Wielka radość w gnieździe rzadkich bocianów czarnych. Leśnicy wszystko nagrali
Bociany czarne bardzo trudno jest spotkać w polskich lasach, a na dodatek prowadzą skryty tryb życia. Jest jednak sposób, by przyjrzeć im się z bliska. To możliwe dzięki kamerze umieszczonej 17 m nad ziemią, na dębię w województwie łódzkim.
Leśnicy i naukowcy nagrywają bociany czarne. Niesamowite, co dzieje się w gnieździe na dębie
Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego od 2016 roku podglądają, co dzieje się w gniazdach bocianów czarnych na dębie i sośnie w lasach województwa łódzkiego. Transmisję online można śledzić na żywo w internecie (od kwietnia do września). 17 kwietnia leśnicy przekazali świetną wiadomość.
Kiedy zobaczył to na leśnej ścieżce, od razu złapał za telefon. Taki widok to niezwykła rzadkość Ten grzyb to marzenie każdego zbieracza. Rośnie wiosną i jest bardzo drogi- Wielka radość - w gnieździe na dębie zobaczycie dzisiaj już cztery jaja… - cieszą się.
W zeszłym roku gniazdo w województwie łódzkim opuściły cztery młode bociany czarne
W zeszłym roku to gniazdo zajmowały te same bociany czarne (badacze nadali im imiona Florentino i Fermina 3). Samica zniosła wtedy pięć jaj, z których wykluły się cztery pisklęta, ale z gniazda ostatecznie wyleciały dwa młode – Figo i Fago. Obydwa poleciały do Afryki szlakiem wschodnim.
- Nie ma co liczyć na szybki powrót młodych po zimowisku do Polski, bo pokonanie całej trasy jest wyczerpujące i niebezpieczne.
- Lato spędzają gdzieś w połowie trasy, w Turcji, Bułgarii lub na Węgrzech.
- We wrześniu i październiku lecą na zimowiska, zwykle tam, gdzie już spędziły pierwszą zimę.
- Dopiero po drugim zimowaniu przylatują do Polski.
Fot. Youtube, RDLP w Łodzi
W gnieździe bocianów czarnych dochodzi do drastycznych scen. Nie wolno w to ingerować, nawet gdy serce się kraje
Życie ptaków, które momentami bywa bardzo niebezpieczne, można podglądać na żywo w serwisie Youtube RDLP w Łodzi.
Nagrania to element projektu edukacyjnego.
- Projekt edukacyjny Bociany Czarne Online jest pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie - przekonują leśnicy z RDLP w Łodzi. - Konsultantem naukowym projektu jest prof. Piotr Zieliński, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego - dodają.
Wielkim zainteresowaniem internautów cieszą się bocianie amory i momenty, w których w gnieździe pojawiają się jajka, a potem wykluwają się z nich pisklęta. Proces dorastania młodych też jest niezwykle ciekawy, ale oglądający muszą być gotowi na wszystko.
- Celowo staramy się ingerować w losy bocianiej rodziny w jak najmniejszym stopniu. W związku z tym internauci mogą zobaczyć podczas transmisji sceny w powszechnym odczuciu uznawane za drastyczne (walki ptaków dorosłych o gniazdo, niszczenie jaj, śmierć piskląt wskutek ataku drapieżnika, chorób lub z innych powodów) - tłumaczą leśnicy z RDLP w Łodzi.
Eksperci pomagają ptakom np. w sytuacji kiedy na gnieździe znajdą się sznurki, które mogą spowodować uszkodzenie lub śmierć pisklęcia.
- Musimy mieć pewność, że nasza wizyta w gnieździe w celu usunięcia sznurków nie spowoduje porzucenia lęgu przez ptaki dorosłe, czyli w praktyce nie możemy interweniować na etapie wysiadywania jaj i małych piskląt - tłumaczą leśnicy.