Niepokojące wieści przekazała stacja TVN24. Polacy utknęli na lotniskach w Chorwacji, a ich sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna. Nie dość, że nie mogą wrócić do kraju, to jeszcze nie dostali praktycznie żadnej pomocy ze strony linii lotniczych.Na lotnisku w Splicie i Zadarze wczoraj wieczorem pojawiły się poważne problemy techniczne. Jak donosi portal Antenazadar.hr w poniedziałek około 19:30 miało dojść do ataku hakerskiego. Co będzie dalej z Polakami w Chorwacji?
Podróż samolotem choć jest najszybszym sposobem przemieszczania się, potrafi być mocno uciążliwa. Szczególnie irytującym momentem są odprawy na lotniskach, na które często trzeba tracić wiele czasu. Musimy też stać w bardzo długich kolejkach, aby dokonano sprawdzenia naszego bagażu podręcznego. Na szczęście technika idzie do przodu i wkrótce będziemy cieszyli się na coraz większej liczbie lotnisk z rewolucyjnych udogodnień.
Nie cichną echa globalnej awarii technologicznej Microsoftu, do której doszło w piątek 19 lipca. W związku z nią samoloty na wielu lotniskach zostały uziemione. Pasażerowie nie mogli też dokonywać odprawy online. Skutki awarii mogą być odczuwane jeszcze przez kilka dni. Eksperci wskazują, że loty mogą być opóźnione, a nawet odwoływane, więc apeluje się o sprawdzanie informacji na stronie przewoźnika i lotniska. Co z odszkodowaniami? Odpowiadamy.
Globalna awaria systemów operacyjnych Microsoftu doprowadziła do ogromnego chaosu na całym świecie. Samoloty są uziemione lub bardzo opóźnione, na lotniskach rosną kolejki, podróżni odprawiani są ręcznie. Kolejne lotniska – również w Polsce – wydają komunikaty o utrudnieniach i apelują do osób, które mają zaplanowane loty na najbliższe dni. Gdzie pasażerowie muszą liczyć się z problemami?
Dzisiejszy dzień dla pasażerów rozpoczął się wyjątkowo pechowo. Z powodu awarii systemów internetowych związanych z Microsoftem, na europejskich lotniskach panuje chaos. Problemy dotknęły również podróżnych z Polski. Linie Wizz Air i Ryanair informują o zmianach. Obecnie turyści nie mogą odprawić się online.
Jak informuje Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, do nietypowego incydentu doszło na lotnisku w Balicach pod Krakowem. Pewien 38-letni Francuz już miał wsiadać do samolotu do Paryża, gdy nagle przez swoje zachowanie musiał zapomnieć o podniebnym rejsie.
Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poinformowała, że udaremniła przemyt kokainy na Lotnisku Chopina. Jeden z pasażerów próbował przewieźć ponad 1 kg narkotyków w żołądku.
Obsługa na lotniskach widziała już niejedno. Podróżni wciąż łudzą się, że przemyt nielegalnego towaru ujdzie im na sucho, ale nic bardziej mylnego. Tym razem w chińskim porcie w mieście Shenzhen celnicy udaremnili próbę przemytu mężczyźnie, który do samolotu zamierzał wejść ze 104 gadami.
Okres wakacyjny w pełni. Z tego powodu tysiące Polaków wybiera się na urlop. Nie wszyscy jednak pamiętają, jak należy zachować się na lotnisku. Pewien 55-letni mieszkaniec powiatu kartuskiego musiał zapomnieć o wypoczynku na Teneryfie. Wszystko przez agresywne zachowanie.
W czerwcu 2024 Lotnisko Chopina w Warszawie po raz pierwszy w swojej 90-letniej historii odprawiło ponad 2 miliony pasażerów w ciągu jednego miesiąca. Rekordowy był również 28 czerwca – odprawiono wtedy najwięcej pasażerów w ciągu jednej doby, bo prawie 75 tys. osób.To dopiero początek sezonu urlopowego. Czego turyści mogą się spodziewać w tym roku? Dokąd najczęściej podróżują Polacy?
Polska piosenkarka Honorata Skarbek opublikowała na TikToku ważny apel, po tym jak uratowała zagubione dziecko na lotnisku w Warszawie. Na nagraniu opowiedziała o całej sytuacji. - Byłam jedyną osobą, która słysząc te rozpaczliwe krzyki dziewczynki (...) podbiegła do tego dziecka - wyznała.
Podróżni planujący wakacje za granicą muszą być przygotowani, że na lotniskach napotkają spore utrudnienia. To wszystko przez strajki sektora lotniczego i kolejowego w niemal całej Europie. Lipiec nie zapowiada się dobrze. Gdzie i kiedy będą odbywać się strajki?
Już nie trzy, a cztery znane lotniska w Polsce wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podróżującym i umożliwiają im ekspresowe wyrobienie paszportu tymczasowego.“Zachęceni sukcesem punktu tymczasowego wydawania paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne punkty” - ogłosił w piątek, 28 czerwca Tomasz Siemoniak, szef MSWiA.
Turystka, która wylądowała na lotnisku w Pyrzowicach, przywiozła z wakacji w Wietnamie nietypową pamiątkę – cztery opakowania kremu. W jego składzie był jednak jad kobry. I tak zaczęły się kłopoty. Kobiecie grozi do 5 lat więzienia.
Co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym? Jeszcze niedawno wszyscy zastanawiali się nad możliwością całkowitego zamknięcia projektu. Tymczasem rząd przedstawił bardzo ambitne plany - “zbudujemy najnowocześniejsze lotnisko w Europie”. Powstanie nie tylko CPK w Baranowie, ale także projekt “megalopolis” - szybkie połączenia z Warszawy do największych miast w Polsce. Rząd ma również nowe plany na rozwój lotniska im. Chopina, Modlina, a nawet Polskiej Linii Lotniczej LOT.To ma być “trójskok w nowoczesną komunikację". Premier przedstawił także potencjalną datę uruchomienia CPK, czy kolejowy projekt “100 minut”…
Historii o pasażerach, którzy nie zostali wpuszczeni na pokład samolotu, było mnóstwo. Tym razem jednak kobieta, która spieszyła się na pogrzeb swojego męża, nie była niczemu winna. Padła ofiarą oszustwa, przez co nie dotarła na miejsce na czas. To przestroga dla każdego, by podczas rezerwacji lotu być bardzo czujnym.
Obecnie jedyne regularne loty na warszawskim lotnisku obsługuje Ryanair. Prezes portu Tomasz Szymczak w rozmowie z WNP.pl zdradził jednak, że trwają rozmowy z drugą, uwielbianą przez Polaków tanią linią lotniczą. Niewykluczone, że całkiem niedługo z Modlina podróżni będą mogli polecieć Wizz Airem.- To rozmowy, co zrozumiałe, lubią ciszę, ale są obiecujące. Jesteśmy już na etapie szczegółowych ustaleń - mówi prezes portu w rozmowie z serwisem.
Ostatnimi czasy rekordy popularności bije trik z poduszką, który został rozpowszechniony w internecie. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest to dobry pomysł, o czym brutalnie przekonał się jeden z podróżnych.
Mimo tego, że służby bardzo często apelują w swoich komunikatach o rozwadze w portach lotniczych, nadal znajdują się tacy, którzy nic sobie z tego nie robią. Niedawno jedną z takich osób był Polak. Przez swój "żart" nie poleciał na wakacje.
Pierwsza duża linia lotnicza ma wprowadzić rygorystyczne zmiany, a w ślad za nią idą już kolejne. Nowe przepisy w wymogach bezpieczeństwa są następstwem fatalnego wypadku na pokładzie linii Singapore Airlines. Podczas nieoczekiwanych turbulencji, na pokładzie samolotu tego przewoźnika, jeden z pasażerów zginął, a ponad 100 zostało rannych.Chociaż nowe przepisy zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo, to pasażerowie nie będą zachwyceni…
Wizz Air uchodzi z jednego z tańszych przewoźników, z którego usług często korzystają Polacy. Szczególnie w wakacje, gdy planuje się długo wyczekiwane urlopy. Niestety wielu turystów będzie niepocieszonych tym, co w ostatnim czasie ogłosił. Podróż z jednego z polskich lotnisk nie będzie już możliwa.
Nikt nie lubi przepłacać za bagaż po wykupieniu taniego biletu lotniczego. Pasażerowie często mocno kombinują, by spakować się w taki sposób, aby na pokład mogli wejść z samym bagażem osobistym. Wykorzystują bardzo popularną metodę z przedmiotem do spania, która jak się okazuje, może wzbudzić w obsłudze naziemnej podejrzenia. Lepiej tego nie praktykować.
Pasażerowie linii lotniczych bardzo chętnie dzielą się swoimi “przygodami” czy to podczas odprawy, czy też podczas samego lotu. Spora część tych historii jest naprawdę absurdalna, jednak pasażerom, którzy muszą mierzyć się z problemami przy odprawie, na pewno nie jest do śmiechu.
Pracownik lotniska wyjaśnia, że przyczepianie wstążek czy naklejek do walizki powoduje problemy ze skanowaniem bagażu. A to może skutkować tym, że walizka w ogóle nie znajdzie się na pokładzie samolotu. Jak w takim razie zadbać o swój bagaż w trakcie lotu?Kolorowe wstążki, zawieszki albo naklejki – takie gadżety podróżni umieszczają na swoich walizkach w nadziei, że pomoże to w identyfikacji ich bagażu. Nic bardziej mylnego. Te dodatki nie tylko nie pomagają, ale także mogą doprowadzić do poważnych problemów.
Incydenty na dużych lotniskach nie należą do rzadkości, jednak w mniejszych portach są sporym wydarzeniem. Nie inaczej było w Łodzi, gdzie przez błąd Ryanaira aż trzech pasażerów nie mogło wejść na pokład. Wszystko przez overbooking.
Do bardzo niebezpiecznego incydentu doszło tuż po starcie samolotu Ryanair o numerze 6916. Maszyna miała w piątek wieczorem wieczorem odlecieć z Dortmundu do Katowic. Niestety, po kilku minutach pilot zgłosił problemy z silnikiem i poprosił wieżę kontroli lotów o możliwość natychmiastowego powrotu.To postawiło wszystkie służby w stan gotowości. W sobotę rano rzecznik straży pożarnej z portu lotniczego w Dortmundzie przekazał, co było przyczyną groźnej awarii.
Dla obywateli Unii Europejskiej i wszystkich podróżujących po niej turystów długie kolejki, kontrole i godziny oczekiwania na granicy to już odległa przeszłość. W związku z wyjątkowymi środkami ostrożności, już od środy, 5 czerwca na lotniskach we Włoszech przywrócone zostają jednak obowiązkowe kontrole imigracyjne. Swoich pasażerów ostrzega m.in. Ryanair.“Wszyscy pasażerowie podróżujący do Włoch (…) ze stref Schengen i spoza strefy (…) będą musieli przejść po przylocie przez kontrolę imigracyjną” - informuje turystów irlandzki przewoźnik. Dlaczego i do kiedy obowiązywać będzie kontrola graniczna?
Babcie, które w torebkach ukryły nalewki; matka, która zapomniała dziecka z samolotu czy inwalida, który cudownie wstał z wózka… - to tylko niektóre historie z pokładu samolotu, które zdradza polska stewardessa. Przez 17 lat pracy widziała naprawdę wiele…Wszystkie te historie łączy jedno-największy grzech, jaki Polacy popełniają na wakacjach.