Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Samolot Ryanair lecący do Katowic musiał natychmiast lądować. Na pokładzie 190 osób
Natalia Księżak
Natalia Księżak 08.06.2024 14:15

Samolot Ryanair lecący do Katowic musiał natychmiast lądować. Na pokładzie 190 osób

ryanair
Fot. Shutterstock_WDnet Creation

Do bardzo niebezpiecznego incydentu doszło tuż po starcie samolotu Ryanair o numerze 6916. Maszyna miała w piątek wieczorem wieczorem odlecieć  z Dortmundu do Katowic. Niestety, po kilku minutach pilot zgłosił problemy z silnikiem i poprosił wieżę kontroli lotów o możliwość natychmiastowego powrotu.

To postawiło wszystkie służby w stan gotowości. W sobotę rano rzecznik straży pożarnej z portu lotniczego w Dortmundzie przekazał, co było przyczyną groźnej awarii.

Awaria samolotu Ryanair tuż po starcie. Na pokładzie 190 pasażerów

W piątek wieczorem, na mapach, które śledzą przebieg lotów nad Europą, internauci zauważyli niezwykły obraz: jeden z samolotów Ryanaira, po wystartowaniu wykonał kilka okrążeń nad Dortmundem i jego okolicami, a następnie zawrócił na lotnisko. Na X (dawniej Twitterze) turyści dopytywali: „ Czy ktoś wie, co się stało z lotem nr RYR6916? ”

Czytaj więcej: Wraca kontrola na wszystkich granicach we Włoszech. Ryanair wydał pilny komunikat

Okazało się, że na lotnisku w Dortmundzie miał miejsce niebezpieczny incydent. Po wystartowaniu o godzinie 20:38 samolot Ryanair o numerze 6916 nie odleciał do Katowic zgodnie z planem, ale poprosił o możliwość natychmiastowego lądowania. na pokładzie było 190 pasażerów.

Samolot z Dortmundu zmierzał do lotniska w Katowicach

Dopiero w sobotę rano rzecznik straży pożarnej z portu lotniczego w Dortmundzie przekazał, co było przyczyną awarii. Gdy Boeing 737 wystartował, do silnika wessany został co najmniej jeden ptak ze stada, które znalazło się zbyt blisko samolotu. Ze względów bezpieczeństwa pilot zdecydował się natychmiast lądować awaryjnie.

Czytaj więcej: "Służbistka zrobiła łapankę". Uważaj na kontrole bagażu w Ryanairze i Wizz Airze

 W takiej sytuacji, oprócz lotniskowej straży pożarnej, o pomoc proszone są dodatkowe jednostki straży pożarnej - z Dortmundu i miejscowości Unna oraz służby ratownicze - łącznie w pogotowiu czekało aż 80 medyków. Według rzecznika straży pożarnej, samolot Ryanair wylądował z powrotem w Dortmundzie o 21:11,

 

Czy ptaki są zagrożeniem dla samolotu?

Na szczęście samolot wylądował bez problemów i nikt ze 190 pasażerów nie odniósł obrażeń. Jednak z powodu uszkodzenia jednego z silników, pasażerowie musieli opuścić maszynę i kontynuować lot innym samolotem. Samolot Ryanair powinien wylądować zgodnie z planem w Pyrzowicach o 21:45. Turystów czekało jednak spore opóźnienie. 

Zderzenia maszyn z ptakami są niezwykle niebezpieczne dla samolotów. Jeśli zwierzęta dostaną się do silników, istnieje realna groźba awarii silnika, co może prowadzić do katastrofy.