Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Biuro podróży odwołuje wszystkie wyjazdy. 175 tys. turystów bez wakacji i bez pieniędzy
Natalia Księżak
Natalia Księżak 19.06.2024 10:41

Biuro podróży odwołuje wszystkie wyjazdy. 175 tys. turystów bez wakacji i bez pieniędzy

lotnisko
fot. karegg/ Shutterstock

Spełnił się najczarniejszy scenariusz klientów biur podróży. Dwa tygodnie po ogłoszeniu upadłości, biuro FTI ostatecznie przekazało złe wieści. Ponad 175 tys. turystów zostało z niczym tuż przed rozpoczęciem wakacji. Co dalej ze zwrotem pieniędzy za wyjazdy, które już się nie odbędą?

Ogromne biuro podróży ogłosiło upadłość tuż przed wakacjami

Plan finansowego ratowania jednego z największych touroperatorów w Europie nie powiódł się. Grupa FTI najpierw oświadczyła, że wszystkie wycieczki zaplanowane do 5 lipca zostają odwołane. Zwroty pieniędzy dla poszkodowanych turystów miały rozpocząć się najpóźniej w ciągu dwóch tygodni. 

Czytaj więcej: Brak parawanów i tłumów turystów nad Bałtykiem? Ta miejscowość to prawdziwa perełka

Teraz syndyk masy upadłościowej FTI Axel Bierbach zmienił plan działania.  Realizacji usług turystycznych wykupionych w w FTI Touristik, Big Xtra i 5 vor Flug nie przejmą inne biura podróży. Klienci zostaną z niczym.

Turyści zostali bez wakacji i bez pieniędzy

Po dwóch tygodniach oczekiwania w niepewności ponad 175 tysięcy turystów dowiedziadziało się, że ich wakacje zostają odwołane. Wiadomo, że wartość wszystkich zaplanowanych wycieczek to setki milionów euro. Inne biura podróż nie chcą przejąć realizacji usług FTI, zamiast tego wolą przejąć samych klientów i zaoferować im swoje produkty.

Turystów porzucili także podwykonawcy biura podróży, którzy sami znaleźli się w trudnej sytuacji. Część drobnych przedsiębiorców oferujących usługi takie jak transfery, noclegi czy wycieczki fakultatywne przestała istnieć. Część nie poczuwa się do odpowiedzialności i do realizowania umów ze spółkami FTI 

Upadek FTI Turistik. Czy można odzyskac pieniądze z biura podróży?

Syndyk liczył, że uda się uratować choć część wycieczek zaplanowanych przez FTI. Bierbach nie chciał więc od razu informować wszystkich turystów o odstąpieniu od umowy. W ostatnich dniach wraz z Niemieckim Funduszem Zabezpieczeń Turystycznych (DRSF) opracowywano również plan wypłaty zaliczek dla klientów indywidualnych. 

To pozwoliłoby turystom dysponującym mniejszymi budżetami wyjechać na wakacje. Okazuje się jednak, że nie za wszystkie opłacone z góry usługi klienci biura będą mogli otrzymać zwroty pieniędzy. O tym na co liczyć mogą poszkodowani turyści wspominaliśmy również w oddzielnej publikacji.