Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tatrzański Park Narodowy zamyka słynny szlak. Powód jest bardzo ważny
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 21.04.2023 07:01

Tatrzański Park Narodowy zamyka słynny szlak. Powód jest bardzo ważny

Szlak do Doliny Gąsienicowej
Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Wiosna coraz pewniej wkracza w Tatry. Wraz z nią pojawia się tam coraz więcej turystów. Niestety na tydzień przed długim weekendem Tatrzański Park Narodowy musiał zamknąć jeden ze słynnych szlaków. 

Przyroda w Tatrach budzi się do życia. W Dolinie Chochołowskiej pięknie rozkwitają krokusy, ale w wyższych partiach nadal panuje zima. Wędrowcy muszą być bardzo ostrożni, ponieważ ze zbocz mogą schodzić niebezpieczne lawiny gruntowe. Zagrożeniem są również niedźwiedzie, które właśnie wstały ze snu zimowego.

Słynny szlak w Tatrach zamknięty do odwołania. Spacer do Murowańca będzie utrudniony

20 kwietnia w godzinach po południowych na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych pojawił się smutny dla turystów komunikat. Z powodu pojawienia się niedźwiedzicy z młodymi do odwołania zamknięty będzie żółty szlak na odcinku Kuźnice - Dolina Jaworzynki - Przełęcz między Kopami.

“Aby zapewnić spokój niedźwiedziej rodzinie, która przebywa w pobliżu szlaku, od 21 kwietnia do odwołania zamknięty zostaje żółty szlak turystyczny: Kuźnice - Dolina Jaworzynki - Przełęcz Między Kopami (w obu kierunkach)” - podkreślił w oświadczeniu TPN.

Niektórych turystów z pewnością zasmuci ta informacja, ponieważ wielu z nich żółtym szlakiem wędruje na popularną Halę Gąsienicową. To właśnie nieopodal niej znajduje się popularne schronisko Murowaniec. Dobra wiadomość jest jednak taka, że do dyspozycji odwiedzających pozostaje niebieski szlak.

Tatrzański Park Narodowy spełnia swój obowiązek

Choć niektórym może być trudno pogodzić się z zamknięciem szlaku, warto pamiętać, że park jest przede wszystkim domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Turyści są jedynie gośćmi na ich terenie. 

“Priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody, w tym ochrona procesów naturalnych. Z tego powodu czasami ludzie muszą ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr. Pracownicy terenowi Tatrzańskiego Parku Narodowego obserwują sytuację. Szlak zostanie otwarty, jak tylko sytuacja będzie bezpieczna dla tej rodziny i dla turystów” - podkreślili przedstawiciele parku.

Warunki na tatrzańskich szlakach nadal nie są łatwe

Z powodu trwającej w Tatrach walki zimy z wiosną, park regularnie ostrzega przed niełatwymi warunkami na szlakach. W czwartkowym komunikacie turystycznym podkreślono, że śnieg w wyższych partiach jest mokry i grząski, co znacząco utrudnia wędrówkę. Na domiar złego niski pułap chmur i mgła powyżej górnej granicy lasu utrudniają orientację w terenie. 

TPN jasno ostrzega również przed wchodzeniem na tafle stawów. “Tatrzańskie stawy rozmarzają - lód jest cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy nie wchodzić na taflę lodu” - zaapelowano w komunikacie.