Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Cudowne źródło na "utraconą miłość". Kaplica na wodzie przyciąga wiernych z całej Polski
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 23.03.2024 20:42

Cudowne źródło na "utraconą miłość". Kaplica na wodzie przyciąga wiernych z całej Polski

Kaplica na wodzie
Fot. Flickr

Ta wyjątkowa kaplica stoi na wodzie. Została tam wybudowana ku czci niezwykłego objawienia Matki Boskiej. Woda, na której się znajduje ma niesamowite właściwości. Jej działanie zostało udokumentowane w aktach.

W miejscu tym miała zostać uleczona także Maria Zamojska, późniejsza królowa Marysieńka, żona Jana III Sobieskiego.

Historia kaplicy na wodzie

Według wierzeń Matka Boska objawiła się Jakubowi Ruszczykowi w Krasnobrodzie 5 sierpnia 1640 roku. W miejscu wydarzenia została zbudowana kaplica. Pierwotna konstrukcja powstała w 1646 roku, natomiast obecna budowla pochodzi z XVIII wieku.

Jej dzisiejszy kształt został nadany w XIX wieku, a gruntowny remont przeprowadzono w 2008 roku. Kaplica na Wodzie składa się praktycznie z dwóch kaplic drewnianych, które są podparte betonowymi słupami. Zostały one połączone drewnianym pomostem i mają wspólny dach wielospadowy, co sprawia, że wyglądają jak jeden obiekt. Co ciekawe, źródło ma posiadać największą moc w nocy z wielkiego czwartku na wielki piątek. Wówczas przy kaplicy zbierają się tłumy. 

Co można zobaczyć w kaplicy w Krasnobrodzie?

Wewnątrz kaplicy można zobaczyć replikę cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkie. Na jej terenie stoi również rzeźba upamiętniająca objawienie Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi, wyrzeźbiona z kamienia józefowskiego przez artystę Andrzeja Gontarza z Krasnobrodu.

Otaczając kaplicę, pomiędzy kwiatami i krzewami, wije się ścieżka z 15 stacjami różańcowymi. 

Zobacz też: Conan wparował na parkiet po wstępie Hakiela i Kaźmierskiej. "Pójdziesz siedzieć"

 

Legendy o kaplicy w Krasnobrodzie

Pod kaplicą znajdują się źródła, których woda posiada uzdrawiające właściwości. Zostało to udokumentowane nawet w kościelnych aktach z XVII wieku. Nieustannie notuje się liczne przypadki uzyskanych łask, a ich relacje są przechowywane w archiwum parafialnym. Corocznie w nocy z 1 na 2 lipca odbywa się główne nabożeństwo odpustowe ku czci Matki Boskiej Jagodnej przy kaplicy.

Trasa z Kaplicy na Wodzie do Sanktuarium prowadzi przez trzyrzędową Aleję Najświętszej Marii Panny, znana również jako aleja kasztanowa. Na jej trasie rosną piękne okazy kasztanowca białego, brzozy brodawkowatej, topoli białej i jesionu wyniosłego. Wzdłuż Alei znajdują się także kaplice różańcowe: św. Onufrego (zbudowana na planie czterolistnej koniczyny), św. Anny i św. Antoniego.

Źródło: lgdnaszeroztocze.pl