Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Ponad 100 pasażerów rannych w wyniku turbulencji. Największe linie lotnicze wprowadzą pilne zmiany
Natalia Księżak
Natalia Księżak 20.06.2024 13:32

Ponad 100 pasażerów rannych w wyniku turbulencji. Największe linie lotnicze wprowadzą pilne zmiany

samolot
fot. Canva

Pierwsza duża linia lotnicza ma wprowadzić rygorystyczne zmiany, a w ślad za nią idą już kolejne. Nowe przepisy w wymogach bezpieczeństwa są następstwem fatalnego wypadku na pokładzie linii Singapore Airlines. Podczas nieoczekiwanych turbulencji, na pokładzie samolotu tego przewoźnika, jeden z pasażerów zginął, a ponad 100 zostało rannych.

Chociaż nowe przepisy zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo, to pasażerowie nie będą zachwyceni…

Ponad 100 pasażerów rannych w wyniku turbulencji. Największe linie lotnicze wprowadzą pilne zmiany

W maju 2024 roku 73-letni Geoffrey Kitchen zmarł po tym, jak Boeing 777 Singapore Airlines spadł w ciągu kilku sekund na wysokość niemal 50 metrów. W wyniku chaosu, jaki powstał na pokładzie podczas turbulencji, ponad 100 osób trafiło do szpitala.

Czytaj więcej: Niekwestionowany król all inclusive jest tylko jeden. Polacy ruszyli do biur podróży

Jeden z informatorów z branży lotniczej, przekazał brytyjskim mediom, że incydent wywołał u szefów linii lotniczych „przerażenie [...], że mogą być następni". Większość największych przewoźników przygląda się więc możliwości wprowadzenia zmian w pokładowych przepisach.

Czy pasazer musi mieć zapięte pasy? Linie wprowadzają nowy zakaz

Linie lotnicze rozważają wprowadzenie zakazu odpinania pasów bezpieczeństwa podczas całego lotu. Prezes Emirates, Sir Tim Clark, powiedział dziennikarzom „Los Angeles Times”,, że „cała branża wkracza teraz w nową grę”, próbując zmusić pasażerów do nieodpinania pasów przez cały lot. „Przyglądamy się wszystkim protokołom” - dodał.

Nowy zakaz z pewnością nie spodobałby się wielu podróżnym. Byłaby to też jedna z bardziej znaczących zmian w przepisach bezpieczeństwa od dwóch dekad.

Nowe zasady, jako pierwsza duża linia lotnicza, ma zamiar wprowadzić Singapore Airlines. Linia potwierdziła już, że obsługa pokładowa nie będzie już serwować gorących napojów ani posiłków, gdy włączona będzie sygnalizacja „Zapnij pasy bezpieczeństwa”. Aby zapobiec kolejnym incydentom, przewoźnik zmienił nawet trasy swoich połączeń. Wypadek w Singapore Airlines nie jest z resztą jedyny w ostatnim czasie…
 

Co jesli pasażer nie ma zapiętych pasów? Ekspert komentuje dosadnie

Ekspert ds. lotnictwa i były pilot RAF-u, David Learmount zabrał głos w sprawie zamieszania w liniach lotniczych. Pilot ze zdumieniem przekazał dziennikarzom The Sun, że „nigdy wcześniej nie doświadczył” takiego natężenia turbulencji, w wyniku którego samolot spadł o tysiące stóp w ciągu kilku minut".

“Wszystko wskazuje na to, że załoga nie wiedziała o nadchodzących turbulencjach[…]więc wszyscy na pokładzie samolotu byli stosunkowo nieprzygotowani, a to jest niebezpieczne” - tłumaczy Learmount - „Jeśli będziesz mieć zawsze luźno zapięte pasy bezpieczeństwa, nie przydarzy Ci się taka katastrofa”.

Pomysł wprowadzania zakazu odpinania pasów komentuje dostanie - „byłoby to bardzo niewygodne, ale przynajmniej nie zostaniesz rzucony na sufit”