Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > "Polska Fatima". To o tym sanktuarium mówił Jan Paweł II
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 15.03.2024 20:25

"Polska Fatima". To o tym sanktuarium mówił Jan Paweł II

Gietrzwałd
Fot. terazitu/shutterstock

To miejsce słynie z objawień Matki Bożej. Nie bez przyczyny nazywane jest "polska Fatimą". Według wiernych, Maryja miała tu przemówić do dzieci w języku polskim. Od ponad 140 lat, niewielka wieś leżąca pod Olsztynem, co roku przyciąga około miliona przyjezdnych.

Przez 80 dni Matka Boża miała ukazywać się dwóm nastolatkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Są to jedyne objawienia maryjne w Polsce, których kult został zatwierdzony przez Kościół rzymskokatolicki, a o ich tajemnicy mówił Jan Paweł II. Co tak naprawdę przyciąga tu tłumy? 

Co się stało w Gietrzwałdzie? Turyści przybywają tu od lat

Początkowo we wsi mieszkali potomkowie dawnych Prusów, a potem głównie Warmiacy, czyli potomkowie przybyszów z Polski. Ci posługiwali się charakterystyczną gwarą. Sytuacja ta utrzymywała się do połowy XIX w., kiedy nasiliły się procesy germanizacyjne. Na skutek powstania styczniowego, władze Prus wprowadziły ustawy ograniczające wpływy Kościoła katolickiego, a w 1873 r. zakazały stosowania języka polskiego w szkołach na całej Warmii. Z parafii usuwani byli niepokorni kapłani i zgromadzenia religijne. Mieszkańcy Warmii, gnębieni germanizacją, tracili poczucie przynależności do Polski i katolicyzmu. Jednak objawienia w Gietrzwałdzie przyczyniły się do ożywienia ruchów narodowych i patriotycznych na XIX-wiecznej Warmii.

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie stało się słynne od roku 1877, kiedy to miały miejsce objawienia Matki Bożej. Jednak już wcześniej istniał tu kult Matki Bożej, co potwierdza nie tylko nadany kościołowi od początku tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ale również kult obrazu, który słynął z łask już w XVI wieku. Pierwsze przejawy kultu Matki Bożej w Gietrzwałdzie pojawiły się już w drugiej połowie XIV wieku. Wierni pielgrzymowali do obrazu przedstawiającego Maryję z Jezusem. To dzieło do dziś znajduje się w lokalnym kościele. Na obrazie Matka Boża ma ciemnoniebieski płaszcz, zaś Dzieciątko zaś ubrane jest w czerwoną suknię. Od początku XVIII wieku widnieją na nim również srebrne korony.

Ile było objawień w Gietrzwałdzie?

Objawienia w Gietrzwałdzie to seria objawień maryjnych, które miały miejsce we wsi Gietrzwałd na Warmii (wówczas w zaborze pruskim) między 27 czerwca a 16 września 1877 roku. Wizjonerkami były trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska, obie pochodzące z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, w gwarze warmińskiej, “takim, jakim mówią w Polsce”. Na pytanie “Kto Ty Jesteś?”, Matka Boża odpowiedziała: “Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. A na pytanie, czego żąda Matka Boża, padła odpowiedź: “Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec”

Warto wspomnieć, że 23 lata wcześniej papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a trzy lata później Matka Boża objawiła się Bernadetcie Soubirous, mówiąc "Ja jestem Niepokalane Poczęcie".

Zobacz też: Popularne uzdrowisko robi kuracjuszy w balona. Gorzej niż patodeweloperka
 

Z czego słynie Gietrzwałd? Badania w sprawie objawienia

W 1877 roku, podczas trwania objawień w Gietrzwałdzie, powołana została specjalna komisja mająca zbadać całą sprawę. Teolodzy przebywali tam do 20 sierpnia i sporządzili 47-stronicowe sprawozdanie, w którym przyjęli pozytywne stanowisko wobec omawianych wydarzeń. Opisali Justynę i Barbarę jako dziewczęta “bezpretensjonalne, proste, naturalne, dalekie od jakiejkolwiek przebiegłości”.

Dodatkowo, powołano komisję lekarską, która miała badać wizjonerki podczas samych objawień. Lekarze również stwierdzili, że symulacja nie jest możliwa. W czasie objawień u dziewczynek zaobserwowano zwolnienie tętna, obniżenie temperatury rąk i stygnięcie twarzy. Badano także zdrowie psychiczne dziewcząt, ale nie zauważono żadnych nieprawidłowości.

Informacja o cudownych objawieniach rozeszła się daleko poza granice Gietrzwałdu. Pierwszą wzmiankę na ten temat opublikował “Pielgrzym”, wydawany w Pelplinie. Od tego momentu do wsi zaczęli masowo przybywać pątnicy - do końca wizji, czyli do 16 września 1877 roku, wieś odwiedziło 300 tysięcy wiernych i 200 duchownych. Na obchodach święta Narodzenia Matki Bożej pojawiło się aż 50 tysięcy osób.

Msze Święte w Sanktuarium w Gietrzwałdzie

W sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie odbywają się regularne msze święte według następującego harmonogramu:

Niedziela i Święta:
Godziny mszy: 7:00, 9:00, 11:00, 16:00, 18:00
Dodatkowo odbywają się:
O godzinie 8:30 - Godzinki o N. Poczęciu NMP
O godzinie 6:30, 12:00, 17:30 - Różaniec
O godzinie 15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

Dni powszednie:
Godziny mszy: 7:00, 12:00, 18:00
Dodatkowo odbywają się:
O godzinie 6:30, 11:30, 17:30 - Różaniec
O godzinie 15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

Zobacz też : Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury
 


Źródło: sanktuariummaryjne.pl