Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Wraca kontrola na wszystkich granicach we Włoszech. Ryanair wydał pilny komunikat
Natalia Księżak
Natalia Księżak 06.06.2024 15:22

Wraca kontrola na wszystkich granicach we Włoszech. Ryanair wydał pilny komunikat

ryanair
fot.Redakcja Turysci

Dla obywateli Unii Europejskiej i wszystkich podróżujących po niej turystów długie kolejki, kontrole i godziny oczekiwania na granicy to już odległa przeszłość. W związku z wyjątkowymi środkami ostrożności, już od środy, 5 czerwca na lotniskach we Włoszech przywrócone zostają jednak obowiązkowe kontrole imigracyjne. Swoich pasażerów ostrzega m.in. Ryanair.

“Wszyscy pasażerowie podróżujący do Włoch (…) ze stref Schengen i spoza strefy (…) będą musieli przejść po przylocie przez kontrolę imigracyjną” - informuje turystów irlandzki przewoźnik. Dlaczego i do kiedy obowiązywać będzie kontrola graniczna? 

Czy możliwe jest przywrócenie kontroli granicznej w strefie Schengen?

Chociaż wszyscy Europejczycy przywykli już do swobodnego poruszania się po całym kontynencie, to z takich dobrodziejstw nie możemy korzystać jednak zawsze. Są wyjątkowe sytuacje, w których kontrola na granicy może zostać wznowiona. 

Czytaj więcej: Gdzie nie jechać na all inclusive? Od Waszych historii włos jeży się na głowie

UE stwierdza, że "przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych musi być stosowane jako środek ostateczny, w wyjątkowych sytuacjach". Zdarza się to jednak częściej, niż myślimy. W 2023 r. procedura przywracania kontroli granicznych była stosowana przez państwa unijne już blisko 20-krotnie. Teraz na częściowe przywrócenie kontroli dokumentów podróży zdecydowały się Włochy…

Ryanair wydał pilny komunikat dla pasażerów lecących do Włoch

Na początku sezonu wakacyjnego Włochy zdecydowały się na częściowe przywrócenie kontroli imigracyjnych. Ogromnym zaskoczeniem dla pasażerów samolotów lecących do Italii był fakt, że tuż po opuszczeniu pokładu musieli ustawić się w długie kolejki do kontroli granicznej. Swoich klientów poinformował o tym m.in. Ryanair. 

“Wszyscy pasażerowie podróżujący do Włoch w dniach 15-18 czerwca, ze stref Schengen i spoza strefy Schengen, będą musieli po przylocie przejść kontrolę imigracyjną w celu sprawdzenia dokumentów podróży. Nie obejmuje to lotów krajowych we Włoszech” - przekazał w pilnym komunikacie do pasażerów Ryanair.

Na początku wakacji wraca kontrola na lotniskach we Włoszech

Okazuje się, że zwiększone środki bezpieczeństwa wprowadzono w związku ze szczytem G7 odbywającym się tego lata we Włoszech. Obrady odbędą się od 13 do 15 czerwca

W komunikacie włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że czasowo przywrócone zostaną kontrole na granicach lądowych i morskich oraz na lotniskach.