczęściej można spotkać daniele z rudobrązowymi grzbietami upstrzonymi charakterystycznymi białymi plamami. Wzdłuż kręgosłupa przedstawiciela tego gatunku biegnie ciemna smuga. Spód jego ciała jest biały, na zadzie daniel ma białą plamę z ciemnym obrzeżeniem, tzw. lustro. Ogon jest od góry czarny, od spodu biały. Nic z tego nie zgadza się w przypadku daniela widzianego ostatnio w Wielkopolsce. Jest cały biały. Na zdjęciu uchwycił go Szymon Śliwiński i opublikował na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz.

 

Daniele są ciekawskie i mają świetny wzrok

Leśnicy tłumaczą, że tak jasne ubarwienie daniela fachowo jest określane jako leucystyczne, czyli prawie białe. W skórze, we włosach bądź piórach zwierząt dotkniętych leucyzmem stwierdza się niedobór ciemniejszego pigmentu. W przeciwieństwie do albinizmu leucyzm spowodowany jest niedoborem nie tylko melaniny, ale też wszystkich typów pigmentu skóry.

- Co ciekawe, w przypadku danieli zróżnicowane ubarwienie nie jest wcale rzadkością. Okrywa włosowa daniela, tzw. suknia charakteryzuje się dużą zmiennością ubarwienia u poszczególnych osobników - czytamy na stronie Lasów Państwowych.

  • Daniele cechują się bardzo dobrym wzrokiem, znacznie lepszym niż pozostałe żyjące w Polsce gatunki jeleniowatych. 
  • Są także mniej płochliwe i bardziej ciekawskie niż np. jelenie.