Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Jak zabezpieczyć bagaż przed zaginięciem na lotnisku? Pracownik lotniska wyjaśnia
Beata  Łajca
Beata Łajca 14.06.2024 11:13

Jak zabezpieczyć bagaż przed zaginięciem na lotnisku? Pracownik lotniska wyjaśnia

bagaże na lotnisku
Fot. Shutterstock/Alena Gan

Pracownik lotniska wyjaśnia, że przyczepianie wstążek czy naklejek do walizki powoduje problemy ze skanowaniem bagażu. A to może skutkować tym, że walizka w ogóle nie znajdzie się na pokładzie samolotu. Jak w takim razie zadbać o swój bagaż w trakcie lotu?

Kolorowe wstążki, zawieszki albo naklejki – takie gadżety podróżni umieszczają na swoich walizkach w nadziei, że pomoże to w identyfikacji ich bagażu. Nic bardziej mylnego. Te dodatki nie tylko nie pomagają, ale także mogą doprowadzić do poważnych problemów.

Nie przywiązuj wstążki do walizki

Odnalezienie własnego bagażu na lotnisku bywa trudne. Zwłaszcza gdy nasza walizka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dlatego niektórzy podróżni wpadają na pomysł oznaczenia swojego bagażu. Przywiązują do walizek kolorowe wstążki, zawieszki, albo naklejają charakterystyczne naklejki.

Pracownik lotniska w rozmowie z portalem RSVP Live wyjaśnia, że takie działanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku:

"Kolorowe wstążki mogą wydawać się pomocne w identyfikacji bagażu, ale mogą one powodować problemy z automatycznym skanowaniem bagażu na lotnisku. Gdy skaner nie jest w stanie zidentyfikować walizki, jest ona przekazywana do obsługi manualnej, co może oznaczać, że bagaż nie dotrze na pokład samolotu na czas. Dodatkowo stare naklejki na torbach mogą wprowadzać zamieszanie w procesie skanowania".

shutterstock_2380626529.jpg
Fot. Shutterstock/Elena Berd

 

Tego nie rób z bagażem na lotnisku

Innym popularnym sposobem zabezpieczenia bagażu na lotnisku jest założenie kłódki. Podróżnym wydaje się, że z jej pomocą uchronią się przed ewentualną kradzieżą. Jednak pracownicy linii lotniczych są pewni, że kłódka na walizce niestety przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.

Bagaż opatrzony kłódką staje się wyjątkowo atrakcyjny. Złodzieje są przekonani, że kłódki zakładane są tylko na te walizki, w których znajduje się coś wyjątkowo cennego. Dlatego kiedy polują na okazje, właśnie takie torby najchętniej wybierają. Lepszą alternatywą jest wybór walizki ze wbudowanym zamkiem szyfrującym. Działa dużo skuteczniej, a do tego nie rzuca się w oczy.

Jak zabezpieczyć walizkę przed zaginięciem

Na lotnisku można wykonać streczowanie walizki, czyli owinąć ją ściśle wytrzymałą folią. To zapobiega jej zniszczeniu w transporcie i utrudnia kradzież, ale na ewentualne zgubienie bagażu nie ma żadnego wpływu.

Oprócz problemów ze skanowaniem walizki giną po prostu w wyniku błędów obsługi, czemu zapobiec również nie możemy. W dodatku nawet kiedy wszystko pójdzie gładko i walizka dotrze na miejsce, czasem trudno ją odnaleźć wśród setek innych. Ale jest na to prosty sposób.

To lokalizatory do bagażu. Malutkie urządzenia wyglądające jak breloczki łączą się z telefonem i w przypadku trudności z odnalezieniem bagażu pokazują dokładnie, gdzie torba się znajduje i jak do niej dotrzeć. Zadziałają na terenie lotniska czy hotelu, ale pomogą też wtedy, gdy walizka utknie na drugim końcu świata.

Zobacz też:

Pasażerowie wiele ryzykują. Robiąc to w samolocie możesz mieć kłopoty

Przez błąd Ryanaira, trzech Polaków nie wyleciało do Bergamo. Uzbrojona straż w akcji

Nowe, wakacyjne kierunki z Polski. LOT i Ryanair pozamiatali, Wizz Air w tyle