Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Potężny żywioł w Tatrach. Ogromna lawina błotna zeszła na szlak
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 19.04.2023 07:22

Potężny żywioł w Tatrach. Ogromna lawina błotna zeszła na szlak

Lawina błotna w Tatrach
Fot. Horska Zachranna Służba

W Tatrach trwa walka zimy z wiosną. O ile w niższych partiach śniegu jest coraz mniej, o tyle w wyższych rejonach nadal panują warunki zimowe. Topniejący śnieg stanowi ogromne zagrożenie dla wędrowców.

W Tatrach TOPR wprowadził drugi stopień zagrożenia lawinowego. Alert obowiązuje niezależnie od pory dnia i wysokości. Dowodem na to, jak niebezpieczne mogą być teraz góry, jest nagranie Słowaków. To właśnie po ich stronie Tatr na szlak zeszła ogromna lawina błotna.

Atak żywiołu w Tatrach. Słowacy pokazali zdjęcia i nagrania

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałek po południu. Z informacji przekazanych przez Horska Zachranną Służbę (słowacki odpowiednik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) wynika, że lawina błotna zeszła z Doliny Żarskiej. 

Masy śniegu i gruntu osunęły się spod przełęczy Prispola i runęła na drogę prowadzącą do schroniska Żarska Chata. Na trasie zalega ok. trzymetrowa warstwa śniegu i błota, która skutecznie utrudnia dojście i dojazd do schroniska.

Pies lawinowy w Tatrach. Na szczęście nikt nie ucierpiał

Chwilę po zejściu lawiny o zajściu poinformowani zostali ratownicy HZS. Pracownicy miejscowego schroniska od przekazali służbom, że szanse na to, że lawina mogła porwać turystów, są niewielkie. Mimo tego na miejsce zdarzenia sprowadzono psa lawinowego z przewodnikiem. Po dokładnym przejściu lawiniska ratownicy potwierdzili, że nikt nie ucierpiał. 

“Lawiny gruntowe są typowe dla okresu wiosennego, kiedy to w wyniku ocieplenia i zwilżenia pokrywy śnieżnej schodzą głównie na terenach trawiastych i przeważnie w godzinach popołudniowych. Dlatego Horska Zachranna Służba apeluje do odwiedzających tereny górskie o większą czujność i ostrożność podczas poruszania się po górach” - podkreślili słowaccy ratownicy.

Do wpisu na temat lawiny błotnej dołączyli również zdjęcia z lawiniska oraz materiał wideo. Na krótkim nagraniu widać, jak formowała się lawina, a następnie z ogromną siłą spada na drogę prowadzącą do schroniska.

TOPR również ostrzega przed lawinami gruntowymi

Nie tylko Słowacy muszą uważać podczas górskich wędrówek. Przed możliwością schodzenia lawin gruntowych w najnowszym komentarzu do komunikatu lawinowego ostrzegli również Polacy. “Pokrywa śnieżna jest przemoczona, co może skutkować pojawieniem się lawin gruntowych. Prognozowany wzrost temperatury i operacja słońca może pogorszyć sytuację. Należy zwrócić szczególną uwagę na stoki nasłonecznione!” - podkreślili ratownicy TOPR.