Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Zmiany wraz z początkiem maja. Zostanie wdrożony "program anulowania lotów"?
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 23.04.2022 13:15

Zmiany wraz z początkiem maja. Zostanie wdrożony "program anulowania lotów"?

lotnisko
fot. unsplash/Marco López

Już od 1 maja polscy turyści odczują konsekwencje sporu pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego a PAŻP. Ze względu na brak personelu, ogłoszono wdrożenie "programu anulowania lotów". Zapowiedziano zmiany dla podróżujących, którzy powinni przygotować się na znaczne utrudnienia.

Trwają rozmowy pomiędzy Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego a kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Niemal 200 wykwalifikowanych pracowników warszawskich lotnisk zapowiedziało masowe zwolnienia. Jak potwierdził w piątek Eurocontrol, od maja wprowadzony zostaje awaryjny program, a turyści powinni przygotować się na nagłą zmianę planów.

Zapowiedziano zmiany dla podróżujących. Ekspert mówi o odszkodowaniach

Już jutro odbędzie się kolejne spotkanie związkowców z zarządem PAŻP. Niestety, nadal nie doszło do porozumienia, a znaczne braki w personelu spowodowały wprowadzenie "programu anulowania lotów". Eurocontrol potwierdza, że w związku z sytuacją od 1 maja zostanie wdrożony "program anulowania lotów".

-Od 1 maja polski CAA wdroży program anulowania lotów, aby znacznie zmniejszyć liczbę lotów do / z polskiej przestrzeni powietrznej – potwierdzono w piątek w e-mailowym oświadczeniu.

Zmiany dla podróżujących obejmą dwa warszawskie lotniska: Okęcie i Modlin. Szacuje się, że przy obecnych kadrach w okresie majówkowym obsługiwanych będzie ok. 170 lotów dziennie (Czyli 1/3 zakładanej ilości), a warszawskie lotniska mogą być czynne jedynie 7,5 godziny dziennie (od 09:30 do 17:00). Należy jednak zaznaczyć, że ograniczenia nie obejmą transportów tranzytowych.

Niestety, nie napawają optymizmem także słowa Eryka Kłopotowskiego, eksperta ds. rynku lotniczego. Mimo iż według ustalonego prawa w przypadku strajku podróżnym należą się odszkodowania, specjalista nie ma dobrych wiadomości.

– Parę lat temu Unia Europejska wprowadziła rozporządzenie, które mówiło, że ze względu na strajk kontrolerów pasażerom odszkodowanie się należy. Tutaj jednak nie mamy możliwości ubiegania się o nie, bowiem nie mamy do czynienia ze strajkiem, a z brakiem pracowników – tłumaczy i sugeruje, że pasażerowie majowych lotów powinni rozejrzeć się za alternatywną metodą transportu.

"Program anulowania lotów": Zmiany dla podróżujących planujących wyjazd w maju

Ekspert twierdzi, że część lotów może być realizowana na innych polskich lotniskach, m.in. w Krakowie, czy Gdańsku, a w przypadku lokalnych tras lotniska powinny zadbać o zastępczą komunikację. Zaznacza jednak, że nie wszystkie transporty uda się zorganizować.

Lepiej dzisiaj rozważać alternatywne środki komunikacji i alternatywne lotniska, a zamiast wybierania Warszawy, zdecydować się na lotniska regionalne albo lotniska zagraniczne jak np. w Berlinie czy Wilnie – twierdzi.

Sytuację skomentował także w rozmowie z "300Gospodarką" ekspert lotniczy, Dominik Sipiński:

 Być może będziemy mieli do czynienia z dużymi opóźnieniami przez całą dobę, być może PAŻP tak będzie zarządzała pracą kontrolerów, że np. w niektórych godzinach obsada będzie niemal normalna, za to w innych — niemal żadna – czytamy. Utrudnienia dla podróżnych mocno wpłyną na plany wielu podróżujących, zwłaszcza że zbiegną się z urlopem majowym. Według Kłopotowskiego turyści powinni założyć, że ich lot się nie odbędzie, jednak podkreśla, że polskie instytucje związane z lotnictwem dołożą wszelkich starań, aby wspierać pasażerów i zapewnić im komfort oraz bezpieczeństwo.

 Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz, gdyż pandemia nauczyła nas jeszcze lepszego zarządzania w sytuacji kryzysowej – tłumaczy.

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: