Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Niekwestionowany król all inclusive jest tylko jeden. Polacy ruszyli do biur podróży
Natalia Księżak
Natalia Księżak 19.06.2024 16:04

Niekwestionowany król all inclusive jest tylko jeden. Polacy ruszyli do biur podróży

turcja
fot. Kekyalyaynen

W biurach podróży rozpoczyna się gorący okres. Ponad połowa Polaków w wieku 20-65 lat, którzy w 2024 planują zagraniczny wyjazd turystyczny na minimum 7 dni będzie podróżować za granicę przynajmniej raz, choć nie brakuje i takich, którzy wyjadą dwa lub więcej razy. Dokąd wybierzemy się w tym roku?

Z badań Wakacje.pl wynika, że klienci biur podróży znów stawiają na Turcję, Grecję i Egipt. 

Polacy ruszyli do biur podróży. W tym roku wyjedziemy nawet na trzy różne wyjazdy

Zbliża się koniec roku szkolnego, co oznacza, że miliony Polaków wyjadą na wypoczynek. Wielu z nich skorzysta z usług biur podróży - jak wynika z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w zeszłym roku zagraniczne wojaże wykupiło u nich ponad 5 mln Polaków. Na ten sezon touroperatorzy przygotowali programy o 20-25 proc. większe niż przed rokiem, a zatem to lato może być jeszcze lepsze niż ubiegłoroczne.

Czytaj więcej: Biuro podróży odwołuje wszystkie wyjazdy. 175 tys. turystów bez wakacji i bez pieniędzy

O tym, że popyt na zagraniczne podróże utrzymuje się na wysokim poziomie, świadczą nie tylko zbiorcze dane sprzedażowe dla rynku turystyki zorganizowanej, ale też wyniki badań konsumenckich. Z tych zleconych przez Wakacje.pl, zrealizowanych przez agencję badawczą ARC Rynek i Opinia, wynika, że ponad połowa Polaków w wieku 20-65 lat, planujących w 2024 roku zagraniczny wyjazd trwający co najmniej 7 dni i/lub city break, wybierze się w świat co najmniej raz. 33 proc. deklaruje przynajmniej dwie podróże, a 10 proc. twierdzi, że będą to minimum trzy wyjazdy. 

Wakacje z biurem podróży - w tym roku rezerwacje wpłynęly zdecydowanie wcześniej

Ze wspomnianego badania wynika, że spośród osób planujących wyjazd z biurem podróży (42 proc.), 41 proc. już go wykupiło. Największy odsetek badanych (45 proc.) zamawia zagraniczne wycieczki na 1 -3 miesięcy przed podróżą, 23 proc. na 4-6 miesięcy wcześniej, a 20 proc. korzysta z ofert last minute. Wyjazdy z większym wyprzedzeniem – ponad pół roku, wcześniej kupuje natomiast 11 proc. respondentów.  

Czytaj więcej: Z tego polskiego lotniska nie polecicie już Wizz Airem. A to nie koniec złych wieści

“Przedsprzedaż na Lato 2024 wystartowała w zeszłym roku wcześniej niż zazwyczaj, a wielu Polaków zareagowało na ten ruch biur podróży pozytywnie i wykupiło wyjazd z dużym wyprzedzeniem” - mówi Dominik Miłowski, wiceprezes produktu w Wakacje.pl.  

Gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżają na wakacje? Król all inclusive jest jeden

Tegoroczne lato znów będzie należało do Turcji. Kraj ten, podobnie jak w ostatnich dwóch latach, jest numerem jeden w rankingach najpopularniejszych kierunków wybieranych przez klientów biur podróży. Na drugim miejscu ponownie pojawia się Grecja, na trzecim Egipt. Pierwszą piątkę uzupełniają Tunezja i Hiszpania

Wakacje.pl tradycyjnie sprawdziły, które z krajów cieszą się największym zainteresowaniem w poszczególnych grupach klientów. Pierwsze cztery pozycje są dla wszystkich identyczne, niewielkie różnice pojawiają się na miejscu piątym.

image_processing20240614-9-zueo2s.png

Polacy już nie patrzą na ceny. W biura podróży liczy się jakość

Większość rezerwacji założonych od początku sprzedaży oferty Lato 2024 do pierwszego tygodnia czerwca przypadała na lipiec (prawie 37 proc.), na drugim miejscu znalazł się sierpień (prawie 28 proc.), na trzecim wrzesień (prawie 20 proc.), a na czwartym czerwiec (niecałe 16 proc.). Na miejscu klienci spędzą najczęściej siedem dni (68,3 proc.).

Wybierając ofertę, klienci nie kierują się najniższą ceną, zwracają natomiast uwagę na stosunek ceny do jakości. Stąd średnia wartość rezerwacji jest wyższa niż wynikałoby to z trendów cenowych – w tym roku w przedsprzedaży można było znaleźć wyjazdy o kilka-kilkanaście procent tańsze niż przed rokiem. 

Lotniska lokalne w Polsce mocno rozwijają swoją siatkę połączeń. Dotyczy to zarówno lotów regularnych jak i czarterowych. Najwięcej ofert klienci znajdą z wylotem z Katowic, Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska.