Polacy często nie doceniają swojego kraju. Na szczęście, coraz częściej chwalą nas za to zagraniczni turyści. Świetnie obrazuje to historia pewnego Japończyka, który zauroczył się jednym z… polskich dworców! Choć początek tej historii może brzmieć jak żart, to ostatecznie biznesmen z Japonii wpadł dzięki temu na pomysł dochodowej inwestycji.Japończyk zapragnął mieć swój własny gdański Dworzec Główny w Kraj Kwitnącej Wiśni. Ten budynek odkrył zupełnie przypadkiem, jednak tak bardzo mu się spodobał, że wysłał swojego przyjaciela na specjalną misję.
Wstrząsającego odkrycia dokonano w sobotę 23 marca na brzegach Wisły. Z rzeki, na wysokości Białołęki, wyłowiono ciało mężczyzny. Topielca znalazł ojciec poszukiwanego w tych okolicach od 10 miesięcy 16-latka . Czy nastąpił zwrot w sprawie zaginionego w maju ubiegłego roku Krzysztofa Dymińskiego? To kolejne wstrząsające odkrycie, jakiego dokonano w wodach Wisły w ostatnich dniach.
Tor Brierley to brytyjska dziennikarka, która odwiedziła wiele destynacji w Europie. Jednak to polskie miasto, szczególnie przypadło jej do gustu.Stolica Polski bywa często niedoceniana przez turystów i…samych Polakow. Dziennikarka z wysp gorąco zachęca jednak do jej odwiedzenia. Zdradza, co wyróżnia Warszawę i co skradło jej serce w tym mieście…
Najsłynniejsza “polska Chorwacja” może mieć poważną konkurencję. Rusza plan budowy zupełnie nowego miejsca dla turystów. "To największy akwen w okolicy, przepięknie położony(...)To, czego tam brakuje, to właśnie kąpielisko wraz z infrastrukturą do rekreacji i wypoczynku" - przekonują władze. Czy uda się powtórzyć fenomen krakowskiego Zakrzówka?Kąpieliska w nietypowych zbiornikach wodnych, takich jak zalane kamieniołomy czy zbiorniki retencyjne, mają spory potencjał. Turyści chętnie odwiedzają takie miejsca.
W niewielkiej miejscowości znajduje się imponująca budowla. To największy zamek na Dolnym Śląsku.W przeciągu kilku stuleci zamek przechodził z rąk do rąk, a kolejni właściciele dobudowywali coś od siebie. Zamek otacza osiemdziesięcio hektarowy park w stylu angielskim. To właśnie w nim znajduje się najciekawszy, bo unikatowy w skali całego kraju, element tego miejsca.
22 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Foki. Fokarium Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego od lat stanowi obowiązkowy punkt wycieczki dla rodzin z dziećmi, które wybierają się na Hel. Nadbałtycki ośrodek przyciąga turystów, którzy są ciekawi, jak wygląda życie fok i innych morskich zwierząt. W trakcie wizyty przyjezdni mogą m.in. podziwiać pokazy karmienia futrzastych przyjaciół, jak i obejrzeć ich niesamowite popisy akrobatyczne.
Już wkrótce na niebie będziemy mogli podziwiać “Robaczą Pełnię”. To dość nietypowa nazwa, która jednak ma swoje uzasadnienie.Jak się okazuje, nie tylko “Robacza Pełnia” ma dziwną nazwę i to nie jest jedyne jej określenie. Jest także nazywana m.in “Pełnią Śmierci”.
Wybierając się na spacer można spotkać wiele okazów zwierząt. Mieszkańcu Słupna w powiecie płockim nie spodziewali się jednak, że ich oczom ukaże się... kangur. Egzotyczny turysta uciekł z pobliskiego rancza.
Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło we Wrocławiu. O tym, że na dachu autobusu znajduje się trójka osób, kierowcę poinformowali zaniepokojeni pasażerowie.Jak się później okazało, ta zabawa mogła zakończyć się tragedią. Miejski Przewoźnik złożył zawiadomienie na policję. Nastolatkom grozi postępowanie w sądzie rodzinnym.
Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, do bardzo nietypowej sytuacji doszło w Warszawie. Pewien turysta z Hongkongu postanowił popływać w Wiśle. Służby natychmiast ruszyły na pomoc.
Turyści wyszli na szlak mimo ostrzeżenia przed lawiną. 20 marca przypada rocznica tragedii, która miała miejsce w 1968 roku w Białym Jarze.W wyniku zdarzenia zginęło 19 osób. To była największa tragedia w polskich górach.
Wyprawa ze święconką do starego drewnianego kościółka, szwedzki stół z tradycyjnymi świątecznymi smakołykami od lokalnych dostawców, a nawet pogoń za zającem – Polacy coraz chętniej spędzają święta poza domem, a właściciele obiektów noclegowych starają się im ten czas uatrakcyjnić. Średnia cena za osobę za jeden nocleg w czasie Wielkanocy to 111 złotych, czyli tyle, co w sezonie zimowym, ale rozbudowane pakiety świąteczne mogą być znacznie droższe – wynika z analizy serwisu Nocowanie.pl.
Do niewielkiej wsi, niedaleko Trójmiasta zjechały się tłumy Kaszubów. W Kolbudach w tym roku odbywało się wyjątkowe święto.Ponad 1000 osób, ubranych w kaszubskie stroje, z żółto-czarnymi flagami przemaszerowało przez Kolbudy z okazji Dnia Jedności Kaszubów. Co sprawia, że Kaszubi tak chętnie celebrują swoją odmienność? Dlaczego ten region jest tak wyjątkowy i co wspólnego mają m.in. Donald Tusk, Danuta Stenka czy Natalia Szroeder? Tego o Kaszubach mogliście nie wiedzieć…
Tragicznie zakończyła się zabawa przy wagonach kolejowych. 17-latek wpadł pod pociąg, po czym przez ponad 30 minut czołgał się w poszukiwaniu ratunku. Rannego chłopaka znaleziono przy przejeździe kolejowym.Młody mężczyzna cudem przeżył, ale lekarze musieli mu amputować nogi.
- To kurort, który jest znany w Europie bardziej niż w Polsce. Musimy to zmienić - przekonywał Minister Sportu i Turystyki na spotkaniu w Świnoujściu. To nadmorskie miasto, w ubiegłym roku odwiedziły ponad 3 miliony turystów. Takie liczby pokazują, że wypoczynek nad Bałtykiem wciąż kusi nie tylko turystów z Polski, ale też z zagranicy. Jak branża turystyczna wykorzysta ten potencjał?- Wiemy, że turyści z Czech, Słowacji czy Skandynawii coraz poważniej i intensywniej zastanawiają się nad tym czy spędzić u nas wakacje – powiedziała Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie podczas konferencji „Re-start w podejściu do turystyki". Jakie pomysły ma branża oraz rząd?
Polska staje się coraz bardziej doceniana na arenie międzynarodowe pod kątem turystycznym. Wielu zagranicznych turystów ma dobrą opinię o naszym kraju. Do grona fanów można zaliczyć już Węgrów, Czechów czy nawet Arabów. Teraz, okazuje się, że entuzjastów górskich i leśnych szlaków w Polsce, nie brakuje również w innym państwie. “Nasz kraj ma to, czego wielu poszukuje podczas wakacji” - komentuje Dominika Szulc z POT.Za co obcokrajowcy cenią Polskę? Mogą znaleźć tutaj to, czego nie mają u siebie.
Polska cieszy się uznaniem wśród Brytyjczyków. W sezonie wakacyjnym często można ich spotkać w popularnych miejscach.Popularny portal brytyjski "The Independent" zachęca Brytyjczyków do odwiedzenia trójmiasta. Głównymi czynnikami przemawiającymi za tym są korzystne ceny, dogodne warunki pogodowe w sierpniu oraz minimalne ryzyko pożarów spowodowanych wysokimi temperaturami.
Już za chwilę będziemy świętować Wielkanoc w gronie najbliższych. Miasta decydują się celebrować radosny okres, przez co w niektórych miejscowościach możemy znaleźć jarmarki wielkanocne.Gdzie można znaleźć kiermasze wielkanocne?
To nieduże miasto leży na Dolnym Śląsku, w Kotlinie Kłodzkiej, w otoczeniu Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tam uzdrowisko, które ma właściwości unikalne w skali europejskiej.Lądek-Zdrój jest znany ze swoich wód termalnych. Te specjalne wody mają domieszkę radonu, siarczków i fluorków. W uzdrowisku Lądek-Zdrój głównie leczy się choroby reumatyczne, ortopedyczne i neurologiczne. To miejsce jest oazą zdrowia i relaksu dla wielu pacjentów.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, środek marca może być dobrym okresem na poszukiwanie grzybów. Z odpowiednią wiedzą o miejscach i gatunkach, możemy odkryć ich obfite zasoby, w tym nawet te nadające się do spożycia.Mimo to, pewien czarny, galaretowaty grzyb nie należy do kategorii jadalnych. Choć nie nadaje się do jedzenia i nie wygląda apetycznie, to jego unikalne cechy mogą być źródłem zainteresowania.
To miejsce słynie z objawień Matki Bożej. Nie bez przyczyny nazywane jest "polska Fatimą". Według wiernych, Maryja miała tu przemówić do dzieci w języku polskim. Od ponad 140 lat, niewielka wieś leżąca pod Olsztynem, co roku przyciąga około miliona przyjezdnych.Przez 80 dni Matka Boża miała ukazywać się dwóm nastolatkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Są to jedyne objawienia maryjne w Polsce, których kult został zatwierdzony przez Kościół rzymskokatolicki, a o ich tajemnicy mówił Jan Paweł II. Co tak naprawdę przyciąga tu tłumy?
Wielkanoc już za 2 tygodnie. Dokąd turyści z Polski wybiorą się tym razem? Od lat jeden z kierunków dzierży miano najchętniej wybieranego w okresie świąt Wielkanocy. Temu, gdzie i za ile polecą Polacy, postanowili przyjrzeć się analitycy z Kiwi.com.Póki co, najwięcej turystów na wielkanocny urlop uda się z lotniska w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, a piątek 29 marca jest najchętniej wybieranym dniem na początek podróży. Gdzie już niebawem będziemy wypoczywać?
Choć sezon grzybowy kojarzy się raczej w Polsce z okresem jesiennym, znajdą się i tacy, którzy wczesną wiosną wybierają się z koszykiem do lasu. W rozmowie z RMF FM ekspertka z Nadleśnictwa Świdnik z woj. lubelskiego opowiedziała, po jakie grzyby warto teraz sięgnąć.
Cały dzień spędzony w oczekiwaniu na lotnisku, bez żadnych informacji. Wszystko tylko po to, by dowiedzieć się, że lot zostaje odwołany. Taki koszmarny scenariusz przydarzył się ostatnio Polakom, którzy na pokładzie samolotu Wizz Aira mieli wrócić z Londynu do Krakowa. W całej historii nie to jest jednak najgorsze. “ Od obsługi lotniska dowiedzieliśmy się, że pilot nie mógł wylądować, bo był niedoświadczony” - ze zdziwieniem opowiada redakcji Turyści.pl pasażerka, pani Maria. W tym komunikacyjnym chaosie Wizz Air nabrał wody w usta.Przewoźnik przeprasza. Tłumaczy też, że jest “bezpieczeństwo priorytetem numer jeden”, a całą sytuację argumentuje “warunkami pogodowymi”. Pasażerowie chcą dochodzić swoich praw, ale prawdopodobnie nie będą mogli liczyć na odszkodowanie…
Wielu turystów z żalem stwierdza, że czar wędrowania do turystycznych schronisk już dawno przeminął, a większość takich obiektów to teraz "hotele, które za dobę liczą sobie jak w Hiltonie". Czy jednak rzeczywiście tak jest? Jeden z miłośników Tatr opisał w mediach społecznościowych sytuację, która miała miejsce w schronisku PTTK na hali Ornak. Teraz autor postu apeluje do właścicieli schronisk, prosząc ich o zapewnienie przynajmniej minimalnych standardów wypoczynku w ich obiektach. Wielu turystów, których również oburzyła ta sprawa, punktuje kolejne problemy. “Szczyt głupoty” - dodają internauci.
Po zmroku, podwórko przy ulicy Ruskiej 46 we Wrocławiu ożywia się kolorami, dzięki galerii neonów o nazwie Neon Side. To jedyne miejsce tego typu we Wrocławiu. Okazuje się, że już wkrótce może się to zmienić. Wrocławskie neony mogą zniknąć z miasta.
W samolocie Boeing 737, którym podróżuje prezydent RP Andrzej Duda wykryto usterkę, która uniemożliwia dalszy lot - podaje “Fakt”. Informacja została potwierdzona przez samą Kancelarię Prezydenta RP.Maszyna wraca do kraju, jednak bez prezydenta na pokładzie. Urzędnicy odpowiedzialni za logistykę zadziałali zgodnie z przepisami, ale mają przygotowany plan B.
FlixBus błyskawicznie podjął decyzję o zwolnieniu kierowcy, który stwarzał niebezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i dla pasażerów oraz uczestników ruchu drogowego. Do internetu trafiło nagranie, ukazujące sytuacje, w których autobus należący do tej firmy kilkakrotnie próbował wyprzedzać i prawie zderzył się z pojazdem poruszającym się w przeciwnym kierunku."Zero tolerancji dla takiego sposobu jazdy" - napisał na portalu X Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, Ukrainie i krajach Bałtyckich.