Tę roślinę można spotkać w całej Polsce, głównie w lasach pobliżu rzek i jezior, ale nie tylko. Latem i jesienią pnie się po drzewach, krzewach, nawet murach, ale teraz młode pędy dopiero wychodzą z ziemi. Depczemy je podczas wiosennych spacerów, a ludzie za granicą płacą nawet 1 tys. euro za kilogram. Smakuje trochę jak młode, dzikie szparagi i ma mnóstwo witamin oraz minerałów.
Wyspa w centrum miasta, turystyczne rejsy po rzece gęsto poprzecinanej uroczymi mostkami obwieszonymi kłódkami zakochanych, a do tego kamienice, których schody niemal sięgają wody. A w nich kawiarenki i lodziarnie. To nie opis miasta na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim. Mamy w Polsce swoją Wenecję Bydgoską.
Jeziora są cztery: żółte, niebieskie, zielone i purpurowe. Góra jedna, za to wielka - Wielka Kopa wznosząca się 871 m n.p.m. To wyjątkowe miejsce na Dolnym Śląsku nie powstało naturalnie, ale przyroda przez lata odzyskiwała je dla siebie. Dziś jest częścią Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Turyści je pokochali i nazywają polskimi Malediwami.
Turyści, którym zamarzą się gofry z bitą śmietaną i owocami albo zakręcone ziemniaki nad polskim morzem, będą musieli głęboko sięgnąć do kieszeni. Restauratorzy właśnie teraz, przed majówką, podnoszą ceny. Jest zdecydowanie drożej niż przed rokiem.
Są takie regiony, które oblegają miliony turystów z całego świata. Takim miejscem jest również Bali. Wielu stawia sobie za cel zrobienie zdjęć w wyjątkowej scenerii. Niestety podróżni często nie trudzą się, by poznać choć trochę tradycje i zwyczaje Balijczyków. Tym razem skończyło się to interwencją policji.
W Polsce foki są pod ochroną. Nie wolno ich nie tylko zabijać, ale też płoszyć ani niszczyć ich siedlisk. Żyje ich u nas ok. 20-30 tys. Każde zwierzę, które uda się zaobserwować, budzi zainteresowanie. Foki szare w Szwecji traktuje się jednak inaczej. Właśnie rusza tam sezon na polowanie.
Krzyżujące się rzeki to gratka dla miłośników przyrody i turystycznych ciekawostek. Tam, gdzie spotykają się Wielki Kanał Brdy i Czerska Struga, coś dla siebie znajdą jednak nie tylko oni, ale i miłośnicy zabytków oraz pasjonaci historii, a nawet amatorzy sportów wodnych. Drugiej takiej budowli i drugiego takiego miejsca w Polsce nie ma.
Wiosenna aura w końcu zachęca do długich wędrówek. Uważny spacer po lesie może dostarczyć niesamowitych wrażeń. Na spotkania ze zwierzętami liczyć mogą zwłaszcza ci, którzy z domu wyjdą o świcie, ale czasem udaje się też przyłapać mieszkańców lasu podczas poobiedniej drzemki. Dużo szczęścia miał mieszkaniec Wielkopolski. Uchwycił aparatem wyjątkowe zwierzę. Właśnie odpoczywało w cieniu drzew.
Wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau wywiera ogromne wrażenie na odwiedzających z całego świata. Nie wszyscy jednak czują, że w tym miejscu należy zachować powagę i oddać szacunek zamordowanym tam ludziom. Brytyjską dziennikarką wstrząsnęło zachowanie przypadkowych turystów. Sprawę komentują pracownicy Muzeum Auschwitz.
Kiedy słyszymy: Tatry, Bieszczady czy Karkonosze, od razu widzimy je oczami wyobraźni, potrafimy wskazać na mapie i zaczynamy planować podróż. Kiedy słyszymy: Góry Słonne, zastanawiamy się, gdzie właściwie mielibyśmy jechać. Gdzie one leżą i czy na pewno w Polsce? Tak i wiodą do nich kręte drogi. Same w sobie są atrakcją, ale to dopiero początek.
Brukowany rynek z drewnianą studnią na środku otoczoną wyjątkowymi kamienicami, klimatyczne ruiny zamku, zabytkowe kościoły, a nad tym wszystkim Wzgórze Trzech Krzyży. Kazimierz Dolny można zwiedzić w kilka godzin, tylko po co? O wiele przyjemniej jest robić to powoli i w skupieniu.
Celnicy w Dorohusku skontrolowali autokar wjeżdżający z Ukrainy. W bagażu jednej z podróżujących nim kobiet znaleźli zakazane przedmioty. Miała tego ok. pół kilograma.
Przyrodników zdziwiło pojawienie się nietypowego dla gór zwierzęcia nad Morskim Okiem. Nie dawali mu szans na przeżycie, dlatego ze smutkiem kiwali głowami, kiedy okazało się, że zginęło, spadając ze Szpiglasowej Przełęczy. To, co okryli teraz, to prawdziwa przyrodnicza sensacja. Bobrów w Tatrach jest więcej.
Na drodze legendarnemu Orient Expressowi staje brytyjska biurokracja. Do Londynu skład już nie zawita. Co to oznacza dla podróżnych?
Bociany czarne bardzo trudno jest spotkać w polskich lasach, a na dodatek prowadzą skryty tryb życia. Jest jednak sposób, by przyjrzeć im się z bliska. To możliwe dzięki kamerze umieszczonej 17 m nad ziemią, na dębię w województwie łódzkim.
Tras na niewysokie, ale jedyne w swoim rodzaju szczyty nie oblegają turyści. Ci, którzy przemierzą je bezszelestnie, mogą spotkać zwierzęta, jakich w Polsce gdzie indziej nie ma. Ciekawe jest też to, co Góry Sowie kryją pod powierzchnią. Wybudowanie tego kosztowało życie tysięcy ludzi.
11 stycznia dwie osiemdziesięciojednoletnie przyjaciółki wyruszyły w podróż dookoła świata. Dały sobie 80 dni na zwiedzenie 18 krajów na siedmiu kontynentach. Tyle wystarczyło na wyprawę życia.
Krzywy Las na Pomorzu rozbudza wyobraźnię. Ludzie od dziesięcioleci opowiadają legendy o tym, jak mógł powstać. Okazuje się, że powód był prozaiczny, ale powykrzywiane fantazyjnie sosny wciąż tak samo zachwycają i zdumiewają. Warto tam pospacerować, by poczuć magię miejsca.
Stewardessa uchyla rąbka tajemnicy przed podróżnymi. Opowiedziała o tym, jak pracuje i co dla personelu pokładowego jest normalne. Po tym mało kto zamówi coś z wózka z napojami na pokładzie samolotu.
Polacy, którzy spędzają majówkę w kraju najchętniej decydują się na city break w Toruniu. To historyczne miasto w północnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, wyprzedza takie turystyczne potęgi jak Kraków i Zakopane. Urzeka zabytkami i pachnie piernikami. Wciąż wiele tu do odkrycia.
Zdarza się, że w polskich lasach udaje się zaobserwować jelenie i sarny o białym umaszczeniu. Są taką rzadkością, że zawsze budzą sensację, nawet w oczach doświadczonych leśników. Tym razem na Mazurach doszło do jeszcze bardziej wyjątkowego spotkania. Na dodatek oryginalna sarna pozwoliła się podziwiać z każdej strony.
Wielka Brytania wprowadza największą od dziesięcioleci zmianę przepisów granicznych. Nie uciekną przed nią przyjezdni z Unii Europejskiej, USA, Australii i Kanady. Sami będą musieli zapłacić, żeby móc wjechać do Anglii. Co się zmieni i od kiedy?
Augustów to jedno z dwóch uzdrowiskowych miast na Podlasiu. Otaczają je malownicze jeziora i nieprzebrane lasy Puszczy Augustowskiej. Jako letni kurort funkcjonowało już w międzywojniu. Wszystko piękne, ale to miejsce wyróżnia co innego. Takiego kanału jak tu nie ma nigdzie indziej.
Stragany na Krupówkach niezmiennie przyciągają turystów. Każdy chce przywieźć wyjątkową pamiątkę ze stolicy polskich Tatr. Pluszowa owieczka, ciupaga zdobiona błyskotkami czy góralski kapelusz odchodzą w tym sezonie w zapomnienie. Nawet scyzoryk albo popielniczka z napisem „Zakopane” to już żadna atrakcja. Zakupowym hitem jest zupełnie co innego.
Polscy turyści pokochali słoneczną wyspę na Morzu Śródziemnym od pierwszego wejrzenia na małym ekranie. Po emisji popularnego serialu, gości zdecydowanie tam przybywa, ale powodów jest znacznie więcej. Przed wyjazdem na urlop warto jednak uzbroić się w przydatną wiedzę na temat Sycylii i Sycylijczyków.
Lista rzeczy, których nie wolno zabierać ze sobą w bagażu podręcznym jest długa. To głównie przedmioty, które można byłoby wykorzystać jako broń, np. kije do golfa czy wędki. Ich miejsce, jeśli już koniecznie są nam potrzebne w podróży, jest w bagażu rejestrowanym. Nie wszyscy chcą się dostosować do tej prostej zasady.
Pasażerowie czekali na pociąg na dworcu Warszawa Gdańska. Wreszcie z głośników popłynął wyczekiwany komunikat. Podróżni usłyszeli, że pociąg do Terespola za chwilę wjedzie na tor. Niektórzy dopiero w ostatniej chwili połapali się, że to fatalna pomyłka. Gdyby wsiedli, ruszyliby w kierunku Budapesztu.
Weronika Truszczyńska jest blogerką i autorką e-booków o Chinach. Od sześciu lat na stałe mieszkam w Szanghaju. Niedawno przyjechała do Polski po trzech latach przerwy. Kiedy na nowo spojrzała na rodzinne miasto i kraj, wiele rzeczy ją zadziwiło.