Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się rządów wszystkich krajów z apelem ws. zakazu lotów. Przedstawiciele WHO stwierdzili, że tego typu restrykcje i ograniczenia są nieskuteczne w walce z pandemią i nie powinny mieć więcej miejsca. WHO w oficjalnym oświadczeniu krytykuje rządy, które wprowadzają zakazy lotów i ograniczenia w podróżowaniu. Rozprzestrzenienie się Omikronu udowodniło, że tego typu praktyki są nieowocne. Znacznie ważniejsze jest testowanie podróżnych i kierowania ich na ewentualną kwarantannę lub izolację.
Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego ogłosił zakaz lotów dla PLL LOT na trasie Warszawa–Tiancin (nr lotu LO93) po tym, jak u pięciu pasażerów na pokładzie lotu z 30 grudnia 2021 r. wykryto koronawirusa.30 grudnia 2021 r. u pasażerów podróżujących samolotem PLL LOT na trasie Warszawa–Tiancin wykazano dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. W związku z tą sytuacją Chiny zdecydowały się na zawieszenie połączeń przewoźnika w tym kierunku.
Zakaz lotów z siedmiu państw afrykańskich obowiązuje od wtorku do 10 stycznia 2022 r. - wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Decyzja ma związek z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron.W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów z 27 grudnia 2021 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.
Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT został uszkodzony na lotnisku Heathrow w Londynie - poinformował we wtorek portal RMF24. Lot do Warszawy został odwołany, a podróżni polecą do Polski innymi rejsami.Do kolizji z udziałem ciężarówki bagażowej i pełnego samolotu doszło w Terminalu 2 na lotnisku Heathrow.
9 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego Gulfstream GIVSP na Dominikanie. Wśród nich był portorykański producent muzyczny Jose Angel Hernandez - podaje w czwartek Associated Press. Przyczyny wypadku na razie nie są znane.Na pokładzie znajdowało się dwóch członków załogi i siedmiu pasażerów: sześciu z nich było obcokrajowcami, a jeden Dominikańczykiem. Wszyscy zginęli.
Zakaz lotów do siedmiu państw afrykańskich zostaje przedłużony i będzie obowiązywał do 27 grudnia - czytamy w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów. Wprowadzone zmiany są jednym z elementów walki z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu Omikron. Zakaz lotów do Polski z 7 krajów afrykańskich pierwotnie miał obowiązywać od 1 do 13 grudnia. Już teraz wiemy jednak, że zostanie przedłużony przynajmniej do 27 grudnia. W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie Rady Ministrów.
Polka nie została wpuszczona na pokład samolotu oraz została ukarana 500-złotowym mandatem po tym, jak powiedziała, że w jej bagażu znajduje się bomba - poinformował Śląski Oddział Straży Granicznej.Turystka została ukarana przez straż graniczną i musiała zrezygnować z wyjazdu na Teneryfę. Do zdarzenia doszło 2 grudnia na lotnisku Katowice Pyrzowice.
Komisja Europejska proponuje wstrzymanie lotów z i do państw południowej Afryki. Część europejskich krajów zdecydowała się jednak wdrożyć zakaz od razu. Decyzja spowodowana jest wykryciem nowej mutacji koronawirusa.Najszybciej na informację o nowej mutacji koronawirusa zareagowały m.in. Izrael i Wielka Brytania, które zamknęły swoje granice dla podróżnych z państw południowej Afryki. W ich ślady idą teraz kraje Europy.
Promocje z okazji Black Friday w wielu miejscach trwają cały tydzień. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że oprócz sprzętów czy ubrań przeceniane są również bilety lotnicze i wycieczki. Specjalne oferty przygotowały m.in. Ryanair, Wizz Air czy LOT.Black Friday to zwyczaj wywodzący się z USA, przypadający w piątek po Dniu Dziękczynienia. Właśnie stamtąd dzień obniżek przywędrował do Europy i od kilku lat również Polacy polują na okazyjne oferty.
Incydent na lotnisku Ciampino. Pasażerka z Wielkiej Brytanii nie została wpuszczona do samolotu, bo nie miała negatywnego wyniku testu na COVID-19. Dokument ten nie był wymagany w jej przypadku, ponieważ była w pełni zaszczepiona. Brytyjski dziennik „Independent” poinformował o sytuacji, do której doszło w zeszły czwartek na rzymskim lotnisku Ciampino. Brytyjska pasażerka, która wraz ze swoim partnerem czekała w kolejce do boardingu na lot Ryanairem do Londynu, została bardzo nieprzyjemnie potraktowana przez załogę samolotu.
Największy samolot transportowy świata, czyli Antonow AN-225 „Mrija” wylądował na lotnisku w Rzeszowie tuż po godzinie 23.30. Jest to czwarta wizyta tej maszyny w naszym kraju. Chociaż o przylocie największego samolotu świata mówiło się już od kilku dni, szczegóły bardzo długo były nieznane. AN-225 ostatecznie wylądował na lotnisku w Jasionce w sobotę ok. 23.30. Na pokładzie przywiózł towar dla prywatnej firmy z Podkarpacia.
Pani Joanna pokazała, co dzieje się na europejskich lotniskach po otwarciu granic USA dla zaszczepionych podróżnych. — Pierwszy raz było takie zamieszanie — relacjonuje w wiadomości do redakcji Onetu.Granice USA w poniedziałek zostały otwarte dla zaszczepionych podróżnych z Unii Europejskiej. Spowodowało to niemały chaos na lotniskach, a nawet opóźnienia lotów.
W poniedziałek 8 listopada granice USA zostaną ponownie otwarte dla podróżujących z UE. PLL LOT postanowił więc zwiększyć częstotliwość lotów w tym kierunku. Od grudnia przywrócone zostaną rejsy do Miami, natomiast od marca przyszłego roku do Los Angeles - powiedział PAP wiceprezes spółki Michał Fijoł.Pod koniec października br. prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie znoszące restrykcje dla turystów przylatujących z zagranicy samolotem. Od 8 listopada zaszczepieni podróżni z całego świata będą mogli latać do Stanów. Przypomnijmy, że granice Stanów Zjednoczonych dla osób z ponad 40 krajów, w tym m.in. z krajów Unii Europejskiej, Brazylii i Wielkiej Brytanii były praktycznie zamknięte od marca zeszłego roku.
Na lotnisku Katowice-Pyrzowice w minioną środę doszło do kilku incydentów związanych z kwarantanną. Pierwszy dotyczył 6-latka, który mimo nałożonej kwarantanny miał lecieć z mamą do Londynu. Problemy miało również dwóch mężczyzn, którzy odmówili podania adresu, pod którym mieli odbyć izolację.W środę rano funkcjonariusze Straży Granicznej na lotnisku Katowice-Pyrzowice zwrócili uwagę na 6-latka podróżującego wraz z matką do Londynu-Luton (Anglia). Jak się okazało, sanepid nałożył na niego 10-dniową kwarantannę.
Wizz Air planuje zawieszenie części lotów w okresie od połowy listopada do połowy grudnia. Dotyczy to połączeń, na które popyt nie jest wystarczająco duży. Przewoźnik usunie ze swojej siatki również 4 połączenia z Polski. Wizz Air już trzeci raz w ciągu ostatnich kilku tygodni planuje zmiany w swoim zimowym rozkładzie lotów - przypomina portal Fly4Free. Poprzednio przewoźnik zawiesił część tras na cały sezon zimowy, zmniejszał liczbę połączeń lub opóźniał ich wznowienie z końca października na grudzień. Tym razem jednak wprowadzane zmiany mają być relatywnie niewielkie. W systemie rezerwacyjnym zobaczyć można zmiany 4 połączeń z naszego kraju.
Podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Gier Lotniczych w południowo-zachodniej tureckiej prowincji Mugla doszło do niebezpiecznych wypadków. Dwaj zawodnicy, którzy zderzyli się w powietrzu i wpadli do morza, trafili do szpitala. W sieci pojawiło się nagranie ze zdarzenia. Do zdarzeń doszło w niedzielę w tureckim Oludeniz, miejscu bardzo popularnym wśród paralotniarzy, podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Gier Lotniczych Air Games.
W USA doszło do katastrofy lotniczej. Samolot przewożący 21 osób rozbił się krótko po stracie z lotniska w Houston, w Teksasie i stanął w płomieniach. Najmłodszy z pasażerów miał 10 lat.Do katastrofy lotniczej doszło we wtorek 19 października na lotnisku w Houston w USA. Wypadkowi uległa prywatna maszyna należąca do McDonnella Douglasa. Na jej pokładzie znajdowało się 21 osób.Według informacji przekazanych stacja CBS, samolot podczas startu, zamiast wzbić się w powietrze, staranował płot okalający lotnisko Houston Executive Airport. Samolot po staranowaniu ogrodzenia zatrzymał się na sąsiadującej z lotniskiem drodze i stanął w płomieniach.
Samolot Boeing 777-336ER linii British Airways miał dolecieć po ok. 11 godzinach z lotniska London Heathrow do portu w Hongkongu. Podróż ostatecznie trwała jednak ponad trzy razy tyle, a 100 pasażerów i załoga byli uwięzieni na pokładzie przez 36 godzin.Do zdarzenia doszło w sobotę, 9 października, kiedy burza tropikalna panująca na Morzu Południowochińskim kompletnie sparaliżowała ruch samolotów na lotnisku w Hongkongu. Piloci podchodzili do lądowania w Hongkongu dwukrotnie, jednak okazało się to niemożliwe. Ostatecznie samolot został skierowany na lotnisko w Manili, gdzie wylądowali bez żadnych komplikacji w niedzielę po południu. Niestety, problemy zaczęły się również po wylądowaniu na Filipinach.
Na pokładzie samolotu lecącego do Gdańska doszło do awantury z udziałem dwóch mężczyzn, którzy rzucili się na siebie z pięściami. Jeden z nich musiał zostać unieruchomiony przez załogę.W związku z incydentem na pokładzie samolotu na lotnisku na agresywnych pasażerów czekali już funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych.
Malezyjska linia lotnicza AirAsia zdecydowała, że dorośli pasażerowie, wsiadający na pokład samolotu, muszą być zaszczepieni przeciw COVID-19. Według Reutersa jest to jedno z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń nałożonych przez linie lotnicze. Obowiązek szczepienia przed podróżą samolotem ogłosiły już wcześniej australijskia linia Quantas oraz nowozelandzka Air New Zealand. Teraz dołącza do nich AirAsia.
Agresywny pasażer nie chciał wyjść z samolotu, który miał polecieć do Norwegii. Załoga wezwała więc na pokład funkcjonariuszy Straży Granicznej, która pilnuje porządku na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.Tuż przed odlotem samolotu z lotniska w Gdańsku, kapitan podjął decyzję o wezwaniu na pokład funkcjonariuszy Straży Granicznej. Powodem był agresywny pasażer, który pił własny alkohol i w wulgarny sposób groził załodze.
USA od początku listopada otworzy się na zaszczepionych podróżnych. Wciąż konieczne będzie jednak wykonanie testu na koronawirusa. Decyzja amerykańskich władz spotkała się z szybką reakcją PLL LOT, które zaktualizowały swój rozkład lotów.Na początku tygodnia władze USA ogłosiły, że od początku listopad wszyscy zaszczepieni obywatele Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii będą mogli wjechać na teren tego państwa. Polacy błyskawicznie zareagowali na możliwość podróży.
Emirates ogłosił, że od 20 września loty Warszawa-Dubaj realizowane będą siedem dni w tygodniu. Oznacza to powrót do stanu sprzed pandemii. Loty z Warszawy do Dubaju przed pandemią realizowane były codziennie, jednak ze względu na liczne restrykcje graniczne siatka połączeń musiała ulec radykalnym cięciom. Teraz linia Emirates ogłosiła powrót codziennych połączeń między tymi miastami.
Podróżny nie został wpuszczony na pokład samolotu Wizz Air lecącego z Cypru do Warszawy. Decyzja została podjęta przez pilota, który dowiedział się, że pasażer ma złamaną nogę. Turysta na własny koszt musiał przedłużyć urlop i opłacić inny lot.Pan Tomasz podczas tygodniowego pobytu na Cyprze przewrócił się i złamał nogę. Miejscowy lekarz ocenił, że konieczna jest operacja, dlatego zaraz po przylocie do Polski turysta miał udać się na zabieg.Dwa dni przed wylotem pan Tomasz zadzwonił na infolinię Wizz Air i poinformował, że wraca do kraju ze złamaną nogą. Zamówił również specjalną asystę, która miała mu pomóc w przemieszczaniu się po lotnisku w Larnace.
Wizz Air ogłosił w czwartek wznowienie sześciu połączeń z pięciu polskich miast. Niektóre z nich idealnie nadadzą się na kilkudniowy city break. Turyści podróżujący z Wizz Air mogą być zadowoleni. Już we wrześniu wznowione zostaną trasy w sześciu kultowych kierunkach.
Włoskie linie lotnicze Alitalia odwołują wszystkie swoje loty od 15 października. Przewoźnik od lat zmagał się z problemami finansowymi. Rząd Włoch uruchomił specjalny fundusz, aby zwrócić pieniądze klientom.Wszystkie loty przewoźnika Alitalia od 15 października zostały odwołane. Rząd Włoch od lat poszukiwał inwestorów, którzy mogliby uratować bankrutującą linię lotniczą po tym, jak w 2017 r. oddano ją w zarząd państwowy.
Lot do Seattle zakończył się dużym stresem dla pasażerów samolotu, którzy musieli zostać ewakuowani z pokładu. Jak podaje Alaska Airlines, przyczyną był wybuch baterii telefonu jednego z klientów.Problemy z wybuchającymi bateriami podczas lotu pojawiły się już w 2016, kiedy kilkakrotnie sprawiły one zagrożenie na pokładzie. Wygląda na to, że wciąż trzeba bardzo uważać, o czym może świadczyć ostatni taki przypadek w Boeingu 737-900.
Bilety lotnicze mogą znacznie podrożeć przez zaproponowane podwyżki opłat terminalowej i trasowej - przekonują przedstawiciele branży lotniczej w Liście Otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego.Od 1 stycznia 2022 r. opłata terminalowa i trasowa ma zostać mocno zwiększona, co może odbić się na cenach biletów - twierdzą przedstawiciele branży lotniczej. Ucierpią na tym przede wszystkim klienci.