Na pytanie o ikony hotelowego luksusu w Polsce wielu od razu odpowiedziałoby: Bristol, Europejski w Warszawie a potem może niektórzy dorzuciliby: Grand Hotel w Sopocie. Okazuje się, że jeden z najdroższych hoteli w Polsce jest zaszyty w leśnej głuszy. Za ekskluzywne pokoje w każdym ludzie ochoczo płacą krocie.
Bardzo daleko od hałaśliwej cywilizacji, w samym środku Borów Tucholskich, nad cichą wodą, która rwie brzegi rzeki Wdy atrakcją turystyczną jest głusza. We Wdeckim Parku Krajobrazowym w województwie kujawsko-pomorskim można przejść pierwszą i na razie jedyną w Polsce ścieżką ciszy. Nawet szum laptopa jest głośniejszy od dźwięków, jakie można tam wyłowić.
Miliony lat temu na Dolnym Śląsku były czynne wulkany. Po historii, która dziś wydaje się nieprawdopodobna, zostały geologiczne pamiątki, a wśród nich: śląska Fudżijama, czyli Ostrzyca Proboszczowicka, średniowieczny Zamek Grodziec na szczycie wulkanu czy wykute w skale Organy Wielisławskie. Są wyjątkową, choć mało znaną atrakcją turystyczną południowo-zachodniej Polski. To pomysł na majówkę pełną przygód.
Pasją polskiego płetwonurka jest szukanie skarbów na dnie wód polskich jezior i Bałtyku. Najczęściej trafia po prostu na kilogramy śmieci, głównie butelek, puszek i plastiku. Nierzadko jednak zakopane w piasku i zasypane mule, porośnięte wodnymi roślinami leżą cenne przedmioty, których nikt tam specjalnie nie wrzucał. - Płakali, jak gubili - mówi autor vloga Tomek TV i pokazuje, co wyłowił.
Znaleziona przez górników kula z pazurami i włosami na pierwszy rzut oka nie przypomina niczego, co znamy, a jednak, kiedy usłyszymy, że po latach naukowcy dostrzegli w niej ślady prehistorycznego zwierzęcia, chwilę się zastanowimy. Ostatecznie zapytamy nieśmiało: czy to może wiewiórka?
Pokochaliśmy Hiszpanię. W zeszłym roku ten kraj odwiedziła rekordowa liczba gości z Polski, aż 1,54 miliona osób, a to o 88 procent więcej niż rok wcześniej. Kraj flamenco i corridy po ubiegłorocznym sezonie wskoczył na trzecie miejsce na liście najpopularniejszych wakacyjnych kierunków jakie wybieramy. Wiemy, jakich miast nie można pominąć podczas wojaży.
Nie będzie już szans na zrobienie zdjęcia, jakie z wyprawy pod egipskie piramidy przywozi prawie każdy. Jeszcze przed wakacjami nadejdzie ostateczny koniec uwielbianej przez turystów atrakcji.
Podróżniczka tak zapatrzyła się w kobrę i wsłuchała w melodię wygrywaną przez zaklinacza węży, że zapomniała o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Trafiła na oszusta.
Każdy ma przy sobie telefon. Nie wyobrażamy sobie, jak można wejść na pokład samolotu bez smartfona. Zwykle celnikom i personelowi pracującemu przy odprawie nic do tego, tym razem jednak zachowali czujność. Zareagowali w ostatniej chwili.
Zwłaszcza tanie linie lotnicze trzymają się restrykcyjnych zasad dotyczących wymiarów bagażu podręcznego. Za wszystko, co nie mieści się w limitach, trzeba dopłacić. Pasażerowie kombinują więc jak mogą, gimnastykując się przy tym tak, że pot leci z czoła, by tylko zaoszczędzić. Inni turyści chwytają za telefony i kręcą filmy.
To pomysł made in Italy. Włosi wymyślili, jak wyplenić ze swojego języka nadmierną liczbę obcobrzmiących wyrażeń. Mówią, że język Dantego najbardziej zachwaszczają anglicyzmy. Nie będzie prośby ani groźby, a od razu kara i to grube tysiące euro.
Japońscy i australijscy naukowcy zanurzyli specjalne roboty morskie w Rowie Izu-Ogasawara na Oceanie Spokojnym, na południe od Wysp Japońskich. Chcieli znaleźć najgłębiej żyjącą rybę na świecie. Tuż przy dnie sfilmowali przedstawicielki nieznanego wcześniej gatunku.
Pracownicy polskiej ambasady w Wielkiej Brytanii ogłosili, że będzie łatwiej wyrobić paszport. To wyczekiwana zmiana, ale obejmie tylko pewną grupę obywateli. Wiemy, kto złoży wniosek o paszport po nowemu.
Po lesie nieopodal Bystrzycy na Dolnym Śląsku spacerowała kobieta. Zaniepokoiły ją odgłosy szarpania i ciągnięcia. W pewnym momencie zauważyła duże, choć młode zwierzę. Daniel resztkami sił walczył o życie. Był uwięziony. Leśnicy mówią o ludzkiej bezmyślności i pokazują film.
Leśniczy z województwa lubuskiego wybrał się na zwyczajny obchód po lesie. Natknął się na dziwne zjawisko. Na sosnach, od korony aż do końca pnia, biegną długie, głębokie rysy. Wcześniej ich nie było.
Od 64 lat w Niedzielę Palmową na rynku w Lipnicy Murowanej w Małopolsce rozgrywa się wyjątkowe widowisko. Mieszkańcy, także dzieci, przygotowują się do niego wiele dni wcześniej. Kleją, oplatają, zdobią. Tak powstają najwyższe palmy w Polsce.
Budząca się do życia przyroda motywuje, by Wielkanoc spędzić aktywnie. Warto ruszyć w Polskę na krótką, intensywną wycieczkę. Nie brakuje miejsc, gdzie można pójść na świetny spacer z bliskimi i odpocząć. Ruszamy na wyspę Wolin.
Gigantyczny wiklinowy kosz stanął w centrum Rudnika nad Sanem. Miasteczko na Podkarpaciu od pokoleń jest światową stolicą wikliniarstwa. Od 14 lat mieszkańcy dają temu wyraz, plotąc wyjątkowe ozdoby wielkanocne. Warto tam pojechać, by zobaczyć je na własne oczy.
Termometry w Hiszpanii w marcu wskazywały nawet 30 stopni Celsjusza. Nie zdarzyło się to jeszcze nigdy wcześniej, a dokładne pomiary prowadzone są od 1850 r. Już teraz na Półwyspie Iberyjskim panuje susza i szaleją niszczycielskie pożary, jakich nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Opadająca woda w zbiornikach odkrywa to, o czym ludzie już dawno zapomnieli.
Kierowca jechał drogą przez las. Nagle 50 metrów przed autem przebiegło stado jeleni. Wyglądały tak zjawiskowo i było ich tak wiele, że zaczął nagrywać film. W pewnym momencie w kadrze pojawiło się wyjątkowe zwierzę. Leśnik mówi o nim: wybraniec.
Widok z okna lecącego samolotu może przyciągać wzrok tak bardzo, że nie zwracamy uwagi na pewną małą, niepozorną dziurkę w szybie. Okazuje się, że pełni niezwykle ważną rolę.
Stewardzi mieli wyglądać schludnie, to pracodawcy wystarczało. Stewardesy za to musiały ubierać się i malować na pokład samolotu dokładnie tak, jak chciał szef. W końcu się zbuntowały. Linie lotnicze zapłacą karę.
Największy w Polsce ogród zoologiczny ma nowych mieszkańców. Na świat przyszły dwa takiny złote. To wyjątkowe wydarzenie, bo to niezwykle rzadkie zwierzęta, nawet w zoo. Na świecie ich hodowlą zajmuje się tylko 13 ogrodów, w tym w Tokio i San Diego.
Żółw jaszczurowaty to groźny dla człowieka gatunek. Bywa agresywny. Na ofiarę czatuje w bezruchu, zagrzebany w mule. Jest na tyle silny i duży, że mógłby odgryźć dłoń. Kiedy mieszkaniec Mazowsza wypatrzył go w pobliżu rowu, natychmiast wezwał pomoc.
Przewoźnicy kolejowi na świecie nie wyposażają składów w pasy bezpieczeństwa nawet, jeśli oferują przejazdy superszybkimi pociągami. Kiedy podróżujemy autem czy autobusem, a nawet samolotem musimy pamiętać o zapięciu pasów. Dlaczego w pociągach ich nie ma? Dla bezpieczeństwa.
Manchester jako pierwsze miasto w Wielkiej Brytanii wprowadza podatek turystyczny. Każdy, kto przyjedzie tam wypocząć, będzie musiał zapłacić dodatkową opłatę za każdą noc. Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie i ile wyniesie nowa danina.
Turkusowa tafla, podwodna, kręta kładka spacerowa, atrakcje czynne przez całą dobę i to za darmo. To właśnie polskie Malediwy, bo tak turyści zwykli nazywać Arboretum Park Gródek w Jaworznie. Od tej strony Śląsk też zdecydowania warto poznać.
Turyści wypoczywali w Colorado. Nocą para brała kąpiel w ogrodowej wannie z hydromasażem. Nagle mężczyznę zaatakowało dzikie zwierzę. Miał wiele szczęścia, że odniósł tylko rany głowy.